Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ANTYK LITERATURA POLSKA ANTYK W LITERATURZE SINKO

19-01-2012, 14:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2036022752
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 17   
Koniec: 13-01-2012 20:23:06

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1988
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



KLIKAJĄC TUTAJ MOŻESZ ŚCIĄGNĄĆ LUB OTWORZYĆ PLIK ZE SPISEM KOMPLETNYM

TADEUSZ SINKO
Antyk w literaturze polskiej
Prace komparatystyczne Wybór i opracow ime
iADEUSZ BIENKOWSKI Wstęp
STANISŁAW SrBRYLA
WARSZAWA 1988 PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE
Okładkę i obwolutę projektował
ZENON JANUSZEWSKI
Redaktor techniczny
GRZEGORZ BĄCZKOWSK.I
Korekta Zespół




SPIS RZECZY

Wstęp. Tadeusz Sinko jako komparatysta — napisał Stanisław Stabryła . 5
Posag Europy i jego losy...................... 29
Echa klasyczne w literaturze polskiej ................ 45
Spór o Grzegorza z Sanoka................... 48
Marcin Bielski i Erazm z Rotterdamu .............. 59
Dwa dzieła sztuki greckiej opisane przez Reja........... 67
„Sobie śpiewam a Muzom" ................... 70
Trzy elegie nagrobne Jana Kochanowskiego............ 75
Pogańskie i chrześcijańskie wzory Mikołaja Sępa Szarzyńskiego ... 88
Sebastiana Klonowica Żale nagrobne ............... 103
Szymonowie i Kallimach .................... 116
Pierwowzór Nadobnej Paskwaliny................. 128
Wojna chocimska i Iliada.................... 177
Genealogia romansu historycznego ................ 192
Refleksy Rzymu w poezji polskiej................ 205
„Pindarus Polonus" (Rzecz o łacińskich odach Szymonowica)...... 230
Polski Anty-Lukrccjusz ....................... 262
Genealogia kilku typów i figur Aleksandra Fredry........... 380
O antycznym pochodzeniu maksym i przysłów polskich ........ 475
Trzej poeci puisko-łacińscy z XIX wieku............... 486
Nota bibliograficzna......................... 512
Nota edytorska — napisał Tadeusz Bieńkowski............ 515
Bibliografia prac komparatystycznych Tadeusza Sinki — zestawił Tadeusz
Bieńkowtki............................. 519
Indeks ofób i tytułów ważniejszych spośród omawianych tekstów literackich — opracowała Izabela Jarosińska ............... 522
Indeks połaci mitologicznych — opracowała Izabela Jarosińska .... 542





NOTA BIBLIOGRAFICZNA

Posag Europy i jego losy-—w miesięczniku „Meander" II (1947), s. 431-444.
Echa klasyczne w literaturze polskiej. Dwanaście studiów i szkiców — książka została wydana w Krakowie w 1923 r.
„Pindarus Polonus" -— w księdze pamiątkowej Szymon Szymonowicz i jego czasy. Rozprawy i studia, Zamość 1929.
Polski Anty-Lukrecjusz — Rozprawy Wydziału Filologicznego Akademii Umiejętności, t. XLIX, Kraków 1911.
Genealogia kilku typów i figur Aleksandra Fredry — Rozprawy Wydziału Filologicznego Polskiej Akademii Umiejętności, t. LVIII, Kraków 1918.
O antycznym pochodzeniu maksym i przysłów polskich - w miesięczniku ..Problemy" 1946, nr 7, s. 31-36.
Trzej poeci polsko-łacińscy z XIX wieku — w tomie zbiorowym Księga pamiątkowa ku uczczeniu 250 rocznicy założenia Uniwersytetu Lwowskiego przez króla Jana Kazimierza r. 1661, wydana przez członków Uniwersytetu, t. II, Lwów 1912, s. 1-28.
NOTA EDYTORSKA
W nocie edytorskiej należy poinformować czytelnika o zasadach doboru tekstów, ich opracowania wydawniczego oraz przygotowania przepisów i komentarza. Te trzy zagadnienia wymagają oddzielnego omówienia.
Pełne przygotowanie edytorskie wyboru prac komparatystycznych Tadeusza Sinki było zadaniem trudnym, trudniejszym nawet niż można było przypuszczać. Trzeba było wiele wysiłku, aby te teksty stały się w pełni zrozumiałe dla dzisiejszego czytelnika i jednocześnie spełniały wymagania stawiane edycjom naukowym. Trudności występowały przede wszystkim w obszarze przypisów i komentarza.
Zawartość niniejszego wyboru jest rezultatem kompromisu i przyjęcia określonych kryteriów selekcji bardzo obszernego i zarazem cennego materiału. Wiele ważnych prac komparatystycznych Sinki nie weszło do tego, ograniczonego objętościowo tomu. Poza zasięgiem publikacji znalazły się przede wszystkim obszerne książki o antyku w twórczości trzech wieszczów, prace o Norwidzie, znakomite rozprawy o wpływach antycznych u Grzegorza z Sanoka, Jana Długosza i Stanisława Orzechowskiego i wiele innych. W naszym tomie znajduje się swego rodzaju reprezentacja prac komparatystycznych z różnych dziedzin. Reprezentacja, która ukazuje możliwości warsztatu badawczego tego znakomitego filologa i historyka literatury i która jednocześnie zawiera ciągle żywe i inspirujące opinie i koncepcje. Inspirujące szersze grono badaczy, nic tylko filologów i historyków literatury, lecz także historyków filozofii, nauki, oświaty i kultury. Prace Tadeusza Sinki tutaj zebrane to nie tylko zamknięty ostatecznie rozdział dziejów nauki, suma wiedzy ukonstytuowana na pewnym
etapie, ale również klucz do rozwiązywania wielu problemów naukowych. Fakt, że powstały one na początku XX wieku, a ciągle nadal są cytowanie i budzą zainteresowanie wśród przedstawicieli dyscyplin szybko obecnie rozwijających się (np. historia nauki czy historia oświaty), mówi sam za siebie.
Nie było tedy łatwo zdecydować się na określone kryterium doboru tekstów. Wszystkie właściwie prace Sinki są cenne oraz bogate w fakty i myśli, wszystkie niemal godne przypomnienia i wznowienia. Przyjęte tu założenia selekcji uwzględniają następujące okoliczności.
Wybór ma okazać w przybliżeniu rozpiętość zainteresowań Tadeusza Sinki i różnorodność jego pisarstwa naukowego — od prac ściśle specjalistycznych, przeznaczonych dla znawców przedmiotu, aż do opracowań popularnych dostępnych dla szerszego kręgu czytelników.
Ważnym aspektem doboru tekstów było przeznaczenie tej książki. Przyjęto założenie, że powinna ona służyć zarówno pracownikom nauki, jak i studentom, a więc czytelnikom mającym ogólne przygotowanie do odbioru problematyki prac Sinki. Takie założenie ważne było nie tylko dla doboru tekstów (uwzględniono rozprawy ściśle specjalistyczne i ogólne o charakterze syntetycznym), ale również zakresu i poziomu przypisów pochodzących od wydawcy.
Wybór zawiera tylko prace w całości. Umieszczanie fragmentów pozwoliłoby wprawdzie przypomnieć więcej dzieł i poglądów Sinki, ale równocześnie mógłby się zagubić tak charakterystyczny dla tego uczonego tok prowadzenia myśli i argumentowania, uchwytny jedynie przy lekturze całości rozprawy.
Przyjęto w tomie układ chronologiczny, według tej zasady rzere-gując prace powstałe w różnych okresach działalności naukowej Sinki. Z tego względu książkę otwiera piękny artykuł Posag Europy i jego losy poświęcony zetknięciu się kultury starożytnej z dobą Średniowiecza i następnie recepcji tej kultury w dalszych epokach. Kończy tom rozprawa dotycząca wieku XIX.
Większość tekstów zgromadzonych w tej książce jest obecnie trudno dostępna, a egzemplarze pierwodruków znajdują się tylko w dużych bibliotekach.
Zarówno przyjęte zasady doboru tekstów, jak i podjęte w konsekwencji decyzje włączenia jednych prac uczonego, a pominięcia innych, mogą oczywiście wzbudzić zastrzeżenia. Trudno ich uniknąć, tak jak bardzo trudno ukonstytuować idealny wybór rozpraw, który by za-
dowalał zarówno punkt widzenia filologów, jak i historyków, uwzględniał postulat ukazania rozmaitych warsztatowo prac tudzież różnorodności tematyki. Pisarstwo komparatystyczne Tadeusza Sinki związane z problemem „antyk w literaturze polskiej" było (jak wynika z załączonej Bibliografii) bardzo zróżnicowane typologicznie i tematycznie. Niniejszy tom jest tylko niedoskonałym jego obrazem.
Przygotowanie do druku tekstów Sinki wymagało pewnych działań edytorskich. Trzeba pamiętać, że teksty te w większości powstały i zostały opublikowane kilkadziesiąt lat temu, kiedy obowiązywała nie tylko trochę inna konwencja prozy naukowej niż obecnie, ale również istniała inna pisownia i inne obyczaje wydawania tekstów. Ponadto czytelnicy, dla których Sinko pisał, byli znacznie lepiej obeznani z łaciną, kulturą antyczną i dziejami literatury niż czytelnicy współcześni. Dlatego Sinko tak obficie i z taką swobodą posługiwał się cytatami łacińskimi i porównaniami z literatur antycznych i nowożytnych.
Teksty, które weszły do tego wyboru, musiały być opracowane redakcyjnie według jednolitych, obecnie przyjętych zasad. Należało więc skorygować niejednolitość pisowni, zakończeń wersu (w tomie są tylko kreski ukośne), a wypustki tekstu (bardzo częste w pracach Sinki) jednolicie oznaczyć nawiasami. Komparatystyka literacka, którą uprawiał Sinko, wymagała posługiwania się wielką ilością cytatów i odniesień do tekstów innych autorów. Takich cytatów jest również bardzo dużo w tekstach, które publikujemy. Nie wszystkie one mogły być sprawdzone (nie wszystkie się też dało sprawdzić, np. nie było jeszcze w czasach Sinki edycji krytycznych Fredry, Mickiewicza, stąd zdarzają się rozbieżności, a ujednolicenie cytatów według dzisiejszych wydań naukowych byłoby swego rodzaju anachronizmem) ani też należycie zlokalizowane i ewentualnie uzgodnione ze swym źródłem. W wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe. Wspomnieć o tym należy, ckoro ogólnie wiadomo, iż epoka, w której żył Sinko, nie przywiązywała zbyt wielkiej wagi do ścisłości cytatu i dokładności zapisu bibliograficznego. Z cytatami wiąże się jeszcze jedna trudność. Większość to cytaty w języku łacińskim. Tylko niektóre z nich — najbardziej istotne i znaczące dla zrozumienia całego kontekstu — zostały podane w przekładzie polskim w przypisach wydawcy.
Przypisy są dwojakiego rodzaju. Przypisy oznaczone gwiazdką po-
chodzą od wydawcy i stanowią swego rodzaju komentarz do wydawanych tekstów. Podane w nich zostały tłumaczenia i objaśnienia przydatne dla czytelnika. Przypisy numerowane pochodzą od Tadeusza Sinki. Nie zostały one jednak mechanicznie przedrukowane, lecz uzupełniono je i uwspółcześniono zgodnie z obecnymi wymaganiami. Bibliografię prac komparatystycznych Tadeusza Sinki dotyczących problematyki „antyk w literaturze polskiej", która zamyka ten tom, traktujemy jako wskazówkę dla czytelników pragnących sięgnąć po inne jeszcze teksty pominięte przez wydawcę. Bibliografia w obrębie lat 1[zasłonięte]900-19 oparta jest na zestawieniu prac naukowych Tadeusza Sinki dokonanym przez Władysława Madydę w tomie Charis-teria Thaddaeo Sinko ab amicis, collegis, discipulis oblata, Varsaviae 1951, s. 1-31.

