Sigma Corporation z wielką przyjemnością prezentuje nową lustrzankę cyfrową Sigma SD15, wyposażoną w sensor direct image FOVEON X3 (2652 x 1768 x 3 warstwy).
Nowatorska matryca oparta jest na trzech warstwach fotodetektorów zatopionych w krzemowych podkładach zdolnych do absorbcji kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego, w zależności od głębokości danej warstwy. Matryca o wielkości 20.7×13.8 mm powoduje, że ogniskowe podłączonych obiektywów należy pomnożyć przez współczynnik x1.7, aby uzyskać ekwiwalent dla formatu małoobrazkowego.
Zasada działania tego sensora jest analogiczna do kolorowej kliszy fotograficznej. Otóż na matrycy ułożone są trzy warstwy (każda warstwa ma po 4.6 Mpix), z których każda pochłania inne światło. Pierwsza reaguje na barwę niebieską, druga na zieloną a ostatnia na czerwoną. W ten sposób, jeden piksel jest w stanie zarejestrować i przypisać odpowiednią barwę każdemu zarejestrowanemu fotonowi. Zdjęcia uzyskane dzięki takiej matrycy, mają charakteryzować się lepszym odwzorowaniem kolorów oraz lepszą dynamikę barwną.
Zastosowana w SD15 matryca umożliwia wykonywanie zdjęć z czułościami w zakresie od 100 do 1600 ISO.
Dodatkowo dostajemy do dyspozycji tryby rozszerzone: 50 ISO oraz 3200 ISO. W Sigmie SD15 zastosowano nowy, 77-strefowy czujnik pomiaru ekspozycji oraz 5-punktowy autofokus z centralnym czujnikiem krzyżowym. Migawka aparatu może pracować w zakresie czasów od 1/4000 s do 30 s, a jej deklarowana przez producenta żywotność wynosi 100 tys. zdjęć. Zdjęcia możemy zapisywać na kartach pamięci SD/SDHC w standardzie JPEG (trzy poziomy kompresji) lub w 12-bitowych RAW-ach (.X3F) o maksymalnym rozmiarze 2640×1760 pikseli. W trybie seryjnym aparat umożliwia rejestrację do 21 zdjęć RAW z szybkością 3 kl/s. Wbudowana lampa błyskowa typu pop-up, posiada liczbę przewodnią 11 dla ISO 100, wspiera automatykę błysku S-TTL i umożliwia synchronizację z czasami do 1/180 s.
Zakres pokrycia błyskiem odpowiada kątowi jaki daje obiektyw o ogniskowej 28 mm (dla ekwiwalentu klatki 35 mm). SD15 wyposażono w pentapryzmatyczny wizjer z korekcją dioptrii, dający powiększenie: x0.9 oraz pokrywający 98% kadru. Zasilanie stanowi akumulator litowo-jonowy BP-21, który przy pełnym naładowaniu powinien umożliwić wykonanie ok 500 zdjęć. Dla zapewnienia dodatkowego zasilania, możemy użyć opcjonalnie zasilacza sieciowego SAC-4 lub gripu PG-21.