Kolor: granatowy
Kwiat cięty: tak
Okres kwitnienia: V-VII
Rozstaw sadzenia: 40 cm
Termin sadzenia: IV
Wykopywanie: zimuje
Wysokość rośliny: 40-100 cm
Bylina rosnąca dziko w Europie, także w Polsce. Rośliny mają pokrój krzaczasty i dorastają do wysokości 60cm. Liście są delikatne, złożone z trzech wachlarzowatych listków. Kwiaty mają oryginalną budowę; pięć barwnych płatków ma długie ostrogi i tworzy jakby kubek otoczony pięcioma działkami kielicha, zabarwionymi zwykle inaczej niż płatki.
Znane są liczne odmiany powstałe przez krzyżowanie z innymi gatunkami. Karłowe mają wysokość zaledwie 20-30cm, a wysokie nawet 80-100cm. U wielu odmian liście są bardzo dekoracyjne, szarozielone lub z żółtymi przebarwieniami. Kwiaty mogą być pełne, ale wtedy są pozbawione ostróg. Kwitnienie przypada od maja do lipca.
Uprawa
Orliki sadzi się na wiosnę lub w końcu lata, w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Rodzaj gleby nie ma większego znaczenia, ale lepiej jeżeli gleba jest przepuszczalna, próchniczna, umiarkowanie wilgotna. W miejscach podmokłych rośliny łatwo giną, gdyż delikatne korzenie szybko obumierają. Karpy sadzi się w odstępach od 20 do 50cm, w zależności od siły wzrostu odmiany
Rozmnażanie jest łatwe i polega na dzieleniu roślin co kilka lat, najlepiej po kwitnieniu – w sierpniu.
Pielęgnowanie
Podłoże dla orlików warto starannie przygotować, aby rośliny mogły się szybko rozrastać. W razie suszy konieczne jest dość obfite podlewanie. Od czerwca kilkakrotnie zasila się rośliny nawozami mineralnymi. Orliki są łatwo atakowane przez choroby grzybowe, dlatego warto przestrzegać zaleceń uprawowych, a silnie porażone okazy usuwać i niszczyć.
Większość odmian dobrze zimuje w naszym klimacie i jedynie orliki kalifornijskie wymagają okrycia.
Przechowywanie
W razie opóźnienia terminu sadzenia lepiej przechować karpy do wiosny w chłodnym pomieszczeniu (2 st. C), przykryte mieszanką torfu i piasku.
Zastosowanie
Orliki są chętnie uprawiane na kwiat cięty, ale przede wszystkim nadają się na rabaty, do tworzenia grup ogrodowych, a niskie odmiany do ogrodów skalnych i na obwódki. W końcu sierpnia rośliny zamierają i dlatego wskazane jest sadzenie orlików w sąsiedztwie bylin dekoracyjnych do późnej jesieni.