Tadeusz Bieńkowski





BIBLIOGRAFIA PRAC KOMPARATYSTYCZNYCH TADEUSZA SINKI

De Gregoni Sanocei studiis humanioribus, „Eos" 6, 1900, s. 241-270.
De duobus Adami Porcarii carminibus, „Eos" 8, 1902, s. 138-142.
Szymonowicz i Kallimach, „Eos" 10, 1904, s. 138-146; w nin. tomie s. 116-127.
Drobiazgi humanistyczne, „Eos" 11, 1905, s. 34-42; 154-160.
Marcin Bielski i Erazm z Rotterdamu, „Przegląd Polski" 39, 1905, s. 10-18; w nin.
tomie s. 59-66.
Źródła przykładów Reja w „Żywocie człowieka poczciwego", Rozprawy PAU Wydziału Filologicznego 43, 1906, s. 1-68.
Jerzy Karol Skop, chłop humanista z XVIII w., „Eos" 13, 1907, s. 161-197. Polski głosiciel „stanu natury" z początku XVIII w., Rozprawy PAU Wydziału
Filologicznego 45, 1909, s. 289-357. Spór o Grzegorza z Sanoka (w:) Życie i obyczaje Grzegorza z Sanoka, Lwów 1907;
w nin. tomie s. 48-58. Hellenizm Juliusza Słowackiego, Rozprawy PAU Wydziału Filologicznego 47,
1910, s. 1-192; wyd. II, Warszawa 1925, s. 1-251. Antyk w „Królu Duchu", „Pamiętnik Literacki" 9, 1910, s. 251-266. Polski Anty-Lukrecjusz, Rozprawy AU Wydziału Filologicznego 49, 1911, s. 286-
399; w nin. tomie s. 262-379.
Polski apologeta humanizmu z w. XVIII, „Eos" 17, 1911, s. 76-87. Trzej poeci poUko-łacińscy z XIX wieku (w:) Księga pamiątkowa ku uczczeniu 250
rocznicy założenia Uniwersytetu Lwowskiego ..., Lwów 1912, t. 2, s. 1-28;
w nin. tomie s. 486-513.
Łacińskie prace Krasińskiego ,„Pamiętnik Literacki" 11, 1912, s. 138-142. Jedno ze źródeł „Irydiona", „Parni- tnik Literacki" 11, 1912, s. 145-152. Refleksy Rzymu w poezji polskiej, „Museion" 1913, z. 4, s. 3-29, w nin. tomie
s. 205-229.
Manilius i Mickiewicz, „Eos" 20, 1[zasłonięte]914-19, s. 165-169. Antyk Wyspiańskiego, Kraków 1916, ?. 1-319; wyd. II, Warszawa 1922. Jeszcze jedno źródło „Odprawy" Kochanowskiego, „Eos" 21, 1916, s. 97-101. Wzory „Trenów" Kochanowskiego, „Eos" 22, 1917, s. 73-136. Przyczynki z kodeksu mogilskiego do dziejów oświaty w Polsce w XV wieku, Kraków
1917, s. 1-86.
Historia poezji łacińskiej humanistycznej w Polsce (w:) Encyklopedia Polska, t. 21
Dzieje literatury pięknej w Polsce, cz. 1, Kraków 1918; wyd. II pt. Poezja no-
wołacińska w Polsce, Kraków 1935.
Poetyka Sarbiewskiego, Rozprawy PAU Wydziału Filologicznego 58, 1918, s. 1-64. Pierwowzór „Nadobnej Paskwaliny", „Przewodnik Naukowo-Literacki" 1918,
z. 8-10; w nin. tomie s. 128-176.
Genealogia kilku typów i figur Aleksandra Fredry, Rozprawy PAU Wydziału Filologicznego 58, 1918, s. 1-96; w nin. tomie s. 380-474. Historia religii i filozofia w romansie Jana Potockiego, Rozprawy PAU Wydziału
Filologicznego 59, 1920, s. 1-91.
Diapeira Agamemnona i Chodkiewicza, „Eos" 24, 1[zasłonięte]919-19, s. 45-72. Żywy spadek po Grecji i Rzymie. Szkic związków kulturalnych dzisiejszości ze starożytnością, „Przegląd Współczesny" 1922, s. 63-95.
Spór o antyk w XVII i XVIII w., „Przegląd Warszawski" 1922, s. 233-263. Echa klasyczne w literaturze polskiej. Dwanaście studiów i szkiców, Kraków 1923,
s. 1-215; w nin. tomie s. 45-229.
O tradycjach klasycznych Adama Mickiewicza, Kraków 1923, s. 1-128. Problemy Sępowe (w:) Studia staropolskie. Księga ku czci A. Briicknera, Kraków
1928. „Pindarus Polonus" (w:) Szymon Szymonówicz i jego czasy. Rozprawy i studia,
Zamość 1929; w nin. tomie s. 230-261. Nasz przyjaciel Maro, „Przegląd Współczesny" 35, 1930, s. 5-24, i w rozszerzonej
wersji książkowej, Kraków 1930, s. 1-76. Hellada i Roma w Polsce. Przegląd utworów na tematy klasyczne w literaturze polskiej
ostatniego stulecia, Lwów 1933, s. 1-398. Wojny gramatyczne (kartka z dziejów dydaktyki humanistycznej), „Eos" 38, 1937,
s. 40-60. Erudycja klasyczna Orzechowskiego, Rozprawy PAU Wydziału Filologicznego 65,
1939, s. 1-118. Echa rzymskie i włoskie w „Sihnludia" Sarbiewskiego, Rozprawy PAU Wydziału
Filologicznego 66, 1939, s. 1-31. Od filantropii do humanitaryzmu i humanizmu, Lwów 1939; II wyd. Warszawa
1960, s. 1-68.
Klasyczne przysłowia w polszczyźnie, Lwów 1939, s. 1-120. Dlaczego Meander?, „Meander" 1946, s. 1-7.
Bieda w przysłowiach klasycznych i polskich, „Meander" 1946, s. 384-390. O antycznym pochodzeniu maksym i przysłów polskich, „Problemy" 1946, nr 7,
s. 31-36; w nin. tomie s. 475-485.
Posag Europy i jego losy, „Meander" 2, 1947, s. 431-444; w nin. tomie s. 29-44. De praefatione „Historiae Polonorum" Dlugossi (w:) Studia staropolskie. Księga
zbiorowa, Warszawa 1949.
Literatura polsko-łacińska (problemy i zadania), „Eos" 45, 1951, z. 2, s. 1-11. Trzy przemiany Ezopa (Marchołt — Sowizdrzał — Szwejk), „Meander" 7, 1952,
z. 1, s. 3-30, z. 2, s. 55-73.
Terencjusz i nowożytna komedia mieszczańska, „Meander" 9, 1954, nr 8, s. 359-388.
Mickiewicz i antyk, Wrocław 1957, s. 1-539.
Wielowiekowa popularność Diogenesa „psa", „Meander" 14, 1960, nr 2, s. 86-99.
Przystępną charakterystykę działalności naukowej Tadeusza Sinki (1[zasłonięte]877-19) w zakresie badań nad recepcją antyku w literaturze polskiej zamieściła w okolicznościowym artykule Maria Cytowska, Parergon Profesora, „Meander" 1967, s. 79-85.







INDEKS OSÓB I TYTUŁÓW WAŻNIEJSZYCH SPOŚRÓD OMAWIANYCH TEKSTÓW LITERACKICH Opracowała Izabela Jarosińska

