Charakterystyka:
Aparat destylacyjny z deflegmatorem i odstojnikiem dodatkowo zawiera jeszcze odstojnik, tzn. banieczkę, do której spływają „ ciężkie” frakcje o większej temperaturze wrzenia, które uległy skropleniu w deflegmatorze. Ma to uchronić przed ponownym zawróceniem tych „ złych „ skroplin do kolby destylacyjnej.
Dopasowany do :
kolby o pojemności 10L
kolby o pojemności 6L
Użytkowanie:
Kolbę wypełnia się płynem max do 3/4 jej objętości. Pamiętać należy o dodaniu do kolby również kilka kawałków (średnica drobin powinna wynosić 1-5 mm.) potłuczonej porcelany, kaolinu lub fajansu w celu zmniejszenia możliwości przegrzania się cieczy. Spowoduje to równomierne wrzenie płynu.
Szlif łączący kolbę z destylatorem należy każdorazowo dokładnie oczyścić i posmarować smarem silikonowym.
Do aparatu należy podłączyć wężyki, doprowadzający i odprowadzający wodę chłodzącą. Należy tak dokonać podłączenia, aby woda płynęła z dołu do góry (w przeciwprądzie do destylatu).
Przed rozpoczęciem podgrzewania należy dokładnie osuszyć powierzchnię zewnętrzną kolby. Do podgrzewania kolby nie wolno używać otwartego ognia. Kolbę najlepiej umieścić na elektrycznej płycie grzewczej lub w garnku z gorącą wodą tworząc tzw. łaźnię wodną. Kolbę ogrzewamy umiarkowanie, aby zapewnić spokojne i równomierne wrzenie płynu, bez pienienia się. Destylat należy zbierać do naczynia ustawionego przy wylocie aparatu destylacyjnego. Destylat powinien spływać kroplami lub niewielkim strumieniem. Gdy zaobserwujemy, że w aparacie destylacyjnym nie gromadzą się już skropliny, a częstotliwość spływania kropli wyraźnie spada, proces destylacji możemy uznać za zakończony.
UWAGA:
Do demontażu urządzenia przystępujemy dopiero po jego ostygnięciu.