Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ANGLIA A POLSKA W OKRESIE REWOLUCJI PURYTANSKIEJ

09-03-2012, 20:40
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 19.99 zł     
Użytkownik SIWYDTP
numer aukcji: 2111061142
Miejscowość Ostrołęka
Zostało sztuk: 4    Wyświetleń: 5   
Koniec: 10-03-2012 13:55:38

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

FAKTURY VAT

Wszystkie informacje
potrzebne do sfinalizowania
aukcji znajdą się w e-mailu
który otrzymasz
po wygraniu aukcji
od serwisu allegro.
Numery konta
także na stronie O MNIE
oraz poniżej

Proszę zapoznać się
z warunkami sprzedaży
dostępnymi na stronie
"O mnie".


BEZPIECZNE
PAKOWANIE

Kontakt:
[zasłonięte]@interia.pl

TEL. 510 956 553

Więcej informacji
kontaktowych
można znaleźć na stronie
"O mnie"

Formy płatności:
Przelew na konto w:

Bank PKO INTELIGO
501[zasłonięte]555811[zasłonięte]64012[zasłonięte]036

WBK BANK ZACHODNI
981[zasłonięte]101400[zasłonięte]00105[zasłonięte]243



oraz bez prowizji
z każdego konta za pośrednictwem

Płatności Allegro

lub

Ewentualnie
ODBIÓR OSOBISTY

Przesyłki staram się
wysyłać jeszcze tego
samego dnia po
zaksięgowaniu
przelewu lub
dnia następnego.

Shipping total
World Tariff
posts Polish PAYPAL

Jeśli po otrzymaniu
przesyłki
nie będziesz
do końca
zadowolony
z zakupionego
produktu,
skontaktuj się z nami!

Biografie Historia II wojna światowa Marynistyka Militaria
Mapy Turystyka Sportowe i turystyka Dom i ogród Techniczne
Tematyczne Architektura Popularnonaukowe Naukowe i akademickie Nauki ścisłe
Kryminały thrillery
Dla dzieci
Przygodowe Lit. piękna Reportaże
Religie Teologia Ezoteryka Zdrowie Zapraszamy!
KLIKNIJ !!! Pokaż wszystkie aukcje sprzedającego !!! KLIKNIJ
OPIS

Autor

Edward Alfred Mierzwa

Tytuł

Anglia a Polska w okresie Rewolucji Purytańskiej i restauracji

Rok wydania

Wydawnictwo

ilustracje zdjęcia rysunki

Stron

Okładka, oprawa

Stan i inne informacje

2001

NWP

tak

336

miękka

NOWA

Opis

Edward Alfred Mierzwa
ANGLIA A POLSKA W OKRESIE REWOLUCJI PURYTAŃSKIEJ I RESTAURACJI

2001, 340 stron



Niniejsza książka jest uzupełnieniem moich wieloletnich badań nad problemem związków polsko-angielskich w XVII wieku. Konstatacja, że taki temat jest potrzebny, była dla mnie oczywista od początku, ponieważ w polskiej literaturze historycznej brak jest opracowań tego zagadnienia, a kontakty polsko-angielskie w okresie rewolucji purytańskiej i w czasach restauracji Stuartów były „białą plamą" zarówno w polskiej jak i angielskiej historiografii .

Ramy chronologiczne odpowiadają założeniom sformułowanym w tytule i dotyczą lat 1[zasłonięte]640-16. Jedynym odstępstwem było przesunięcie granicy końcowej na rok 1680 przy analizie handlu angielsko-polskiego, a uczyniłem to z uwagi na wymagania przyjętej przeze mnie metody statystycznej - narzucającej konieczność operowania przekrojami dziesięcioletnimi.