A W autor artykułu w „Gazecie Warszawskiej" Abbadie Jacques Abelard Pierre Achilleus Tatios Adalberg Samuel Afraniusz (Lucius Afranius) Ajschylos (Eschyl) Persowie Alamanni Lodovico Alciatus (Andrea Aiciati) G Aleksander I cesarz rosyjski Aleksander (Alexandre) de Villa Dei Aleksander Wielki król Macedonii Alkajos z Messyny Alkajos z Mityleny Alkuinus G Allius adresat poezj KaLillusa Ambroży (Aurclius Ambrobius; święty Amor e Psiche (opera) An^ot Jacąues Anakreon (Anakreont) z Teos Ankwiczówna Henrietta Ewa : Anna Austriaczka (Habsburżanka) królowa polska Antimachos z Kolofonu Antologia grecka Antypater z Sydonu Antypater z Tessaloniki Anzelm z Canterbury święty Apelles z Kolofonu Apolloniusz z Tyany Apulejusz (Lucius Apuleius) Metamorplwseon Aratos z Soloi Fenomena (Phainónmer:) r Archiloch z Faros Archimedes Aretino Piętro Aristagoras Aristides Arkesilas Arouet Francois Marie zob Y t! aire Arąuien Maria Kazimiera dy zoc Maria Kazimiera Sobieska Artakserkses II zwany Mnemun król perski Arystarch (Arystarchos) z Sanus Arystarch (Arystarchos) z Samotraki Arystofanes Arystokles zob Platon Arystoteles Arystyp z Cyreny Asklepiades z Samos Asnyk Adam Fresk pompejański Podróżni Atenagoras z Afrodyzji Augier Emile August zob Oktawian August Augus I Sas król polski Augus II Sas król polski Augustyn (Aurelius Augustinus) święty Aureliuszowie Cotta rodzina rzymska Auzoniusz (Ausonius Magnus Decimus) Bacon Francis Balbus (Cornelius Balbus Lucius) Baldensperger Fernand Balzac Honore de Stracone złudzenia Bando Henryk Bandtkie Jerzy Samuel Barbieri Giovanni Francescc zob Guer cino Barbo Piętro zob Paweł II Barclay John Barlaeus Kasper Batorówna Grzelda zam Zamoyska Batory Stefan zob Stefan Batory Batory Zygmunt książę siedmiogrodzki Baudouin de Courtenay Jan Baumann Julius Bayf (Baif) Antoine de Bayle Pierre Bazyli Wielki święty Beatus Rhenanus Beaumarchais Pierre Augustin Caron de Beaumont Joseph Psyche or Loves mystery Bebel Heinrich Becąue Henry Beda zwany Venerabilis Bem Antoni Gustaw Benedykt XIV papież Benedykt z Nursji święty Bentham Jeremy Bergerac zob Cyrano de Bergerac Sa vinien Bernacki Ludwik Bernardin de Saint Pierre Jacques Hen ri Bernhardy Gottfried Bertram E Bethe Erich Beyle Henri zob Stendhal Bias z Prieny Biblia Apokalipsa Ewangelie zob Nowy Testament Nowy Testament Stary Testament Psalmy Dawidowe Biegeleisen Henryk Bielowski August Bielski Marcin Komedyja Justyna i Konstancy jej Rozmowa [ ] dwu baranów o jednej głowie Sejm [Sjem] niewieści Sen majowy Sprawa rycerska Żywot filozofów Bieńkowski Michał Bieńkowski Tadeusz Biernat z Lublina Bion ze Smyrny Birkowska Zofia zob Możdżanka Zofia Birkowski Szymon Blount Blummer H Błoński Jan Bobrowa Joanna Bobrowicz Jan Nepomucen Boccaccio Giovanni Boecjusz (Boethius Anicius Manlius Tor ąuatus Severinus) Boeckh August Boileau Despreaux Nicolas Boissier Gaston Bojanowski Jan Bolesław I Chrobry król polski Bolesław II Śmiały król polski Bolingbroke Henry Bonaparte Napoleon zob Napoleon Bonaparte Borowski Leon Borowy Wacław Bossuet Jacąues Benigne Bougainville de tłumacz Polignaka Boulainvilliers Henri Bracciolini Poggio Brahe Tychon Brandt S Brentano Clemens Brieger Brieux Eugene Brillat Savarin Anthelme Brodziński Andrzej Brodziński Kazimierz Brożek Marian Bruchnalski Wilhelm Bruckner Aleksander Brunck Filip Brunetiere Ferdinand Bruno Giordano Briistiger Isidor Brutus Marcus Iunius Bticheler Franz Buchner August Buchner Georg Buonaccorsi Philippo zob Kallimach Filip Buonarroti Michelangelo zob Michał Anioł Burckhardt Jakob Burger Gottfried August Burley (Burleigh) Walter Butler Samuel Byron George Gordon Noel Wędrówki Childe Harolda Bystroń Jan Stanisław Calderón de la Barca Pedro Caliaro PaoK) zob Veronese Calprenede zob La Calprenede Gau thier cle Campano Giovanni Antonio Canova Antonio Capicius Scinio Carrau L Cassius Dio Cocceianus Cecchi G Cecylia Wazówna (Vasa) królewna szwedzka Celsus (Aulus Cornelius Celsus) Celtis (Celtes) Konrad (właśc Konrad Pickel) Cepnik Henryk Ceporinus Cervantes Saavedra Miguel de Don Kichot Cestiusz (Caius Cestius) Cezar (Caius Iulius Caesar) Chariton z Afrodyzji Chateaubriand Francois Rene de Chenier Andre Chiabrera Gabriello Alcina Prigioniera Chilon z Lacedemonu Chlebowski Bronisław Chmielnicki Bohdan Chmielowski Piotr Chodkiewicz Jan Karol Cholevius Karl Leo Chrzanowski Ignacy Chrząszczewski Józef Ciampi Sebastiano Ciołek Stanisław Ciołkosz Kasper Clarke Samuel Commendoni (Commendone) Giovanni Francesco Comparetti Domenico Condillac Etienne de Conduimer Gabriel zob Eugeniusz IV Conrad Kasper Corneille Pierre Cyd Couson Creizenach Wilhelm Crenius (Cruse) Theodorus Thomas Croce Annibale delia (Crnceius) Croiset Alfred Cudwortli Raoul Curel Francois de Cusanus Nicolaus Cuspinianus Iohannes Cyceron (Marcus Tullius Cicero) Somnium Scipionis Cyrano de Bergerac Savinien Cyrus Młodszy królewicz perski Czajkowski Antoni Czajkowski Paweł Czartoryski Adam Jerzy Czerni Paweł Czerni Piotr Czerwiakowski Napoleon Ignacy Rafał Czubek Jan Ćwik Władysław Dacier Annę Dante Alighieri Boska komedia (La Divina Com media) Dawid król izraelski De Boże Dembowski Edward Demokryt z Abdery Demostenes Derham Descartes Renę zob Kartezjusz Deschamps Emile Dicaearch Diderot Denis Dietrich Albrecht Diogenes Laertios Dioklecjan cesarz rzymski Dion Chryzostom Długosz Jan Dmochowski Franciszek Ksawery Dmuszewski Ludwik Adam Dolce Lodovico Donnay Maurice Dorat (właśc Jean Dinemandi) Dornseiff Franz Dousa Jan Dousa Jerzy Drozdowski Jan Literat z biedy Druzus Drużbacka Elżbieta Dryden John Dubiecki Maciej Dumas Alexandre Trzej