Szybsza architektura.
Wybierz sobie rdzenie: 4, 6, 8 albo 12.
Nowy komputer Mac Pro dostępny jest w konfiguracjach z dwoma zaawansowanymi procesorami firmy Intel. Czterordzeniowy Intel Xeon „Nehalem” dostępny jest w konfiguracji jednoprocesorowej/czterordzeniowej z częstotliwością taktowania do 3,2 GHz. Jeszcze większą szybkość i moc obliczeniową oferują procesory z serii „Westmere” — jednostki Intel nowej generacji oparte na najnowocześniejszej technologii 32-nanometrowej. „Westmere” występuje w wersji cztero- i 6-rdzeniowej, a Mac Pro może być wyposażony w jeden lub dwa takie procesory. A to oznacza możliwość zbudowania 6-rdzeniowego komputera Mac Pro z procesorem 3,33 GHz, systemu 8-rdzeniowego z częstotliwością taktowania 2,4 GHz oraz najbardziej wydajnego systemu 12-rdzeniowego z częstotliwością taktowania 2,93 GHz.
Zaleta jednej matrycy.
W konstrukcji wielu procesorów wielordzeniowych stosowane są dwie osobne matryce, co oznacza konieczność przesyłania części danych w pamięci podręcznej między matrycami. Nie jest to zbyt wydajny sposób uzyskiwania dostępu do informacji. Dlatego nie zastosowano go w czterordzeniowych i 6-rdzeniowych procesorach Intel Xeon. Ich 64-bitowa architektura z jedną matrycą sprawia, że 8 MB lub 12 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3 jest zawsze dostępne dla każdego z rdzeni procesora. Rezultatem jest szybki dostęp do danych w pamięci i wyższa wydajność aplikacji. Gdy połączymy to z innymi rozwiązaniami technologicznymi, otrzymamy komputer Mac Pro nawet 1,5x szybszy niż w poprzedniej generacji.
Pamięć: dużo i szybko.
Pamięć systemowa jest często połączona z procesorem za pośrednictwem osobnego kontrolera we/wy. Jednak procesory Intel Xeon „Nehalem” i „Westmere” są wyposażone w zintegrowany kontroler pamięci. Podłączenie pamięci bezpośrednio do procesora sprawia, że procesory w nowym komputerze Mac Pro uzyskują szybszy dostęp do danych zapisanych w pamięci, a opóźnienie w dostępie do pamięci zostało zmniejszone.
Zintegrowany kontroler pamięci wraz z szybką pamięcią DDR3 ECC SDRAM 1066 MHz lub 1333 MHz zapewnia komputerowi Mac Pro wyższą przepustowość pamięci w porównaniu z poprzednimi generacjami. Wyższa przepustowość umożliwia szybsze wprowadzanie do procesora większych ilości danych, dzięki czemu każdy rdzeń zajmuje się przetwarzaniem danych, a nie oczekiwaniem na ich przybycie. Funkcja korekcji błędów ECC koryguje błędy jednobitowe i automatycznie wykrywa błędy wielobitowe. Jest to szczególnie istotne w zastosowaniach o krytycznym znaczeniu i cechujących się dużym natężeniem prac obliczeniowych.
Moc obliczeniowa, gdy tylko jest potrzebna.
Mac Pro wykorzystuje technologię Turbo Boost — jest to rozwiązanie dynamiczne, które automatycznie zwiększa szybkość pracy procesora w zależności od obciążenia. Jeśli używana jest aplikacja, która nie wykorzystuje wszystkich rdzeni, Turbo Boost przyspiesza działanie aktywnych rdzeni — do 3,33 GHz w 12-rdzeniowym komputerze Mac Pro i do 3,6 GHz w systemie 6-rdzeniowym.
Nawet 24 wirtualne rdzenie.
Procesory Intel Xeon obsługują technologię Hyper-Threading, która umożliwia jednoczesne działanie dwóch wątków na każdym rdzeniu. Na przykład 12-rdzeniowy Mac Pro udostępnia 24 wirtualne rdzenie, które rozpoznaje system Mac OS X. Prowadzi to do zwiększenia wydajności, ponieważ technologia Hyper-Threading umożliwia procesorowi lepsze wykorzystanie zasobów wykonawczych dostępnych na każdym rdzeniu.
Droga najmniejszego oporu.
Nowe połączenie dwukierunkowe typu „od punktu do punktu” — o nazwie QuickPath Interconnect — zapewnia procesorom Intel Xeon szybki dostęp do dysku, podsystemu we/wy oraz innych podsystemów komputera Mac Pro. W dwuprocesorowych modelach Mac Pro obydwa procesory również są połączone ścieżką QuickPath Interconnect. Takie połączenie ma charakter bezpośredni, dzięki czemu dane przesyłane między procesorami nie muszą najpierw być wysyłane do koncentratora we/wy. To kolejne rozwiązanie, które przyczynia się do wszechstronnego zwiększenia wydajności komputera Mac Pro.
Wydajność i oszczędzanie energii.
Mac Pro spełnia rygorystyczne wymogi energooszczędności określone przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA), dzięki czemu produkt uzyskał certyfikat ENERGY STAR. Norma ENERGY STAR 5.0 określa znacznie bardziej rygorystyczne limity efektywności energetycznej dla zasilaczy oraz dla typowego rocznego zużycia energii przez komputer.