Czy to jest nowy trend w sztuce fotografowania? A może sposób na życie? Niektórzy nazywają ją niewinnym hobby? Profesjonalni fotografowie szmirą.
Lomografia, bo o niej mowa powstała na początku lat dziewięćdziesiątych u naszych sąsiadów z Wiednia. Rozwijała się bardzo szybko a swoim zasięgiem objęła 48 krajów w tym Polskę. W dużym skrócie charakteryzuje ją beztroskie pstrykanie dużej ilości zdjęć przy użyciu niestandardowych aparatów, zapominając o wizjerze. Zdjęcia mają być szaleńczo spontaniczne, a ich efekty nieprzewidywalne. Soczewki lomograficznych aparatów kolorują zdjęcia niesamowitymi barwami i odcieniami. Może to też być kilka wbudowanych soczewek do zdjęć sekwencyjnych zachowanych na jednym kadrze, jest też lampa błyskowa obudowana kolorowymi filtrami, można oglądać świat jak płetwiaste zwierzaki dzięki aparatowi z wbudowanym rybim okiem, wymieniać by można bez końca. Najważniejsze jest to aby mieć swój aparat zawsze ze sobą tak aby był on obrazkowym pamiętnikarzem tego co niezwykle ulotne w życiu każdego z nas.
Warto zaznaczyć, że lomografią interesują się młodzi i starsi, wykształciuchy i wolnomyśliciele, kobiety i mężczyźni, sławni tacy jak Moby czy Robert Redford, mniej sławni tacy jak ja. Chodzi o dobrą zabawę i poczucie przynależności do czegoś nietuzinkowego, czegoś co odróżnia od sąsiadów.
10 złotych zasad LOMO: #1: Zawsze miej Lomo ze sobą! #2: Rób zdjęcia o każdej porze dnia i nocy! #3: Lomografia nie jest dodatkiem do Twojego życia lecz jest jego częścią! #4: "Pstrykaj z biodra!" #5: Fotografuj przedmioty najbliżej jak możesz! #6: Nie myśl! #7: Bądź szybki! #8: Nie musisz wiedzieć co akurat sfotografowałeś! #9: .... i nie musisz tego wiedzieć też później! #10: Nie przejmuj się zasadami!
Dowiedz się więcej na stronie www.lomography.com (nowe okno).
Towarzystwo Lomograficzne reaktywowało magiczną, niepełną klatkę. Teraz możesz ją kupić w lomography sklep foto-net. Ta metoda fotografii wróciła wraz z premierą aparatu Diana Mini. W niewielkich rozmiarach i uroczym wyglądzie zawarto moc analogowej fotografii i szereg funkcji pozwalających eksplorować świat obrazów. Tych większych i tych nieco mniejszych. Modne w latach 60-tych, wygodne w użytkowaniu aparaty obsługujące niepełną klatkę utraciły swoją popularność na rzecz 35 mm kompaktowych aparatów, a tym samym możliwość wykonania 72 zdjęć na jednej 35 mm kliszy. Dziś ta funkcja znów jest dostępna! Poza tym można błyskawicznie zmienić format filmu na równie rzadko spotykany: kwadratowy 35 mm, bez wyciągania kliszy z aparatu.
Diana Mini jest znacząco podobna do Diany F+ dzięki swojemu retro turkusowemu wizerunkowi. Ważąc zaledwie 235 g, jest przepięknie niewielka. Przydomek „Mini” tylko opisuje jej rozmiar, ale nie odnosi się do oferowanych możliwości: kilka formatów zdjęć, długie czasy naświetlania i multiekspozycja. Wszystkie te funkcje stanowią rozległe źródła inspiracji. Diana Mini stwarza ponadto ten sam rozmarzony, senny klimat, charakterystyczny dla pozostałych modeli Diany+. Za każdym naciśnięciem spustu migawki, chwile chwytane są w wyjątkowy i nieprzewidywalny sposób. DWA FORMATY – JEDNO PSTRYKNIĘCIE Nieważne, czy preferujesz format prostokątny czy kwadratowy, dzięki Dianie Mini możesz korzystać z obydwu opcji.
WYJĄTKOWY FORMAT – KWADRAT UCHWYCONY NA FILMIE 35MM Czyste piękno, zamknięte w perfekcyjnych, regularnych ramach - taki jest właśnie kwadratowy kadr 35mm filmu.
LEGENDARY FORMAT – NIEPEŁNA KLATKA Fotografia bazująca na niepełnej klatce była bardzo popularna w latach 60’, wyparła ją jednak moda na klasyczne 35 mm aparaty. Po reaktywowaniu średniego formatu, polaroida i pinhole’a Towarzystwo Lomograficzne zajęło się niepełną klatką. Jej prostokątny format pozwoli Ci wycisnąć jeszcze więcej z 35 mm filmu; regularna 36 - klatkowa klisza może teraz pomieścić 72 fotografie, jedną obok drugiej.
Nie istnieje dobra wymówka na zostawienie Diany Mini w domu; jest tak poręczna i mała, że zmieści się w każdej kieszeni.
Szczegóły techniczne Rodzaj filmu: 135 Długość: 24mm (30mm odpowiadający w przybliżeniu 24x36, 35mm odpowiadający 24x17) Przekątna: 70°, 62° Ostrość: 0.6m ~ nieskończoności Format Filmu: 24mm x 24mm & 24mm x 17mm Prędkość Migawki: 1/60, (N, B) Przesłona: f8, f11 (zachmurzenie, słonczna pogoda) Montowanie flesza: przez wtyczkę Diana Flash Plug Celownik: wbudowany Multi-expozycja: tak Blokada filmu: tak Wężyk Spustowy: tak Gwint do statywu: tak Wymiary: 70mm x 101mm x 60mm
|