muszkieterowie Dwadzieścia lat później Wicehrabia de Bragelonne Dumas Alexandre syn Dama kameliowa Dunlop John Dudni Angelo Maria Enniusz (Quintus Ennius) Enoch z Ascoli Epiktet Epikur Erazm z Rotterdamu (właśc Gerhard Gerhards) Rozmowy potoczne (Colloquia fa miliaria) Eschyl zob Ajschylos limanowski S Esseiwa Piotr Este Ippoiito dJ Estienne Henri (Hen icus Stephanus) Estreicher Karol Eslreichcr Stanisław Eugeniusz IV (Gabriel Condulmer) papież Euklides Eurypides S Evans Arthur Ezop rabius Maximus Fanni zob Ligęzina Anna Faucher Charles Fea archeolog Fedrus Fenelon Francois de Salignac de la Mothe Fernandus z Brescii Fest Otto Fey autor przewodnika Fidiasz Fijałek Jan Nepomucen : Filelf Filip II król hiszpański Filon z Aleksandrii Filostrates Firlej Mikołaj Firlej Piotr Flaubert Gustave Pani Bovary Flavius Josephus Florian Jean Pierre Claris de Flukowski Stefan Odys u Feaków Fogelweder Stanisław Fontanes Louis de Fornarina (własc Margherita Lutti) France Anatole Franciszek I król Francji Franciszka Świętoszanka (Fannia) zob Ligęzina Anna Fredro Aleksander Brytan Bryś Ciotunia Co tu kłopotu! Cudzoziemczyzna Damy i huzary Dawne polowanie Dożywocie Dyliżans Godzien litości Gwałtu co się dzieje! Intryga na prędce Jeremiasz Sęp ^ Kamień nad Liskiem y o Ust Mąz i żona Nieszczęścia najszczęśliwszego męża Nikt mnie nie zna Nocleg w Apeninach Nowy Don Kichot czyli sto sza K leństw Odludek Odladki i poeto Pan Geldhab Pan Jowialski Pierwsza lepsza Pro memoria Przeklęstwo Przyjaciele Rewolwer Rymond [Rajmond mnich] Spalić nie spalić? Sztuka Śluby panieńskie Śpiew żałobny Trzy po trzy Wychowanka Zemsta Zrzędność i przekora Fredro Andrzej Maksymilian Fredro Henryk Fredro Jacek Fredro Jan Aleksander Fredro Maksymilian Fredro Seweryn Fredrowa Marianna Fredrowa Zofia I v Skarbkowa Fredrówna Maria Fredrówna Zofia Fridrusz zob Herburt Fryderyk Frontinus (Sextus Iulius rrontinub) Fulgentius Planciades Gabriel biskup agrieński Gaetulicus jeden z autorów cytowanych w Antologii greckiej Gajcy Tadeusz Homer i Orchidea Galenus Claudius Galileusz (Galileo Galilei) Gallus Gandara Eugene Gassendi Pierre Gaszyński Konstanty Gelliusz (Aulus Gellius) Geoffroy Julien Louis Gercke Alfred Gerhards Gerhard zob Erazm z Rotterdamu Gessner Salomon Geysmer Henryk Giese E Godebski Cyprian Goethe Johann Wolfgang von Cierpienia młodego Wertera Goldoni Carlo Goldreich R Golian Krzysztof Gombewille Marin le Roy dc Góngora y Argote Luis de Gonta Iwan Gostomski Walery Goszczyński Seweryn Nowa epoka poezji polskiej Trzy struny Uczta zemsty Zamek kaniowski Górski Jakub Górski Konstanty Marian Górski Ludwik Grabowski Ambroży Grabowski Michał Grabowski Tadeusz Graeser Karl Graszyński Bonawentura Grillparzer Franz Grimaldi Francesco Maria Grochowski Stanisław Groddeck Ernest Gottlieb Gruppe O Gryphius Andreas Grzegorz I Wielki papież święty Grzegorz z Nazjanzu Grzegorz z Sanoka Grzepski Stanisław Grzymała Siedlecki Adam zob Siedlecki Adam Grzymała Guarini Giovanni Battista Gubrynowicz Bronisław Guercino (właśc Giovanni Francesco Barbieri) Gunther S Gunther Władysław Gurski Walenty Hadaczek Karol Hann Wiktor Halley Edmund C Halpert B Hammer Seweryn Hannibal wódz kartagiński Harnack Adolf Hasselt Hazdrubal Heck Korneli Juliusz Heckel guwerner Aleksandra Fredry Heine Heinrich Heliodor Heliogabal (Varius Avitus Bassianus) cesarz rzymski Heloiza Henryk książę pruski Heraklit z Efezu Herbert de Cherbury Herburt Fryderyk (Fridrusz) Herwagen Jan Hettner Hermann Heyne Christian Gottlieb Heyse Paul Hezjod (Hesiodos) Hieron I tyran Geli Hieronim ze Strydonu święty Hipokrates Hipparch Hirzel Rudolf Hiżdeu Tadeusz Aleksander Hobbes Thomas Hoffmann A Holbach Paul Holberg Ludwig Hólderlin Johann Christian Friedrich Hyperion albo Eremita w Grecji Holi Karl Homer Iliada (Ilidś) G Odyseja (Odysseia) Hooft Pięter Corneliszoon Horacy (Quintus Horatius Flaccus) Carmina (Pieśni Ody) Horodyski Leon Hozjusz Stanisław Hrabanus Maurus Hulberg Humboldt Wilhelm Hume David Hutcheson Francis Huyghens Christian Iffland August Wilhelm Ines Albert (Wojciech) łon z Chios I sokrates (Isokrates) Iulia Soaemia Bassiana Augusta matka Heliogabala Ivanićkova Halina zob Janaszek Iva nićkova Halina Izydor z Sewilli święty J K autor artykułu w „Kurierze Literacko Naukowym" J Ł autor recenzji w „Przeglądzie Kulturalnym" Jabłoński Józef Aleksander Jabłoński Kazimierz Jacob Gustav Jacob Ludwig Heinrich Jadwiga królowa polska Jadwiga księżna córka Władysława Jagiełły Jakub z Paradyza Jamblichos Jan panegirysta Jan III Sobieski kićl polski Jan z Czarnolasu zob Kochanowski Jan Jan z Koszyczek Jan z Ostroga Jan z Udine (Giovanni da Udine) Jan ze Słupczy Janaszek Ivanićkova Halina Janicki Klemens Jankowski Józef Janocki Jan Daniel Jastrun Mieczysław Jean Paul (właśc Jean Paul Friedrich Richter) Jezus Chrystus Jeżowski Józef Jędrkiewicz Edwin Joachimsen P Joel prorok Johnson Ben Jurkowski Błażej Juwenalis (Decimus Iunius Iuyenalis) Juwenkus Kaczkowski Zygmunt Kalicki Bernard Kallenbach Józef Kallimach Filip (właśc Philippo Buo naccorsi) Kallimachos z Cyreny Kalpurncjusz (właśc Titus Calpurnius Siculus) Kalwus (Caius Licinius Maccr Calvus) Kamiński Jan Nepomucen Kanon Jędrzej Kan mmanuel Karakasz basza turecki Karol V Habsburg cesarz rzymski narodu niemieckiego Karol Wielki król Franków i Longo bardów cesarz rzymski Karol wychowanek Macieja Dubiec kiego Karpiński Franciszek Do Justyny Tęskność na wiosnę Laura i Filon Powrót z Warszawy na wieś A Rozmowy Platona z uczniami swoimi A Kartezjusz (Renę Descartes) Kasjodor (Flavius Magnus Aurelius Cas siodorus Senator) Kasperowski Adam