Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

AMATORSKA RADIOLOKACJA SPORTOWA I ŁĄCZNOŚĆ 144 MHZ

08-06-2014, 21:00
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 59.99 zł      Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4287649267
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 4   
Koniec: 08-06-2014 20:34:15

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

WIKTOR CHOJNACKI SP5QU
AMATORSKA ŁĄCZNOŚĆ
RADIOTELEFONICZNA FM
W PAŚMIE 144 MHz
POLSKI ZWIĄZEK KRÓTKOFALOWCÓW ZARZĄD GŁÓWNY
REDAKCJA I ADMINISTRACJA BIULETYNU PZK
WARSZAWA
1983




SPIS TREŚCI

1. Co to Jest amatorska radiolokacja sportowa? ...... 3
2. Polski KLud Amatorskiej Radiolokacji ............. 6
3. Amatorska radiolokacja sportowa na świecie ....... 10
4. Podstawy terenoznawstwa...........,.............. 11
5. Podstawy radionamierzania........................ 15
6. Kapa w zawodach radiolokacyjnych................. 20
7. Trening uczestnika zawodów radiolokacyjnych ...... 23
8. Taktyka udziału w zawodach....................... 26
9. Regulamin zawodów w amatorskiej" radiolokacji sportowej........................................29
10. Przygotowanie i sposób przeprowadzenia zawodów .. 39
11. Odbiorniki do amatorskiej radiolokacji
sportowej.......................................47
12. Nadajniki do amatorskiej radiolokacji
sportowej .,..................................... 62
13. Anteny odbiorników radiolokacyjnych............. 77
14. Anteny nadajników radiolokacyjnych.............. 82
15. Mistrzostwa Polski w amatorskiej radiolokacji sportowej....................................... 84
16. Sędziowie krajowi i międzynarodowi w amatorskiej radiolokacji sportowej.................... 87
17. Zarządzenie Nr J5 Przewodniczącego GKKPiT ....... 88
18. Klasyfikacja sportowa w amatorskiej radiolokacji sportowej ...................,...... 90
19. Wzory druków i formularzy ARŁ................... 95
20. Wykaz literatury................................ 98




