Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

APARAT PENTAX OPTIO WG-2 GPS faktura gw12

15-07-2014, 20:56
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 629.90 zł     
Użytkownik sklep-zary
numer aukcji: 4384823917
Miejscowość ŻARY
Licytowało: 2    Wyświetleń: 151   
Koniec: 15-07-2014 20:00:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam, do sprzedania posiadam aparat

 PENTAX Optio WG2-GPS

Sprzęt powystawowy, jak nowy, posiada minimalne slady użytkowania

 Polskie MENU, gwarancja producenta 12 mc, F.Vat 23%, paragon

tel. 602 [zasłonięte] 605

                                       

                                     

 W zestawie znajduje się : aparat, bateria, kabel USB, płyty CD, papiery

Niemal dokładnie w rok po premierze aparatu Pentax WG-1 GPS producent zaprezentował światu jego następcę. Model WG-2 GPS został wyposażony w zupełnie nową matrycę i w rezultacie w miejsce 13.6-megapikselowego sensora CCD pojawił cię 16-megapikselowy CMOS BSI i dzięki temu konstruktorzy mogli nam zaoferować możliwość rejestracji filmów w rozdzielczości Full HD. Zmianie uległ też ekran LCD, którego przekątna zwiększyła się do 3 cali a rozdzielczość wzrosła do 460 tys. punktów. Poprawiono też wytrzymałość obudowy, która pozwala teraz na bezpieczne nurkowanie z aparatem na głębokości 12 metrów. Sprawdźmy jak te zmiany wpłynęły na naszą ocenę aparatu.Pentax WG-2 idealnie wpisuje się w stylistykę wcześniejszego modelu – jego korpus jest smukły i posiada dość agresywny wygląd. Niemal w całości został on wykonany z wysokiej jakości porowatego plastiku. Poszczególne elementy spasowano bardzo dokładnie, co sprawia, iż biorąc do ręki WG-2 mamy wrażenie jakby jego obudowa składała się z jednego elementu. Trudno mieć też zastrzeżenia do przycisków, bowiem pracują ona właściwie i zostały solidnie osadzone w korpusie. Na klapkach chroniących kartę pamięci i akumulator oraz złącza nie zastosowano żadnych blokad, lecz producent postanowił zastosować dwukierunkowy system ich otwierania. Musimy najpierw przesunąć dźwignię zwalniającą klapkę w płaszczyźnie pionowej i dopiero ruchem poziomym możemy ją wysunąć, co pozwala na jej odchylenie. Tego typu rozwiązanie jest doskonałe, bowiem klapki są zawsze zablokowane i nie ma niebezpieczeństwa ich przypadkowego otwarcia.
Układ przycisków został niemal dokładnie skopiowany ze starszych modeli. Na górnej ściance widzimy więc tylko włącznik oraz spust migawki. Natomiast z tyłu obudowy, na prawo od ekranu LCD, umieszczono przyciski do obsługi zoomu, a zaraz pod nimi guzik włączający tryb podglądu zdjęć. Poniżej dostrzeżemy niewielką zmianę w stosunku do WG-1, bowiem guzik MENU oraz przycisk pozwalający szybko włączyć tryb detekcji uśmiechu lub priorytet twarzy powędrowały poniżej przycisku OK. Ten ostatni służy do zatwierdzania wyborów i umożliwia także zmianę informacji wyświetlanych na ekranie LCD. Jest on otoczony przez kursory pozwalające na poruszanie się po menu oraz dające szybki dostęp do trybów tematycznych, a także ustawień lampy błyskowej, samowyzwalacza i makro.Na samym dole znalazł się zielony przycisk, który możemy samemu skonfigurować. Uruchamia on dodatkowe menu podręczne. Możemy je niemal dowolnie dopasować do własnych potrzeb. Pozwala ono na szybki dostęp do wybranych ustawień za pomocą przycisków kierunkowych. Użytkownik może każdemu z przycisków przypisać jedną z kilkunastu opcji, takich jak np. rozdzielczość zdjęć, jakość zdjęć, wybór pola AF, czułość ISO, kompensacja ekspozycji, pomiar ekspozycji. Zielony przycisk może także służyć do szybkiego uruchomienia trybu nagrywania głosu lub filmu, a dodatkowo, w trybie podglądu zdjęć, służy do usuwania wybranych fotografii.Warto wspomnieć o gwincie statywowym, który znalazł się na samym skraju dolnej ścianki, co z pewnością nie jest zbyt szczęśliwym rozwiązaniem.

  

 

Test aparatów podwodnych 2012 - część II - Pentax Optio WG-2 GPSTest aparatów podwodnych 2012 - część II - Pentax Optio WG-2 GPS

 

 

  •  
    • wodoszczelność do 12 m,
    • dobrze umiejscowiony obiektyw,
    • współpraca z kartami Eye-Fi,
    • wygodne w użyciu, dobrze wyprofilowane przyciski,
    • dobrze leży w ręku,
    • odporność na nacisk 100 kg,
    • chropowaty plastik poprawia chwyt w mokrych dłoniach,
    • zielony przycisk z możliwością tworzenia własnego menu podręcznego,
    • dobre odwzorowanie kolorów na zdjęciach podwodnych wykonywanych na małych głębokościach,
    • wbudowany moduł GPS,
    • wygodne w obsłudze klapki chroniące złącza i akumulator,
    • akceptowalna kolorystyka zdjęć robionych na powierzchni w trybie podwodnym.
  • Zalety:

Monitor
Ekran LCD WG-2 ma przekątną 2,7-cala i rozdzielczość 230 000 punktów. Monitor ma proporcje ekranu 16:9, w przypadku kamery, nie stanowiłoby to problemu, jednak WG-2 to przede wszystkim aparat. Proporcje matrycy 4:3 powodują, że w trakcie normalnego użytkowania ekran jest skrócony o 1 centymetr z każdej strony. Mimo tej wpadki, ekran daje obraz dobrej jakości. Bez większych problemów jesteśmy w stanie ocenić zdjęcie. Ekran pozwala także na dobrą pracę pod ostre światło. Nie możemy także narzekać na odświeżanie i dynamikę generowanego obrazu.