Kasprowicz Jan Katon Starszy Cenzor (Marcus Porcius Cato Maior Censorius) Katullus (Caius Valerius Catullus) Car mina Kawczyński Maksymilian Keats John Kepler Johannes King biskup angielski Kircher Atanazy Kirchhoff wydawca Plotyna Klaudian (Claudius Claudianus) De rapłu Proserpinae Klein Franciszek Kleiner Juliusz Kleist Heinrich von Penłesilea Klemens VII papież Klemens XI papież Klemens XIV papież Klemens z Aleksandrii (Aleksandryjski) Kleobulos z Lindos KHnger Friedrich Klonowic Sebastian Fabian Philtron Żale nagrobne Klussmann E Knapiusz (Grzegorz Knapski) Kniaźnin Franciszek Dionizy Kochanowska Urszula Kochanowski Jan Dryas Zamechska elegia do Firleja Elegie nagrobne Epitaphium Doralices O śmierci Jana Tarnowskiego Pamiątka Janowi Baptyście hrabi na Tęczy nie Epithalamion Fraszki Muza Odprawa posłów greckich Pieśni Księgi dwoje Pieśni trzy Proporzec albo Hołd pruski Psałterz Dawidów Satyr albo Dziki mąż Szachy Treny Zgoda Zuzanna Kochanowski Piotr Kollątaj Hugo Komar Aleksander Komar Erazm Komarnicki Lucjusz Komarówna Delfina zob Potocka Delfina Konarski Stanisław O religii poczciwych ludzi Kondeusz (Conde) zwany Wielkim pretendent do tronu polskiego Kondratowicz Ludwik zob Syrokomla Władysław Konfucjusz Koniecpolski Stanisław Konopnicka Maria Konrad Nikołaj Iosifowicz Konstantyn Wielki (Flavius Valerius Constantinus) cesarz rzymski Kopacz J Kopczyński Onufry Kopernik Mikołaj Korsak Julian Korwin Wawrzyniec Korycki Michał Korytyński Onufry Kostka Andrzej Kostkowa Zofia z Odrowążów Kostkowie rodzina Kostkówna Zofia Kot Stanisław Kotta (Cotta) Messalinus Kotzebue August Friedrich Ferdinand Kozłowski Witold Kożmian Kajetan Krasicki Ignacy Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki O rymotwórstwie i rymotworcach Krasiński Wincenty Krasiński Zygmunt Adam Szaleniec Irydion Przedświt Kraszewski Józef Ignacy Jak się dawniej listy pisało Stara baśń Strzemicńczyk Krćck Franciszek Kremer Josef Kritias Kromcr Marcin Kropiński Ludwik Kriidener Juliana de Yalerie Krumbacher Karl Kruszewska Michałowska Teresa Kryski Stanisław Kryski Szczęsny Kryski Wojciech Krzyżanowski („pół diabła pół szlachcica") Krzyżanowski Julian Krzyżanowski Stanisław A Ksenofont z Efezu Kubiak Zygmunt Kucharski Eugeniusz Kuliczkowski Adam Kuligowski Mateusz Ignacy Kumaniecki Kazimierz Kumaniecki Kazimierz Feliks Kuralt Martin Kurcjusz Rufus Kurpiński Karol Kwintylian (Marcus Fabius Quintilia nus) La Bruyerc Jean de La Calproncde Gauthier de La Fontaine Jean de Les Amours de Psyche et Cupidon Lagarde Chambonas Charles Auguste de Lagrange Chancel Joscph Laharpe Jean Francois de Lamartine Alphonse de La Mcttrie Julien de Lampridio Benedetto Lampridius Aelius Lange F A Lanson Gustave La Rochefoucauld Francois Lebrun Ponce Denis Ecouchard Lechler Lehnerdt M Leibniz Gottfried Wilhelm Lenartowicz Teofil Album włoskie Tasso Widzieć Neapol Lennox Charlotte Lenz Leon XII papież Leon XIII papież Leonidas z Tarentu Le Sagę Alain Rene Lessing Gotthold Ephraim Leszczyński Józef Leszczyński Stanisław zob Stanisław Leszczyński Leśniewski Franciszek Michał Lewental S Lichońska Irmina Liebrecht Feliks Ligęzina Anna z Tarnowskich zwana Franciszką Świętoszanką lub Fanni Likofran Likurg (Likurgos) Linde Samuel Bogumił Lipsius Justus Liwiusz(Titus Livius Patavinus) Lizyp z Sykionu Locke John Longos z Lesbos Lonicerus Lope de Vega (właśc Lope Felix de Vega Carpio) Loredano Gian Francesco Lorentowicz Jan Lorenz A Lubomirski Stanisław Lubomirski Stanisław Herakliusz Rozmowy Artaxesa i Ewandra Ludwik XIV król francuski Ludwik XVI król francuski Lukan Lukcejusz Lukianos z Samosat Lukrecjusz (Titus Lucretius Carus) O naturze wszechrzeczy Łańcucki Józef Wincenty Laski Jan Łazarz Andrysouic Łempicka Marcelina Łukaszeuicz Lesław Machiavelli Niccoló Maciej Korwin król węgierski i czeski Maciej z Miechowa (Miechowita) Mackail J W Macpherson James zob Osjan Madyda Władysław Magiera Jan Makrobiusz (Ambrosius Macrobius Theodosius) Maksymilian cesarz Meksyku Malebranche Nicolas de Malesherbes Chretien Guillaume de La moignon de Malewski Franciszek Małachowski Stanisław Manitius M Mann Maurycy Manucjusz Aldus Starszy (Aldo Ma nuzio) Marcadanti Christoforo Marcinkowski Kajetan Jaxa Marcjalis (Martialis Marcus Valerius) Marcjanus Kapella (Capella Martianu^ Felix) Marek Aureliusz (Marcus Aurelius Anto ninus) cesarz rzymski Marek Messala Korwinus (Marcus Messa la Corvinus) Maria Kazimiera (Marysieńka) Sobieska ur d^rąuien królowa polska Maria U de Marini (Marino) Giambattista UAdone Marivaux Pierre de Markiewicz Dominik Markiewicz Henryk Markiewicz Józef Marmion Shakerley The legend of Cupid and Psyche an morał Poem Marmontel Jean Francois Marsenne Marysi:ńka zob Maria Kazimiera Sobieska Maschoff Ludwik Mateusz z Krakowa Matkowski Zygmunt Matuszewski Ignacy Maupertius Pierre Loułs Moreau de Mayr Martin Mecenas (Gaius Maecenas) Meiser K Mebnchlon Philipp (właśc Philipp Schwarzerd) Melissus Paul Menander Mendelssohn Moses Menou jezuita Meyer Eduard Michał Anioł (właśc Michelangelo Buo narroti) Michaiowtka Teresa zob Kruszewska Michałowska Teresa Mickiewicz Adam Do Aleksandra Chodźki Improwizacja Dziadów cz I Dziadów cz II Dziadów cz III Ddadów cz IV Farys Konrad Wallenrod Oda do młodości Pan Tadeusz Ranek i wieczór Sonety Szewc i diabeł Śniła się zima Miechowita zob Maciej z Miechowa Mignę Jacques Paul Milton John Raj utracony Raj odzyskany Minasowicz Józef Dionizy Minturno Antonio Miodoński Adam Stefan Mirecki Franciszek Mojżesz Molier zob Moliere Moliere (wlaśc Jean Baptiste Poąuelin) Molski Marcin Montaigne Michel de Montemayor Jorge Diana