Przedmowa

W ostatnim dwudziestopięcioleciu miał miejsce żywiołowy rozwój profesjonalnej radiokomunikacji UKF - FM, szczególnie radiokomunikacji ruchomej. Nie można sobie już dziś wyobrazić sprawnie działającej milicji, straży pożarnej, czy innej awaryjnej służby publicznej bez łączności radiowej. Także komunikacja miejska, budownictwo i wielkie zakłady przemysłowe korzystają już powszechnie z sieci radiotelefonicznych UKF - FM. Ponieważ sieci takie muszę pracować niezawodnie, czasokres użytkowania sprzętu radiokomunikacyjnego w takich sieciach jest ograniczony i wynosi zazwyczaj 10 lat. Dalsze użytkowanie sprzętu jest utrudnione ze względu na pogarszające się parametry i konieczność coraz częstszych napraw. Równocześnie postęp techniczny w budowie takiego sprzętu i coraz bardziej zaostrzające się wymagania techniczne powoduję, ze często,,nawet przed upływem 10 lat, radiotelefony trzeba wymieniać na inne, spełniające zaostrzone wymagania. Do takich wymagań można zaliczyć na przykład minimalny odstęp mię-dzykanałowy, który jeszcze przed 25 laty wynosił 100 kHz, przed 10 laty - 50 kHz, a obecnie wynosi 25 kHz. Wycofany z eksploatacji profesjonalnej sprzęt radiokomunikacyjny trafia /a w każdym razie powinien trafiać/ w całości do rąk krótkofalowców. Foczęt-kowo był on przez krótkofalowców rozbierany, a nieliczne przydatne jeszcze do celów krótkofalarskich podzespoły były wykorzystywane do budowy amatorskich urządzeń KF i UKF. Ponieważ wiele takich radiotelefonów pracowało oryginalnie w przedziale częstotliwości 150 do 170 MHz, a więc stosunkowo blisko pasma amatorskiego 144 - 146 MHz, toteż coraz częściej czyniono próby wykorzystania takich radiotelefonów do pracy amatorskiej , oczywiście po odpowiednim przestrojeniu. Zapoczatkowali to krótkofalowcy szczecińscy, s następnymi byli krótkofalowcy warszawscy. Wzrost liczby przestrojonych radiotelefonów następował lawinowo i dziś nie ma już chyba większego skupiska miejskiego w Polsce, w którym nie rozwijałaby się siec radiotelefoniczna UKF - FM w paśmie 144 -146 MHz. W samej warszawie i najbliższych okolicach pracuje już ponad 300 radiotelefonów, a możliwa jest praca z dalsze setkę
radiotelefonów, rozmieszczonych w promieniu 100 km i to praca na codzień, przy użyciu prostych anten i typowych radiotelefonów. Przy dobrych warunkach i przy użyciu anten kierunkowych możliwe są łączności z warszawy z wszystkimi okręgami SP.
Sposób wykorzystania amatorskich sieci radiotelefonicznych FM /o czym szerzej na dalszym miejscu/ może być bardzo różny: począwszy od przekazywania informacji DX-owych i informacji adresowych, przydatnych przy DX-owej pracy krótkofalowej, przez rozmowy towarzyskie, aż do prób łączności na większe odległości. Różny jest także sprzęt, wykorzystywany w takich sieciach. Oczywiście dominuję radiotelefony fabryczne, choc niektóre z nich sa w mniejszym lub większym stopniu przerobione lub rozbudowane. W pierwszym okresie rozwoju amatorskich sieci UKF - FM dominowały radiotelefony lampowe: FM302, FM304 i FM305. Ostatnio coraz częściej używane są radiotelefony tranzystorowe: "TON", FM315, FM306 i pochodne.
Wielu krótkofalowców rozpoczyna obecnie pracę w eterze /po uzyskaniu licencji/ właśnie od użytkowania radiotelefonu, ponieważ przestrojenie radiotelefonu jest łatwiejsze i szybsze niż budowa urządzenia krótkofalarskiego od podstaw. Zazwyczaj nie mają oni jednak doświadczenia w przestrajaniu radiotelefonów, instalowaniu anten do nich , jak również we właściwym ich wykorzystywaniu. Ab^y wyjść naprzeciw ich potrzebom, powstała myśl wydania tej książeczki, w której autor starał się zebrać najpotrzebniejsze informacje z zartcresu amatorskiej łączności radiotelefonicznej FM w paśmie 144 MHz. Złożyły się na nią własne doświadczenia autora-także z okresu profesjonalnej pracy w dziedzinie radiokomunikacji ruchomej UKF - FM - jak również doświadczenia innych krótkofalowców, którym w tym miejscu składam serdeczne podziękowanie za udostępnione materiały i cenne uwagi.
Szczupłe ramy tej broszury uniemożliwiają zamieszczenie kompleksowych informacji o przedmiocie, jak również uniemożliwiaj? podanie obszernych opisów radiotelefonów, z którymi będziemy mieli na-jwięcej do czynienia. Z przyczyn technicznych nie jest możliwe także dołączenie kompletnych schematów ideowych i montażowych tych radiotelefonów. Aby wypełnić tę lukę, należy zaopatrzyć się w książkę inż. Bogusława Wodzyńskiego "Radiotelefony", której piąte wydanie ukazało się niedawno. Dostęp do tak doskonałej li-
teratury uzupełniającej , przez wszystkich zainteresowanych tematem, niejako zwalnia mnie z podawanie informacji ogólnych i Cliż-szeao omawiania poszczególnych typów radiotelefonów. Mogę za to więcej miejsca poświęcić zasadom wykorzystywania radiotelefonów w warunkach amatorskich, zasadom przestrajania najczęściej spotykanych radiotelefonów na pasmo amatorskie, modernizacji i roz-Dudowie tych radiotelefonów, a także sposoboe lokalizacji uszkodzeń sprzętu i icn usuwania. Tam, gdzie jest to konieczne narysowano fragmenty schematów radiotelefonów z naniesionymi zmianami, które należy wnieść podczas przestrajania. Zamieszczone także scriematy układów uzupełniających. Natomiast w przypadku niewielkich zmian, na przykład zmiany pojemności kondensatora lub liczby zwojóft cewki, posłużono się w ODisie oznaczeniami schena-towymi, używanymi w opisach i na schematach książki "Radiotelefony". W zbiorze informacji, odnoszęcych się do profesjonalnej radiokomunikacji radiotelefonicznej i w krótkim przeględzie typów radiotelefonów docierających obecnie do ręk krótkofalowców /rozdziały 1 i 2/ położono nacisk na te informacje, które mogę być potrzebne w amatorskiej radiokomunikacji UK= - FM. Ponieważ jednak docierają do naszych rak coraz to nowe typy i wersje radiotelefonów, a zdarzają się także sDoradycznie radiotelefony nietypowe, ouzy nacisk Dołożono na omówienie ogólnych zasad przes-trajania radiotelefonów, przyswojenie których ułatwi Czytelnikowi pracę również w przyszłości, Drży coraz to nowych typach sprzętu.

