Stan: UŻYWANY 7,5/10
Na okładce kilka plam, środek normalne ślady używania, trochę pomarszczone i pożółknięte niektóre kartki - skutki dawnego zawilgocenia.
Pomimo nie najlepszego stanu książki jest ona godna polecenia
Jest to najbardziej zwięzłe opracowanie na temat ziół i ich zastosowania.
OPIS:
Książka opisuje ogólne zasady ziołolecznictwa, zawiera również opisy najpopularniejszych roślin leczniczych.
Rośliny dla zdrowia - tak, zdaniem dr. n. med. Leszka Marka Krześniaka, należałoby określać pojęcie, które jeszcze do niedawna kryło się pod nazwą „zioła”.
A odnosi się ono obecnie do wszystkich roślin wykorzystywanych w lecznictwie i profilaktyce. Od rumianku, poprzez owoce i warzywa, po egzotycznych „debiutantów” na naszym rynku, jak zioła pochodzące z lasów nad Amazonką czy z Andów. Na szczęście przybywa też naukowej wiedzy o ziołach.
Ziołolecznictwo ludowe jest w odwrocie. Nawet jeśli przyrządzamy domowy lek według receptury przekazanej przez babcię, składniki najczęściej nie pochodzą już ze stanu naturalnego, a z upraw prowadzonych metodami przemysłowymi na dużą skalę. Wprawdzie praktykuje jeszcze sporo zielarzy, czyli znawców ziół bez dyplomu akademii medycznej, ale także coraz więcej lekarzy w sposób świadomy wykorzystuje w lecznictwie rośliny. Kursy ziołolecznictwa odbywają się na etapie kształcenia podyplomowego w kilku akademiach medycznych. Szkolenia na ten temat organizują też towarzystwa lekarskie. I nie narzekają na słabą frekwencję.
W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością preparaty naturalne zajmują kolejne półki, a w wielu ośrodkach naukowych, także w Polsce, trwają prace nad roślinnymi lekami i potwierdzeniem tego, że stare ludowe recepty zielarskie działają....
(z okładki i wstępu książki)