Morawski Franciszek Morawski Kazimierz Morawski Marian Ignacy Morel wydawca Morland Samuel G Morsius Joachim Morstin Ludwik Hieronim Kleopatra Obrona Ksantypy Pcnelupa Morsztyn Hieronim Morsztyn Jan Andrzej Psyche (tłum z Marina) Morus Thomas Moschos z Syrakuz Mosdorf Jadwiga Moszyński Antoni Mościcki Henryk Możdżanka Zofia zam Birkowska Muller Frdenfels R Musset Alfred de Muśnicki Nikodem Muzajos (Mousaios) Mymer Franciszek Myson Nacher Teodor Napoleon Bonaparte cesarz Francuzów Napolski Piotr Naruszewicz Adam Nathan burmistrz Rzymu Neniczka Jan Neron Caius Claudius konsul Neron Claudius Drusus Germanicus Caesar cesarz rzymski Newton Isaac Nibby autor przewodnika Nicetas Niebuhr Barthold Georg Niemcewicz Julian Ursyn Jan z Tęczy na Powrót posła Niemirska Pliszczyńska Janina Niklewiczówna Krystyna S Nolhac Pierre de Norden Eduard Norwid Cyprian Kamil Do władcy Rzymu Quidam Ruiny (trzeci z Pięciu zarysów) Obywatel województwa lubelskiego Odrowążówna Zofia zob Kostkowa Zofia Odyniec Antoni Edward Oeftering Michael Offenbach Jacques Orfeusz w piekle Piękna Helena Okolski Szymon Okoń Jan Oktawian August (Caius Iuliu^ Caesar Octavianus Augustus) cesarz rzymski Oleski Jan Oleśnicki Zbigniew Olgierd wielki książę litewski Olizar Gustaw Oporinus Opsopeus Wincenty Origenes (Orygenes) Orzechowski Stanisław Osiński Ludwik Osjan (właśc James Macpherson) Ostrogska Katarzyna zam Zainoyska Ostrogski Konstanty Ottmann Rudolf Owidiusz (Publius Ovidius Naso) Amores Ars amandi Heroides Metamorfozy (Metamorphoses) Tristia Pakuwiusz (Marcus Pacuviin) Palearius Palingeniusz (Palingenius whśc Pier Angelo Manzoli de la Stellata) Panaetius Parczewski Stanisław Parmenides z Elei Pascal Blaise Pascal C Passamantes Pauli Żegota Pauzaniasz zwany Periegetą Paweł II (Piętro Barbo) papież Paweł z Krosna Paweł z Tarsu święty Pawlikowski Jan Michał Pelagiusz Pepłowski Stanisław zob Schniirr Pep łowski Stanisław Pernetti Perrot Georges Persjusz (Persius) Perykles Peter M Petrarca Francesco Petroniusz (Titus Petronius zwany Arbiter) Satiricon Petrycy Sebastian Philippe J Philolaos Piccolomini Enea Silvio zob Pius II papież Pickel Konrad zob Celtis Konrad Piłat Roman Pindar (Pindaros) Piotr Apostoł święty Piotr I cesarz rosyjski Piotr z Sanoka Piotrkowczyk Andrzej Piotrowin (właśc Piotr Strzemieńczyk z Janiszewa) Piskorzewski Maciej Pitagoras Pittakos z Mityleny Pius II (Enea Silvio de Piccolomini) papież Pius IV papież Pius VII papież Pizystrat Plantinus Christophorus Planudes Maximos Platen August Plater Stanisław Platon (właśc Arystokles) ^ Plautus Titus Maccius Żołnierz Samochwał (Miles glorio sus) Pliniusz Starszy (Caius Plinius Secun dus Maior) Pliszczyńska Janina zob Niemirska Pliszczyńska Janina Plotyn Piutarch (Ploutarchos) z Cheronei Żywoty sławnych mężów (Bioi Pardlleloi) Płachetko guwerner Aleksandra Fredry Płochocki Józef Polignac Melchior Le Puy de Anti Lukretius Polignot z Tasos Poliktet Pomponazzi Piętro (Petrus Pompo natus) Pon Franciszek Poniatowski Józef Poniatowski Stanisław August zob Stanisław August Poniatowski Poniński Antoni Łodzią Pope Alexandcr Poąuelin Jean Baptiste zob Moliere Porazińska Janina Porębowicz Edward Porfiriusz z Tyros Porto Riche George de Posejdippos (Poseidippos z Pełli) S Possevino Antonio Potocka Delfina ur Komarówna Potocki Adam Potocki Ignacy Potocki Stanisław generał Potocki Stanisław Kostka Potocki Szczęsny Potocki Wacław Argenida Syloret Wojna chocirnska Poussin Nicolas Pozydoniusz (Poseidonios) Praksyteles Prokulejus (Caius Proculeius) Propercjusz (Sextus Propertius) Prudencjusz (Aurelius Prudentius Cle mens) Przerwa Tetmajer Kazimierz zob Tet majer Kazimierz Przerwa Przeździecki Aleksander Przyborowski Józef Przyboś Julian Przybylski I S Przybylski Jacek Idzi G Przyłęcki Stanisław Pseudo Demetriusz Pseudo Katon Pseudo Moschos Epitaphium Bionis Ptolemeusz I król Egiptu Ptolemeusz II zwany Fiiadelfos król Egiptu Ptolemeusz Klaudiusz Puszkin Aleksandr Siergiejewicz Rabelais Francois Racine Jean Rafael (właśc Raffaelo Santi) Ramsay Andre Michel de Regnard Jean Francois Regulus Marcus Atilius wódz rzymski Reichling Reinhardstoetner K Rej Mikołaj Niewiasta łakoma Zwierzyniec (Zwierzyniec) Żywot człowieka poczciwego Rej Stanisław Reklewski Wincenty Reszka Stanisław Ribbeck Otto Richter Jean Paul Friedrich zob Jean Paul Robitrie Ronsard Pierre de Rohrłcht A Rostand Edmond Rothelin Charles de Rousseau Jean Baptiste Rousseau Jean Jacques Emil Nowa Heloiza Ruar Marcin Rubczyński W Rudomina Jan Ruskin John Rydel Lucjan Rymkiewicz Jarosław Marek Rysinski Salomon Rywocki Maciej Rzewuski Henryk Listopad Pamiątki Soplicy Safona S?int Evremont Charles de Salustiusz Salomon król izraelski Samarthanus Sand Ludwig Sannazaro Jacopo Arcadia Santi Raffaelo zob Rafael Sapiehowie rodzina Sarbiewski Maciej Kazimierz Sas Marcin Scaliger Julius Caesar (właśc Giulio Bor done delia Scala) Schanz M Schiller Friedrich Schliemann Heinrich Schneider Renę Schneider S Schnurr Pepłowski Stanisław Schoneus Andrzej Schreiber Mieczysław Schroder Schultz I Henryk Schwarzerd Philipp zob Melanchton Philipp Scott Walter Scotus Johannes Duns Scribe Eugene Scudery Madelaine de Scypion Afrykański Młodszy (Publius Cornelius Scipio Aemilianus Afri canus Minor) Scypion Afrykański Starszy (Publius Cornelius Scipio Africanus Maior) Seghet Thomas Seneka (Lucius Annaeus Seneca) Młodszy Septimius Severus cesarz rzymski Seredyński Władysław Sęp Szarzyński Mikołaj zob Szarzyń ski Sęp Mikołaj Shaftesbury Anthony Ashley Shakespeare William Shelley Percy Bysshe Hellas Sidonius Apollinaris Siedlecki Adam Grzymala Siemieński