Autor warszawa, grudzień 1981 - mai 1982 r.



,
SPIS TREŚCI

Przedmowa str "
1. 'ffybraiie wiadomości z zakresu profesjonalnej radio-konunikacji radiotelefonicznej TJŁ? - FM 5
2. Krótki przegląd typów radiotelefonów docierających do rąk krótkofalowców 20 Hadiotelsfon "TOS" x .Radiotelefon HS-JIS 25 Radiotelefony W-515K /H^jW, ?S~M7 i Ä-J18 25 SadloteUfon riray Storno cq^11 /Ci?512/ Haliotelefon flrray ielefanken Tsleport VI" Radiotelefon HŁ-J1-1 '0 Radiotelefon "ieleport V" 50 Haciotilefon FK-502 51 Radiotelefon FLI-^O'v /32ł31/ 35 Radiotelefon 1B-JÖ5 ^ Radiotelefon FM-J06 n?J^Z/ 35 Radiotelefon 3001-1 , 37
3. Organizacja îcréWtofkLarskicIl sieci CK? - FM,
praca /. sieciach 4'
antyczne techniczne dla radiostacji OKł - W ^3
C3bowiązu3^cj podział pasma 1;t'i- - 1*6 MSł ^5
Przydział częstotliwości T.l ^"
Prseaienniki 'dK? - TJ - srymagania eechaicsae ^9
H-. Ogólne wskasowki dotyczące prtestrajania radiotelefonów profesjonalnych na oasno amatorskie 1*5 "3z 58
5. Prsykłady prsestrajania radiotelefonów Radiotelefon "fCÄ" Hadiotelefon FH-J15 i tyW pochodne
Hadiotele'foa C^?511 /CJ5JSP512/ fixoy Storno 2^
Badiotelefoa FL'-3O2 '?1 Radiotelefon ?il-J04 Hadlotelefon Fîi-303 Radiotelefon FM-J06
ć. Modernizacja i rortadowa radiotelefonoł 1C9
ÄMsbttdosfa radiotelefonu "TOK" 109
Bozbudowa radiotelefonu FK-J02 "l15
uniwersalne układy VXQ 120 Lampowy wzmacniacz mocy 10 W do radiotelefonu 123 Zastosowanie głowicy UKF do odbiornika radiotelefonu 124 ?. Instalowanie radiotelefonów 127 6. Najczęściej występujące niesprawności radiotelefonów i ich usuwanie 13Ł




Krzysztof Słomczyński SP5HS

AMATORSKA RADIOLOKACJA SPORTOWA
Zarząd Główny
Polskiego Związku Krótkofalowców Warszawa 1981
20. WYKAZ- 1IT3HATURY '
Amaterske Radio /roczniki/ - Praha
Biuletyn Polskiego Związku Krótkofalowców /roczniki/ -
Warszawa
CQ DI /roczniki/ - Baunatal
Duelge Hans - Junge Funkpeilwettkaempfer - Berlin 1979
Holter Mc LÄ5CH - Introduction to scout radio orienteering -
Oslo 1975
IARU Region I - Rules for amateur radio direction finding -
London 1978
Jaszczenko 0., Łucenko K. - Antenny sportiwnych radiopri-jomnikow dla "ochoty na lis" - Ifoskwa 1967
Kazanecki Andrzej - Terenoznawstwo dla harcerzy - Warszawa 1977
Konwicki J., Konwiński W., Lachowski Z. - Amatorska pelen-gacja, łowy na lisa - Warszawa 1974
Radio /roczniki/ - Moskwa
Radioelektronik, Radioamator i krótkofalowiec /roczniki/ -
Warszawa
Rotharamel Earl DK2ABK - Antennenbuch - Berlin 1979
Sesartić Ivo YTJ1BQ - üvod u amatersko radio-goniometrisanje -
Beograd 1980 #
Słomczyński Krzysztof SP5HS - ABO of amateur radio direction finding - London 1980
Słomczyński Krzysztof SI5HS - ABO krótkofalowca - Warszawa 1980
Słomczyński Krzysztof SP5HS - łowy na lisa - Warszawa 1974
Wierchoturow W.N., Kałaczew W.A., Kuzmin W.G. - Radio-apparatura dla "ochoty na lis" - Moskwa 1976




WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.