Konstrukcję pracy stanowią cztery rozdziały. Rozdział I - analiza handlu angielskiego z Rzeczypospolitą została poprzedzona rozważaniami o XVII--wiecznej gospodarce angielskiej. Były one niezbędne dla wyjaśnienia spadku dynamiki handlu angielskiego z Bałtykiem i odpowiedzi na pytanie dlaczego mimo ujemnego salda handlu angielskiego z krajami nadbałtyckimi na przestrzeni XVII w., sięgającego od kilkudziesięciu tysięcy do kilkuset tysięcy ówczesnych funtów angielskich, nie można mówić o kryzysie gospodarki angiel­skiej. Ten fenomen można zrozumieć, jeśli będziemy śledzić zarówno wymianę bałtycką, jak i stale rosnąc obroty handlowe z krajami zaoceanicznymi. Analiza wymiany handlowej Anglii z Rzeczypospolitą stanowi punkt wyj­ścia dla ogólniejszych refleksji o nadrzędnej roli interesów ekonomicznych w angielskiej rzeczywistości, którym podporządkowane były posunięcia dyplomacji i polityki, gdzie wobec żeglugi i handlu służebną rolę pełniła zarówno angielska polityka, jak i nauka.
Ta zależność jest bardziej widoczna, gdy patrzymy na relacje handel - polityka na przestrzeni całego XVII w. O ile jeszcze Jakub I szukał w Zygmuncie III oparcia dla swej polityki na kontynencie, zabezpieczając jednocześnie interesy angielskiego kupiectwa na Bałtyku, o tyle od rewolucji purytańskiej w kontaktach polsko-angielskich zaczynają dominować wyłącznie interesy gospodarcze.
Rozważania niniejsze są zatem próbą przedstawienia szerokiej panoramy stosunków polsko-angielskich w wymiarze politycznym, gospodarczym i kulturalnym oraz roli, jaką w kształtowaniu tych relacji odegrał handel i interes gospodarczy Anglii. Rynek polski miał w połowie XVII w. już nie podstawowe, ale jeszcze dość duże znaczenie dla dynamiki rozwoju przemysłowego na wyspach. Jego wagę doceniali ówcześni Anglicy w stopniu daleko wyższym, niż leżało to w świadomości Polaków. W tym konkretnym przypadku takie twierdzenie nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek polonocentryzmem, taka była rzeczywistość wynikająca z faktów. Dla wiodącej gałęzi przemysłu angielskiego -sukiennictwa, jeszcze w połowie XVII w. polski rynek był nieodzowny. Sukno stanowiło monetę, za którą Anglicy nabywali towary okrętowe, potaż, popiół, reeksportowane przez Gdańsk szwedzkie żelazo, płótna żaglowe, len i konopie. Polskie zboże w znacznym stopniu wspierało angielski handel śródziemnomorski, gdzie było towarem wymiennym za towary Wschodu. Rozwój angielskiej floty i przemyski stoczniowego w ponad 50% oparty był na dostawach polskich towarów okrętowych, Anglia bowiem nie dysponowała wówczas alternatywnym rynkiem surowcowym o takim potencjale i skali co polski; bo nie można za taki uznać jeszcze ani Norwegii z jej rosnącymi dostawami drewna, ani Moskwy, która początkowo przez Narwę, a potem Rygę i Archangielsk eksportowała towary leśne i konopie do Anglii.

W rozdziale drugim omówiony został poziom wiedzy przeciętnie wykształconego Anglika o Polsce, a także mechanizmy kształtowania wiedzy o Polsce wśród wykształconej części angielskiego społeczeństwa. Czytelnik znajdzie tam także próbę odpowiedzi na pytanie o to, co interesowało Anglików w kraju, z którym byli powiązani ścisłymi więzami gospodarczymi? Starałem się także podkreślić obecność w świadomości angielskiej osiągnięć nauki polskiej tego okresu, która w wielu aspektach odegrała rolę inspirującą na gruncie angielskini, co podkreślają nieliczni wprawdzie, ale rdzenni Anglicy. Przez długi czas Anglicy nie dysponowali własnymi oryginalnymi źródłami informacji poza korespondencjami gdańskich i elbląskich agentów handlowych, których interesowały towary, przeliczniki monetarne, ceny, koszta frachtów itp. W tym okresie informacje na temat naszego kraju pochodziły albo z szesnastowiecznych publikacji Marcina Kromera, wydawanych w Europie Zachodniej, lub z tłumaczeń dzieł obcych: Jeana Bodina, Giovanniego Bottero i in. Sytuacja zmienia się pod koniec pierwszej połowy XVII w., kiedy w Anglii rośnie zainteresowanie teorią Mikołaja Kopernika, odkryciami Jana Heweliusza, dokonaniami Michała Sędzi-woja i kiedy rynek informacji zaczyna opanowywać nowy środek przekazu - gazeta, a w literaturze naukowej pojawiają się: słownik i encyklopedia. W tym rozdziale nie udało mi się uniknąć pewnego rodzaju autoplagiatu, bowiem musiałem omawić niektóre publikacje angielskie z połowy XVII stulecia, o których kilkanaście lat wcześniej pisałem w pracy Anglia a Polska w I połowie XVII wieku. Przedstawiając obraz wiedzy Anglika o Polsce w tym okresie nie mogłem odesłać czytelnika do pracy dawno opublikowanej i nie funkcjonującej na rynku.