Lucjan Italiam Italiom! Sieniawski Adam Hieronim Sienkiewicz Henryk Krzyżacy List z Rzymu Ogniem i mieczem Pan Wołodyjowski Potop Quo vadis? Trylogia Zob też: Ogniem i mieczem Potop Pan Wołodyjowski Sinkowa Anna ze Starzewskich Skamandryci grupa poetycka Skarbek Fryderyk Pan Antoni Podróż bez celu Skarbek Stanisław Skarbkowa Zofia zob Fredrowa Zofia Skarga Piotr Skop Jerzy Karol Skopas z Paros Skórski (Skorski) Jan Lechus Słapa Aleksander Słowacki Juliusz Ballady na Beniowski Grób Agamemnona Kordian Smoliet Tobias George Sobieska Maria Kazimiera zob Maria Kazimiera Sobieska Sobieski Jakub ojciec króla Sobieski Jan zob Jan III Sobieski Sokołowski Stanisław Sokrates Soła Antonio de Triunfos de Amor e Fortuna Solirnan II zob Sulejman II Wspaniały Solon z Aten Sonka zob Zofia Holszańska Sorel Charles Spartakus (Spartacus) Spinoza Baruch Stabryła Stanisław Stacjusz (Publius Papinius Statius) Stadtmuller Hugo Statf Leopold Stanisław ze Szczepanowa święty Stanisław August Poniatowski król polski Stanisław Leszczyński król polski Entretien cTuii Europeen avec un Insulaire du Royaume de Du mocala Des desirs La Religion Le philosophe chretien Lettre d un ami Uincredulite combattu par le sim ple bon sens Stankiewicz Bronisław Starowolski Szymon Starzechowski Stanisław Starzewska Anna zob Sinkowa Anna Stefan Batory król polski Stcndhal (właśc Henri Beyle) Stephanus Henricus zob Estienne Henri Stephanus Robertus Sternbach Leon Sterne Laurence Podróż sentymentalna Struś Stanisław Struve Henryk Stumfall B Suessius Janus Sulejman II Wspaniały sułtan turecki Swetoniusz (Casius Suetonius Tran ąuillus) Symmachus (Quintus Aurelius Symma chus) Syrokomla Władysław (właśc Ludwik Kondratowicz) Szarzyński Sęp Mikołaj Do Anusie Do Kasi Epitaphium Rzymowi Frasunek Frasunek do Kasie Fraszka do Anusi Fraszka do Kasie Fraszka o Kasi i o Anusi Fraszka z Marcyalisza Pieśni I II III i IV Pieśń o Fridruszu (O Fridruszu który pod Sokalem zabit od Tatarów roku Pańskiego ) Rytmy abo Wiersze polskie Sone Sone I Sone II Sonet V Szekspir Wiliam zob Shakespeare Wil liam Szmydtowa Zofia Szujski Józef Szweykowski Wojciech Anzelm Szyjkowski Marian Szymon Mag Szymonowie Szymon Divus Stanislaus Sielanki Żeńcy wiersze łacińskie Śniadecki Jan Śniadecki Jędrzej Świba B Świętochowski Aleksander Świnka Adam Tacyt (Marcus Claudius Tacitus) Germania Taine Hippolyte Tales z Miletu Tarenghi Paolo Tarnowscy rodzina Tarnowska Anna zob Ligęzina Anna Tarnowska Barbara zam Zamoyska Tarnowski Jan Tarnowski Jan Feliks Tarnowski Stanisław Tassu Torąuato Goffred Teodozjusz I Wielki cesarz rzymski Teofrast z Eresos Toekryt (Theokritos) Epitaphios Adonidos Epitaphios Bionos Idylle Tcrencjusz (Publius Terentius Afer) Terrasson Tertulian (Quintus Septimius Floren tinus Tertullianus) Tetmajer Kazimierz Przerwa Teubner B G Tęczyńska matka Jana Baptysty Tęczyński Jan Baptysta Thedaldi Aynolf Thise Aleksander Thou Jacąues Auguste de Tibullus (Albius Tibullus) Tieghem Paul van Timochares Toland John Tomasz z Akwinu święty Tomicki Mikołaj Tomkiewicz Władysław Tomkowicz Stanisław Torricelli Evangelista Trajan (Marcus Ulpinus Traianus) cesarz rzymski Traube Trawiński Piotr Trembecki Stanisław Zofiówka Tretiak Józef Trissino Giangiorgio Trzciński Andrzej Trzecieski Andrzej Tucydydes (Tukidydes) Wojna peloponeska Turowski Stanisław Twardowski Kazimierz Twardowski Samuel Daphnis drzewem bobkowym Nadobna Paskwalina Tycjan (właśc Tiziano Vecellio) Tyro Stanisław Tytus (Titus Flavius Vespasianus) cesarz rzymski Udine Ercole Awenimenti amorosi di Psichi Urfe Honore de Astree Urmowski Klemens Usener Ustrzycki Andrzej Wincenty Vahlen Johannes Valette Gaspard Valla Laurentius Valles Jules Vasi autor przewodnika Vauvenargues Luc de Clapiers Vecellio Tiziano zob Tycjan Velleius Veronese (właśc Paolo Caliari) Villet Vitez Jan Viviani przyjaciel Torricellego Voigt G Volaterrano Voltaire (właśc Francois Mrrie Arouet) Wacław z Oleska (Wacław Michał Za leski) Walerius Maksimus (Valerius Maximus) Wargocki Andrzej Warron Warsichtig Fryderyk (pseud ?) zob Rudomina Jan Warszewicki Stanisław Wegetius (Publius Yegetius Renatus) Wellek Renę Wells Herbert George Historia świata Wendland P Wergiliusz (Publius Yergilius Maro) G Bukoliki (Bucolica) Eneida (Aeneis) Wespazjan (Vespasianus) cesarz rzymski Węckowski Stanisław Węclewski Stanisław Węgierski Tomasz Kajetan Wężyk Franciszek Wieland Christoph Martin Wiernikowski Jan Wietor Hieronim Wilamowitz Moellendorff Ulrich Wilczek I gnący Anty Lukrecjusz Car mina Wildenbruch Wincenty (Vincent) de Beauvais Windakiewicz Stanisław Wisłocki Władysław Wiszniewski Michał Witalis Witkowski Stanisław Witwicki Stefan Władysław II Jagiełło król pobU Władysław IV Waza (Vasa) król polski Włodek Ignacy Włodkówna Jadwiga Wojciechowski Konstanty Wolfflin Eduard Wolter zob Voltaire Woronicz Jan Paweł Wyspiański Stanisław Akropolis Noc listopadowa Pentcsilea Powrót Odysa Zabłocki Franciszek Zaleski Józef Bohdan Zaleski Wacław Michał zob Wacław z Oleska Zamoyscy rodzina Zamoyska Barbara zob Tarnowska Barbara Zamoyska Gryzelda zob Batorówna Gryzelda Zamoyska Katarzyna zob Ostrowska Katarzyna Zamoyski Andrzej Zamoyski Jan Zamoyski Jerzy Zamoyski Tomasz Zarębski Ignacy Zawisza Czarny z Garbowa Zbigniewski Prokop Zdziechowski Marian Zeissberg Heinrich Zenon z Kition Zeuksis z Heraklei Ziehen Thomas Zieliński Tadeusz Zimorowic Józef Bartłomiej Zinserling Justus Zofia (Sonka) ks Holszańska królowa polska Zola Emile Zygmun Stary król polski Zygmun I August król polski Zygmun II Waza (Vasa) król polski Żabczyc Jan Żeleźniak Maksym Żółkiewski Stanisław



