Aqua Reef Meter V3
szerszy opis na stronie:
http://sq9gl.com/ARM30/arm30.htm
Rewelacyjny komputer akwariowy z pomiarem parametrów wody. Idealny do zastosowania przy akwarium morskim oraz słodkowodnym!
Polecany zwłaszcza dla początkujących akwarystów chcących wyposażyć swoje akwarium w wyspecjalizowany komputer nadzorujący wiele czynności.
Komputer ten może być stosowany w dowolnym akwarium, w tym również w słodkowodnym. Do tego celu dodatkowo wyposażono go w opcjonalnie włączany drugi pomiar pH na wejściu ORP do dokładnego (dokładność pomiaru 0,02pH) kontrolowania alkaliczności w zakresie od 4pH do 7pH (np. akwarium amazońskie).
2 lata gwarancji na zestaw
Komputer ten posiada następujące możliwości: - pomiar temperatury wody w oC - pomiar zasolenia wyrażony w g/cm3 oraz mS - pomiar odczynu pH wody - pomiar stopnia utleniania REDOX - 5 niezależnych wyjść sterujących 230V - każde z wyjść konfigurowane do dodowolnego parametru pomiarowego - wejście na dowolne czujniki poziomu wody (np. z zastosowanie do dolewki RO, Kalkwasser itp.) - możliwość pomiaru drugiego pH na wejściu ORP w zakresie 4-7pH (przydatne przy reaktorach siarkowych) - wbudowany port USB - wbudowany moduł Bluetooth - programowanie procesora przez złącze ISP - programowanie procesora z PC przez USB oraz Bluetooth za pomocą darmowej aplikacji - zastosowana technologia montażu powierzchniowego SMD
|
Wskład zestawu wchodzą:
- Komputer ARM
- wbudowany czujnik temperatury wody
- zasilacz impulsowy 12V
Każdy z parametrów jest kalibrowany z poziomu menu sterownika i można go przypisać do dowolnego z wyjść sterujących. Oznacza to, że komputer ten spełnia rolę takich urządzeń akwariowych jak:
- T-Komputer (kontrola temperatury i sterowanie grzaniem/chłodzeniem)
- mV-Komputer (kontrola ORP - potencjału redox i sterowanie ozonatorem / lampą UV itp.)
- LF-Komputer (kontrola zasolenia - gęstości i sterowanie np. RO czy zaworem zlewowym)
- pH-Komputer (kontrola poziomu pH - można sterować np. dozowaniem wody wapiennej Kalkwasser czy też innego odczynnika)
- RO-Kontroler (sterowanie dolewką RO - reakcja na dowolny czujnik zwierny lub rozwierny)
- D-Kontroler (sterowanie dozownikiem - włączanie dowolnej pompki co godzinę z dokładnością sekundową w zadanym czasie - idealne przy dozowaniu pompką perystaltyczną)
- F-Generator (sterowanie pompami obiegowymi - pracuje jako generator fali - minusem jest stukanie przekaźników, ale można sobie to wytłumić)
Wszystko w jednym - All in 1
W wersji 3.0 układ steruje 5 wyjściami do załączania różnych urządzeń, np. oświetlenia, pomp dozujących, elektrozaworów, chłodziarki, dolewek RO czy grzałki. Godziny załączeń są programowane oddzielnie dla każdego z wyjść.
Kontroler współpracuje ze wszystkimi elektrodami i sondami pomiarowymi dostępnymi na rynku.
Kontroler można wykorzystać na przykład do załączania wentylatora chłodzącego taflę wody, po przekroczeniu zadanej temperatury uwzględniając histerezę 0,2oC. Taki mały skok termiczny jest mało odczuwalny przez mieszkańców akwarium.
Zastosowany tu łatwo dostępny, procesor Atmega168 w wersji SMD, posiadający 16kB RAM ma stosunkowo duże możliwości co bardziej powiększyło możliwości kontrolera w stosunku do wersji 2.0.
Aplikacja do obsługi ARM z poziomu komputera z PC
Kontroler można podłączyć do komputera PC za pomocą USB oraz bezprzewodowo Bluetooth.
Z kontrolerem Aqua Reef Meter współpracuje specjalnie do tego celu stworzony darmowy program. Jest to prosta aplikacja służąca głównie do podglądu na ekranie komputera parametrów w akwarium oraz analizy wyników pomiarów. Program oprócz wyświetlania mierzonych parametrów wyświetla również wykresy czasowe tych parametrów. Odstęp czasowy tych wykresów można regulować. Dzięki temu można np. rejestrować zmiany parametrów w ciągu minut, godziny czy wielu godzi albo dni. Wyniki te można zapisać następnie w pliku CSV łatwo edytowalnym.
Inną bardzo przydatną funkcją tego programu jest możliwość wgrywania nowszej wersji programu do procesora - nowy FIRMWARE, który można ściągnąć darmowo ze strony WWW autora. Funkcja ta dostępna jest z poziomu menu Tools.
W najnowszej wersji programu procesora V3.50 dostępne są już funkcje umożliwiające ustawienia wszystkich parametrów i konfigurację kontrolera za pomocą komputera PC. W niedalekiej przyszłości planowane jest stworzenie aplikacji klient-serwer do przekazywania danych w obu kierunkach zdalnie przez internet...
Na nalepce obudowy domyślnie przypisane są przeznaczenie wyjść sterujących:
1. Lighting 1 - Sterowanie oświetleniem 1
2. Lighting 2 - Sterowanie oświetleniem 2
3. Cooling - Sterowanie chłodzeniem wody
4. Water filling - Sterowanie dolewką RO
5. UV/Ozone - Sterowanie urządzeniem sterylizującym
Przeznaczenie tych wyjść można dowolnie zmieniać w nieskończoność.
Poniżej przykładowe zastosowania ustawiane za pomocą menu komputera.
Każde wybrane wyjście sterujące zostanie włączone lub wyłączone jeśli wybrany parametr pomiarowy
będzie miał wartość znajdującą się w zakresie od 0 do ustawionego górnego progu zadziałania.
Przykład 1.
Do 3 wyjścia podłączona jest grzałka, która ma być włączona tylko wtedy, jeśli mierzona
temperatura będzie niŜsza od 25°C.
3:T :On =>25.0
Przykład 2.
Do 3 wyjścia podłączona jest chłodziarka, która ma być włączona tylko wtedy, jeśli mierzona
temperatura będzie wyŜsza od 26°C.
3:T :Off=>26.0
Przykład 3.
Do 4 wyjścia podłączony jest ozonizator, który ma być włączony tylko wtedy, jeśli mierzony
potencjał redox będzie niŜszy od 350mV.
4:ORP:On =>350
Przykład 4.
Do 1 wyjścia podłączone jest oświetlenie, które zostanie załączone w zadanej wcześniej
godzinie załączenia.
1:On :Off=> 0