Książka polecana przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną.
Podręcznik akademicki dotowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Wydanie pierwsze polskie, na podstawie wydania trzeciego angielskiego.
Zawiera 1088 rycin, z tego 1016 kolorowych, oraz 53 tabele.
Anatomia zwierząt domowych zawiera:
- wiadomości z zakresu nauk podstawowych, takich jak histologia, embriologia i fizjologia,
- rozdział dotyczący anatomii kliniczno-topograficznej,
- liczne, doskonałej jakości, barwne ryciny, zdjęcia, rentgenogramy, ultrasonografy, tabele,
- obowiązujące miana anatomiczne w języku polskim i łacińskim.
Anatomia jest podstawą medycyny. Szybki rozwój technik obrazowania, takich jak badania ultrasonograficzne, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, sprawia, że studenci medycyny weterynaryjnej, od których w ramach studiów przedklinicznych wymaga się zapoznania nie tylko ze zdjęciami radiograficznymi, ale też obrazami sekcyjnymi, muszą dogłębnie poznać struktury anatomiczne zwierząt domowych. Wielu praktykujących lekarzy weterynarii również powinno odświeżyć swą wiedzę, opartą na klasycznym szkoleniu w zakresie anatomii opisowej i topograficznej.
Każdy klinicysta, a zwłaszcza chirurg, w swojej pracy sięga do anatomii, by upewnić się, czy postawił prawidłową diagnozę, i by przygotować plan operacji oraz wybrać najlepszą, najmniej traumatyczną technikę postępowania. Ważne jest więc źródło, z którego taką informację uzyska. Anatomia zwierząt domowych zawiera ideę anatomii klinicznej, co sprawia, że jest ona niezbędna zarówno w nauczaniu weterynarii, jak i w dalszej praktyce lekarskiej.
prof. dr bab. Ryszard Badura
Podręcznik Anatomia zwierząt domowych wydany pod redakcją profesorów dr. hab. dr h.c. Horsta Ericha Königa i Hansa-Georga Liebicha z Wiednia i Monachium jest wyraźnie adresowany do studentów i praktyków medycyny weterynaryjnej, chociaż może znaleźć zastosowanie także w medycynie człowieka czy naukach biologicznych i naukach rolniczych, zootechnicznych itp. Mogą z niego korzystać również entuzjaści anatomii psa, kota czy konia.
Ta obszerna książka dotyczy anatomii zwierząt domowych, m.in. psa, kota, konia, bydła, świni. Ilustrowana jest 1088 w większości barwnymi rycinami, zdjęciami, rentgenogramami, ultrasonogramami, preparatami korozyjnymi, tabelami. Dokumentacja tekstu jest jedną z najmocniejszych stron tego podręcznika atlasu. Wszystkie ryciny zostały wyczerpująco opisane, zwrócono przy tym szczególną uwagę na najistotniejsze elementy morfologiczne konieczne do zrozumienia budowy i funkcji struktur anatomicznych. Uwzględniono również histologię, co w znacznym stopniu podniosło wartość książki. Każdy rozdział zawiera wprowadzenie, klasyfikację, analizę morfologiczną i histologiczną, a także opis unerwienia, unaczynienia oraz funkcji poszczególnych układów i ich składowych.
Dużą wartość ma ostatni rozdział, dotyczący anatomii topograficznej zwierząt. Ten dział anatomii przedstawiono zgodnie z obowiązującym planem budowy ciała zwierząt. Wszystkie okolice ciała zostały wyznaczone za pomocą odpowiednich linii projekcyjnych, pozwalających na stosowną interpretację lokalizacji narządów, naczyń krwionośnych, nerwów, kaletek itp. Ta część podręcznika może mieć duże znaczenie w naukach klinicznych czy też doświadczalnych.
Każdy przekład jest niedoskonały. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby tekst oddać nie tylko wiernie, ale także w sposób zrozumiały dla polskiego Czytelnika. Do tłumaczenia wprowadziliśmy obowiązujące miana anatomiczne w języku polskim i łacińskim, dla których podstawą były: Anatomiczne mianownictwo weterynaryjne (2002), Nomina Anatomica Veterinaria, Fifth Edition (I.C.Y.G, A.N) 2005, Nomina Embryologica Yeterinaria, Second Edition (I.C.Y.E.N.) 2006
Norbert Pospieszny Wrocław, sierpień 2008
UWAGA !!! Moim drugim kontem na Allegro jest pluto_2007 , na nim również znajduje się mnóstwo interesujących książek. Możliwe są wszelkie kombinacje pomiędzy tymi kontami : łączenie ofert , jeden koszt wysyłki itd. W razie niejasności informacja na meila. Pozdrawiam