Antysemityzm był natarczywie i złowrogo obecny w ostatnim tysiącleciu. Stanowił centralny problem zachodniej cywilizacji, który ostatecznie doprowadził do mrocznego apogeum w postaci Holocaustu.
To Bardzo krótkie wprowadzenie rozwikłuje historię tego zjawiska, koncentrując się na ideach i warunkach, które spowodowały odrodzenie antysemityzmu w XIX wieku: poczynając od jego korzeni w starożytnym konflikcie religijnym aż do napięć modernizacji, powstania nacjonalizmów, romantyzmu i „naukowych” ideologii rasowych. Jest to treściwy przegląd złożonych kwestii, uwzględniający aktualne dyskusje z negacjonistami Holocaustu, „antysyjonizmem” oraz nowymi formami antysemityzmu powstającymi w dzisiejszym świecie.
W tym wyjątkowo przejrzystym opracowaniu Steven Beller lokuje współczesny antysemityzm w kontekście historii Europy i europejskich Żydów. Antysemityzm tu przedstawiony nie jest zbiorem oderwanych idei, lecz reakcją na konkretne historyczne okoliczności. Ta przekonująca i niepokojąca zarazem próba ponownej oceny antysemityzmu jest polecana wszystkim studentom i naukowcom zajmującym się historią Europy i europejskich Żydów.
David Sorkin, profesor historii i studiów żydowskich na uniwersytecie Wisconsin–Madison
Książka jest świetnie napisanym, syntetycznym zarysem zagadnienia antysemityzmu rozumianego jako ruch polityczny i polityczna ideologia. (...) Będzie też wyśmienitą syntezą i dobrym wprowadzeniem do zagadnienia dla każdego polskiego czytelnika, zwłaszcza jeśli będzie on chciał spojrzeć na antysemityzm szerzej niż tylko ze specyficznej polskiej perspektywy tego zjawiska.
Marek Kucia, profesor socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim badacz Holocaustu