Opis: |
Współczesne systemy komunikacji osobistej wykorzystują telefony komo... (GSM, UMTS}, komputery osobiste (WLAN), krótkozasięgowe systemy łączności (Bluetooth, RFID, HomeRF), systemy szerokopasmowe WiMax, systemy nawigacji satelitarnej (GPS), które towarzyszą człowiekowi w życiu codziennym w różnych konfiguracjach połączeń bez użycia kabli.
W miarę pojawiania się nowych standardów łączności bezprzewodowej następuje modyfikacja wielosystemowych terminali przenośnych systemów komunikacji mobilnej. W książce przedstawiono podstawowe założenia i ograniczenia budowy małych anten terminalowych, spełniających wymagania współczesnych systemów. Przedstawiono teorię małych anten, metody analizy i projektowania wspomagane komputerowo z użyciem kodów opracowanych przez autora i komercyjnych narzędzi obliczeniowych opracowanych na podstawie sformułowanych warunków granicznych elektromagnetyzmu i rozwiązania numeryczne metodą momentów, MoM, lub z zastosowaniem metody elementów skończonych w dziedzinie czasu, FDTD.
Autor zajmujący się tą dziedziną od ponad dwóch dekad, w ramach prowadzonych badań na Politechnice Wrocławskiej, ujął w sposób kompleksowy zagadnienia związane z wykorzystaniem małych objętości na zaim-plementowanie wielosystemowych anten w terminalach przenośnych systemów komunikacji osobistej. Wykorzystał współczesne narzędzia obliczeniowe elektromagnetyzmu do wszechstronnej analizy małych anten umieszczonych na terminalu mobilnym pracującym w bliskiej obecności operatora, czyli w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Pokazał wpływ promieniowania elektromagnetycznego (SAR) na operatora w zależności od typu anteny i konfiguracji na terminalu.
Przedstawiony materiał będzie interesującym przewodnikiem zarówno dla studentów w ramach kursów anteny i systemy komunikacji ruchowej, jak i dla praktykujących inżynierów pragnących poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie.
|