Aparat telefoniczny polowy MB z wywołaniem induktorowym typ TAJ-43-MR. Sprzęt nieużywany, stan idealny - magazynowy. Aparat może pracować w instalacji dwuprzewodowej jak i jednoprzewodowej (w tym przypadku druga linię stanowi ziemia). Schemat podłączenia telefonu/ów na załączonych zdjęciach. Posiadam także przewód do telefonów polowych i zwijak do przewodu. Mój tel. 507 [zasłonięte] 440.
OPIS OGÓLNY
Telefon polowy TAJ-43 MR jest typowym telefonem polowym. Jego "wnętrzności" ukryte są w puszce z bakelitu. Waży około 5 kilogramów. Podstawowe wyposażenie to : - Telefon - Słuchawka - Mikrofon ręczny - Korbka - Pas nośny
ZASTĘPOWANIE AKUMULATORA INNYMI ZAMIENNIKAMI
Wystarczą zwykłe baterie. Najlepiej sprawują się baterie o napięciu 9V. Aby je zainstalować należy odkręcić śrubę znajdującą się przy łapach na telefon. Po odkręceniu i podniesieniu łap widzimy, że są 2 śruby. Jedna to + druga to -. Nie wolno nam ich pomieszać! Po zainstalowaniu baterii telefon jest w stanie pracować. Po zakończonej pracy należy odłączyć baterie od telefonu
PROCEDURA SPRAWDZANIA
Przed przystąpieniem do pracy z TAJem należy sprawdzić jego działanie. W tym celu łączymy elektrody L1 i L2 ze sobą. Po połączeniu trzymając wciśnięty przycisk "Pr" przykręcamy korbkę i kręcimy nią dość energicznie. Powinien zadzwonić dzwonek, którego dźwięku możemy także posłuchać pod adresem: http://pl.youtube.com/watch?v=VxPVKk7xf3k Potem należy sprawdzić słuchawkę. Podłączamy baterię (dzwonek dzwoni bez baterii, gdyż zasila go induktor napędzany korbką). Po podłączeniu baterii podnosimy słuchawkę. Klikamy przycisk sprężynowy i trzymając go dmuchamy w mikrofon. Jeśli usłyszymy szum, to bardzo dobrze - telefon działa. Po wykonaniu tych operacji możemy przyłączyć telefon do sieci radiowęzła.
PODŁĄCZANIE DWÓCH TELEFONÓW - TWORZENIE SIECI. Jest to bardzo prosta operacja wymagająca jedynie minimalnych zdolności technicznych. Zaczynamy od odkręcenia nakrętek zacisków liniowych. Odkręcamy L1, L2 i jeśli ktoś ma życzenie/potrzebę/etc. to także Z. L1 - musimy podłączyć do L1 w drugim telefonie. L2 - musimy podłączyć do L2 w drugim telefonie. Z - to uziemienie. Można więc odprowadzić drut do śledzia, bądź iglaka i wbić go w ziemię. Jeśli wszystko zrobiliśmy, to możemy zakręcić korbką (nie zapominajmy, że możemy kręcić tylko wtedy, gdy trzymamy przycisk "Pr"). Powinniśmy usłyszeć dźwięk dwóch dzwonków. Jeśli go nie usłyszymy, to zanim będziemy coś grzebać przy telefonie, sprawdźmy, czy druty się nie stykają ze sobą, są dobrze dociśnięte, są dobrze podłączone. Jeśli wszystko działa, dzwonek dzwoni, to możemy rozmawiać. Pamiętajmy jednak, że TAJ działa jak walkie-talkie. To znaczy, że może mówić na raz JEDNA osoba. Rozmawiamy trzymając wciśnięty przycisk sprężynowy. Aby posłuchać co mówi kolega/koleżanka, musimy puścić przycisk. Naturalnie jeśli mamy wystarczająco dużo zbędnego drutu (najlepiej oczywiście przewodu), to możemy stworzyć darmową linię dla siebie i kogoś. Zasięg działania to około 20 km.