Kolejny rozdział ukazuje chronologicznie najistotniejszą faktografię stosunków polsko-angielskich w okresie rewolucji i protektoratu. Sarałem się przedstawić je dość szczegółowo z uwagi na to, że problemy tego okresu nie były dotychczas przedmiotem badań historyków. Okres rewolucji i protektoratu Cromwella charakteryzowało zawieszenie angielsko-polskich kontaktów politycznych i zahamowanie wymiany handlowej. Cromwell nawiązał bliskie kontakty z Karolem X Gustawem i aspirował do miana obrońcy polskich innowierców, inicjując zbiórkę pieniędzy dla protestantów Leszna i innych miast wielkopolskich.

Ostatni obszerny rozdział traktuje o kontaktach polsko-angielskich za panowania Karola II do momentu wstąpienia na tron Jana III Sobieskiego. W stosunkach polsko-angielskich był to okres kurtuazyjnych, nic nie znaczących gestów, w rodzaju nieefektywnego, nieformalnego poparcia roszczeń Jana Kazimierza do korony szwedzkiej, czy poselstwa Petera Wyche na dwór Michała Korybuta Wiśniowieckiego i bezowocnych prób angielskiego posła doprowadzenia do pacyfikacji polsko-tureckiego zarzewia przed pokojem w Buczaczu. Ostatni okres to także zahamowanie dotychczasowych żywych polsko--angielskich kontaktów handlowych, których znaczącą cezurą była likwidacja na Bałtyku w 1673 r., po blisko stuletniej działalności, monopolu Eastland Company. Gospodarka angielska w coraz większym stopniu przestawiała się na obsługę rynków zaoceanicznych i eksploatację kolonialnych zasobów surowcowych, co dla Polski oznaczało utratę dotychczasowej pozycji w handlu bałtyckim, a wraz z nią podstawowego źródła wpływów. Niestety, Polacy nie rozumieli znaczenia morza i roli jaką ono odgrywa w gospodarce nowoczesnych, rozwijających się państw.







SPIS TREŚCI

Wykaz skrótów

Wstęp

Rozdział I Angielski handel bałtycki z Rzeczypospolitąw połowie XVII wieku
1. Angielski handel bałtycki
2. Miary i wagi XVII-wiecznego handlu angielskiego
3. Angielski eksport towarów na Bałtyk
4. Angielski import towarów z Bałtyku w XVII w
5. Bilans angielskiego handlu bałtyckiego w latach 1[zasłonięte]641-16.
6. Sytuacja kupiectwa angielskiego w Polsce w połowie XVII w.

Rozdział II. Znajomość Polski w Anglii w połowie XVII wieku
1. Literatura podróżnicza
2. Wydawnictwa słownikowe i kartograficzne
3. Pisma religijne, polemiczne i polityczne
4. Nauka polska na gruncie angielskim
5. Literatura piękna
6. Prasa angielska i „The London Gazette"

Rozdział III. Okres rewolucji i protektoratu

Rozdział IV. Po restauracji Stuartów
Misja Sir Petera Wyche'a

Zakończenie
Bibliografia
1. Źródła rękopiśmienne
2. Starodruki
3. Wydawnictwa źródłowe
4. Opracowania
Spis tabel i wykresów .
Indeks ..

spis treści lub fragment

…o autorze książki

Opis rozszerzony

ciekawostki