Televes DAB 1050
Zaprojektowana specjalnie do odbioru DAB (Digital Audio Broadcasting). Trzyelementowa antena (reflektor, dipol i direktor) pokrywająca całe pasmo zarezerwowane dla transmisji DAB. Zawiera symetryzator umieszczony w puszce antenowej.
Radiofonia cyfrowa T-DAB+
Cyfryzacja mediów jest procesem nieuniknionym. Wykorzystanie technik cyfrowych pozwala nie tylko na efektywniejsze wykorzystanie zasobów, ale także na realizację usług, które nie były dostępne za pomocą technik analogowych.
Cyfrowe media wkraczają w nasze życie ze wszystkich stron. Dotychczas jedynie radiofonia naziemna oparła się tym tendencjom, jednakże brak dostępnych zasobów dla nowych nadawców w paśmie FM oraz zwiększające się oczekiwania słuchaczy, spowodowane m.in. rozpowszechnieniem transmisji radiowych w Internecie, powodują, że coraz częściej mówi się o potrzebie cyfryzacji radiofonii naziemnej.
Rozwiązaniem o największym potencjale okazał się T-DAB+ (Terrestrial Digital Audio Broadcasting Plus), który jest unowocześnioną i rozszerzoną wersją znanego w wielu krajach T-DAB (ETSI 300 401).
Standard T-DAB+ (ETSI TS 102 563), nazywany w skrócie DAB+, pozwala na realizację emisji cyfrowego dźwięku, ale także usług dodatkowych takich jak przesyłanie napisów, obrazków i pokazów slajdów, przewodnika po programach, czy też aktualizacji informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji (zgodnych z TPEG). Możliwe jest też przesyłanie stron internetowych i stworzenie radia hybrydowego łączącego zalety radiofonii rozsiewczej z serwisami internetowymi. Ze względu na wykorzystanie modulacji OFDM i dodatkowych mechanizmów korekcji błędów jest to też idealna platforma to odbioru w ruchu, nawet przy dużych prędkościach.
Na potrzeby emisji radia cyfrowego DAB+ w Europie przewidziano kanały w III zakresie TV (VHF, 174 - 230 MHz) oraz w pasmie L (1452 - 1492 MHz).
Do kodowania dźwięku w DAB+ wykorzystuje się kodek HE-AAC v2 (nazywany również AAC+) dzięki temu jeden multiplex
(w przypadku DAB nazywany z francuska ensemble), w zależności od wybranej jakości dźwięku oraz ilości usług dodatkowych, może pomieścić nawet kilkanaście stacji radiowych, co stanowi istotne zwiększenie możliwości radia naziemnego, a zatem może się przyczynić do poszerzenia oferty o stacje tematyczne i niszowe.
Emitel od wielu lat prowadzi eksperymentalne emisje radia cyfrowego w Polsce.
W dniu 1 października 2013 roku na zlecenie Polskiego Radia uruchomiona została w Warszawie i Katowicach stała emisja radia cyfrowego w standardzie DAB+.
Aktualne parametry emisji radia cyfrowego w standardzie T-DAB+.
Szerokość multipleksów DAB jest czterokrotnie mniejsza niż MUX’ ów DVBT z zakresie VHF.
Poniżej alokacja kanałów DAB w paśmie VHF. (charakterystyczne oznaczenia 6A, 10 B)