INDEKS POSTACI MITOLOGICZNYCH Opracowała Izabela Jarosińska

Achilles Adonis Afrodyta zob Wenus Agamemnon Ajaks Akteon Alkmena Amfion Amfitrion Amor (Kupido Eros) Andromacha Apollo (Febus) U Aretuza Argus Ariadna Artemida zob Diana Askaniusz Asklepios Astrea Atalanta Atena (Pallada) Atlantydy zob Plejady Atlas Bachus zob Dionizos Baucis Bellerofont Cerera zob Demeter Charyty (Gracje) Chiron Dafne Danae Danaidy Dejanira Demeter (Cerera) Diana (Artemida) Diomedes Dionizos (Bachus) Driady Dydona Echo Endymion Eneasz Enomausz (Oinomaos) Eros zob Amor Europa Eurydyka Febus zob Apollo Filemon Filomela Fortuna Galatea Godziny zob Hory Gracje zob Charyty Hades zob Pluton Hekate Hektor Helena Trojańska Helios Hera zob Junona Herakles Hermes (Merkury) Hero Hesperydy Hippodamia Hippolit Hory (Godziny) Hyperion Iksjon I ole Itys Jazon Jowisz (Jupiter) Junona (Hera) Jupiter zob Jowisz Kajros Kalisto Kora (Persefona Prozerpina) Kupido zob Amor Kurcjusz (Marcus Curtius) Laodamia Latona (Leto) Leander Leda Mars Medea Meduza Meleager Menelaos Merkury zob Hermes Milanion Minerwa Minos Minotaur Muzy Najady Narcyz Nauzykaa Neptun Nereus Nessos Nestor Nimfy Odys (Ulisses) Omfale Orfeusz Orion Pallada zob Atena Pan Parki Parys Pasifae Patrokles Peleus Pelops Pentesilea Persefona zob Kora Plejady (Atlantydy) Plejona Pluton (Hades) Polluks Priap Prometeusz Protesilaos Proteusz Prozerpina zob Kora Psyche Pyton Rea Saturn Semele Syzyf Tantal Tereus Tetyda Tezeusz Titios Triptolemos Ulisses zob Odys Wenus (Afrodyta Venus Wenera) Westa Wulkan C Zefir Zeus