e-mail: [zasłonięte]@arik.pl tel: 510 [zasłonięte] 753
» Strona "o mnie" » Inne moje aukcje » Dodaj do ulubionych
Stron: 412 Format: 16,5 x 23,5 cm Rok wydania: 2011 Oprawa: miękka, klejona
|
Antropologia doświadczenia Z epilogiem Clifforda Geertza
Victor Turner , red. Edward M. Bruner
Czternastu autorów, najbardziej znanych specjalistów w swoich dziedzinach wiedzy, rozważa, jak ludzie doświadczają swojej kultury i w jaki sposób wyrażają te doświadczenia poprzez formy tak rozmaite jak opowieść, dzieło literackie, teatr, karnawał, rytuał, wspomnienie i przegląd życia. Studia te będą szczególnie interesujące dla wszystkich zajmujących się antropologią społeczną i kulturową, przydadzą się również innym przedstawicielom nauk społecznych, badaczom folkloru, teoretykom literatury i filozofom. Widać, że antropologia – a przynajmniej jej część – jest właśnie w trakcie procesu tworzenia serii publikacji na temat doświadczenia, opowiadania i tekstualności – publikacji, które za jakiś czas będą nam stale towarzyszyć. Bogactwo tej książki jest zaletą samą w sobie, a zebranie wszystkich tych artykułów w jednym tomie jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla tych, którzy będą wykorzystywać je w nauczaniu lub po prostu będą się chcieli z nimi zapoznać.
Paul Rabinow
Zmarły niedawno Victor Turner był profesorem fundacji Williama R. Kenana Jr., wykładowcą antropologii i religii na Uniwersytecie Wirginijskim. Był autorem wielu książek, w tym słynnej pracy Proces rytualny. Prowadził badania terenowe w Zambii, Ugandzie, Meksyku, Irlandii, we Włoszech, Francji, Japonii, Brazylii i Izraelu. Edward M. Bruner, profesor antropologii na Uniwersytecie Illnois w Urbana-Champaign, prowadził badania terenowe wśród rdzennych Amerykanów i w Indonezji. Jest współredaktorem Art, Ritual, and Society in Indonesia oraz współredaktorem pracy Text, Play, and Story.
Spis treści WPROWADZENIE Edward M. Bruner, Przeżycie i jego ekspresje CZĘŚĆ PIERWSZA. POJĘCIE DOŚWIADCZENIA Victor Homer, Dewey, Dilthey i gra społeczna: szkic z zakresu antropologii doświadczenia Roger D. Abrahams, Doświadczenie zwyczajne i niezwykłe Frederick Turner, Refleksyjność jako ewolucja w książce Walden Thoreau CZĘŚĆ DRUGA. NARRACJA Renato Rosaldo, Łowy Ilongotów jako opowieści doświadczenie Edward M. Bruner, Etnografia jako narracja CZĘŚĆ TRZECIA. OBRAZY James W. Fernandez, Wywód za pomocą obrazów a doświadczenie powrotu do Całości Bruce Kapferer, Performans a strukturałizacja znaczenia i doświadczenia CZĘŚĆ CZWARTA. REFLEKSYJNOŚĆ Phyllis Gorfain, Dramat sceniczny a problem poznania w Hamlecie: w stronę antropologii interpretacyjnej James A. Boon, Symbole, sylfy i Śiwa: alegoryczna machina tekstu kultury balijskiej Barbara Myerhoff, „Życie, nie śmierć w Wenecji": drugie życie CZĘŚĆ PIĄTA. WYKONANIA John Steward, Patronat i kontrola podczas karnawału. na Trynidadzie Barbara A. Babcock, Ulepiona osobowość: „mali Ludzie" Helen Cordero Richard Schechner, Wymiary performansu EPILOG Glifford Geertz, Zdobywając doświadczenia, autoryzując siebie Nota o autorach Indeks
|