Antropologia widowisk jest sprawdzonym podręcznikiem akademickim, który powstał w Zakładzie Teatru i Widowisk w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, używanym w praktyce dydaktycznej na wielu uczelniach.
Prezentuje myśl światową i polską na temat: społecznych form wzajemności, rytuałów oraz gier i zabaw; typów widowisk kulturowych, np. ceremoniałów, widowisk agonicznych, ofiarniczych i oczyszczających, karnawałów; gestów i tańca; kulturowej stygmatyzacji ciała; fetysza, lalki, maski, kostiumu oraz sobowtóra; akcji i metamorfoz "ja".
Zawiera wybór z prac m.in. Bachtina, Barthes'a, Berne'a, Bettelheima, Bubera, Butler, Caillois, Derridy, Duvignauda, Falkiewicza, Foucaulta, Gadamera, Geertza, van Gennepa, Girarda, Goffmana, Gombrowicza, Grotowskiego, Halla, Huizingi, Kępińskiego, Lévi-Straussa, Lorenza, Maussa, Schechnera i Turnera.
Wydanie drugie - zmienione i poprawione - zostało uzupełnione m.in. o teksty Agambena, Baudrillarda i Bourdieu.
"W ujęciu antropologii widowisk kultura ukazuje swój aspekt dynamiczny - jako ludzka, arcyludzka gra i zabawa, jako dramat. Arystoteles podaje w Poetyce, że działanie Dorowie określali słowem drán, Ateńczycy zaś słowem práttein: od tego pierwszego miałaby pochodzić nazwa dramatu (dráma), od drugiego - nazwa akcji (práksis). Antropologia widowisk ujmuje kulturę jako praktykę dramatyczną, a ściślej jako pamięć społeczną zmagazynowaną w strukturach dramatycznych oraz dynamiczne regularności wyuczonego i odtwarzanego zachowania. Kulturę jako całość ogląda się tu poprzez to, co w życiu społecznym najintensywniejsze, co jest ośrodkiem świątecznego wrzenia - poprzez widowiska z ich dramatyczną akcją. W nich bowiem - i dopiero w nich - objawia się człowiek w swojej złożoności, cały człowiek, ten bohater refleksji antropologicznej".
ze Wstępu
Spis treści
Rodzaj publikacji: naukowa
Warszawa 2010 ISBN 978-83-[zasłonięte]-0693-5 Seria: Wiedza o kulturze Stron: 888 Format: 170x240 Wydanie 2 Oprawa miękka EAN: 978[zasłonięte][zasłonięte]35069
|