Obiektyw
Pentax Optio WG-2 został wyposażony w uniwersalny obiektyw o ogniskowych 28-140mm. Dzięki temu możemy wykonać szerokie kadry i bliskie portrety. Bardzo dobrze prezentują się możliwości obiektywu pod względem makro. Możemy wybrać jeden z dwóch trybów makro, oraz w trybach ekspozycji mikroskop ekspozycji. W takim przypadku aparat włącza sześć diod wokół obiektywu oraz robi wycinek z 16-megapikselowej matrycy.
Szybkość działania 
Szybkość działania WG-2 nie należy do najmocniejszych stron tego aparatu. Pierwsze zdjęcie wykonuje po około 2,2 sekundy, co nie jest może rekordem, ale na pewno ten wynik możemy zapisać do przyzwoitych. Niestety w przypadku wybudzania sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Pentax po prostu się wyłącza i użytkownik musi ponownie go uruchomić. Aparat nie ma najmniejszego problemu z przechodzeniem do trybu odtwarzania oraz szybkim przewijaniem zdjęć. Podobnie wygląda sytuacja przybliżaniem i pomniejszaniem zarejestrowanych kadrów.

Pomiar ostrości
Pomiar ostrości nie należy do najszybszych w swojej klasie. Wyostrzenie i zrobienie zdjęcia zajmuje odpornemu Pentaksowi przeciętnie około 1 sekundy. Bardzo rzadko udało nam się uzyskać czasy poniżej tej wartości. 

W przypadku trybów makro sytuacja wygląda podobnie. Nawet w przypadku bardzo bliskich planów dzięki możliwości włączenia dodatkowych lamp otaczających obiektyw prędkość autofokusa pozostaje taka sama.

Zdjęcia seryjne
Pentax WG-2 oferuje swoim użytkownikom dwa tryby zdjęć seryjnych. W przypadku pierwszego, aparatu wykonuje serię zdjęć z prędkością 1 kl/s, co trudno nazwać trybem seryjnym. 

Możemy także skorzystać z szybkiej serii w ograniczonej rozdzielczości do 4- lub 5-megapikseli. W jej przypadku odporny Pentax robi 30 zdjęć w ciągu 10 sekund.

Pomiar światła
WG-2 został wyposażony w tradycyjny zestaw trybów pomiaru światła. Oprócz najczęściej używanego matrycowego, możemy się także zdecydować na centralnie ważony oraz punktowy. Pomiar odpornego Pentaksa sprawdza się bardzo dobrze w przypadku codziennego fotografowania. Nawet kontrastowe sceny nie są dla niego problemem. Sposób w jaki aparat mierzy światło jest przewidywalny i użytkownik może na nim polegać. Jedyne do czego musimy się przyzwyczaić to konserwatywne zachowanie pomiaru - WG-2 za wszelką cenę nie chce dopuścić do prześwietlenia sceny co czasem może skutkować lekko niedoświetlonym zdjęciem.

Tryby ekspozycji
Do obszernej zakładki trybów ekspozycji dostajemy się przy pomocy dolnego przycisku nawigatora. Została ona podzielona na dwie strony, na każdej z nich znajduje się 14 trybów automatycznych do wyboru, w tym dwa podwodne. Jeden tryb podwodny do zdjęć i osobny do filmowania. W zakładce znalazły się także zdjęcia interwałowe, film z przedziałem czasu, mikroskop cyfrowy oraz panorama.

Panorama zdecydowanie odstaje od trybów dostępnych w aparatach Fujifilm i Sony. Pentax, tak jak Olympus wyświetla kawałek zrobionego wcześniej zdjęcia, do którego możemy dopasować kolejne ujęcie. Po wykonaniu trzech kadrów WG-2 generuje jeden panoramiczny obraz. Nie jest to może najwygodniejszy i najdokładniejszy sposób, ale działa. Musimy tylko pamiętać, żeby fotografowany obiekt był zdecydowanie oddalony od obiektywu.

Bardzo ciekawym trybem jest mikroskop cyfrowy. Po uruchomieniu go odporny Pentax przełącza się w tryb makro oraz włącza zoom cyfrowy. Dzięki temu możemy wykonać ekstremalne zbliżenie obiektu, godząc się z niewielkim, 2-megowym, rozmiarem zdjęcia.

Filmowanie
Niestety, producent nie zdecydował się na umieszczenie przycisku REC. Użytkownik WG-2 musi się pofatygować do zakładki trybów ekspozycji lub zdefiniować zielony przycisk jako ten, który będzie nas kierował do trybu filmowania. Nagrywanie filmu uruchamiamy spustem migawki, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak już wcześniej wspominaliśmy, przyciski Pentaksa chodzą z bardzo wyczuwalnym oporem. W przypadku nagrywania musimy pamiętać, że pierwsze i ostatnie sekundy filmu będziemy musieli usuwać z filmu z racji drgnięcia aparatu. 

Mikrofon został umieszczony na lewo od obiektywu pod lampą błyskową. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ futurystyczny kształt WG-2 zachęca do łapania go drugą ręką, przez co bardzo łatwo zasłonić palcem rejestrator.

Z samym nagrywaniem Pentax radzi sobie poprawnie. Nie ma problemów nawet z dużymi obiektami przemieszczającymi się w kadrze. 

WG-2 potrafi nagrywać w jakościach: Full HD, HD i VGA.