Amarant jest niezwykle bogatym źródłem białka (nawet o 30% więcej niż w innych ziarnach), ale także błonnika, wapnia czy minerałów (m. in. żelaza, miedzi, fosforu, magnezu i manganu) i witamin(między innymi E i B). Nie zawiera glutenu. Jest łatwo przyswajalny, dzięki czemu polecany jest w szczególności ludziom aktywnym, wegetarianom oraz kobietom w ciąży i karmiących piersią. Zawieranatomiast aminokwasy, lizynę i metioninę, które nie występują w zbyt wielu znanych człowiekowi ziarnach. Są one jednak niezbędne do budowy białek mięśniowych w organizmie.
Amarant dostarcza także nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są jednym z podstawowych składników budulcowych komórek, regulują wydawanie jonów z organizmu, a przede wszystkimobniżają poziom cholesterolu, dzięki czemu minimalizują ryzyko chorób układu krążenia.
Sprawdzony i prosty sposób na przygotowanie amarantusa
Amarant można przygotować dokładnie w taki sam sposób jak ryż. Ugotowany ma lepką, puszystą konsystencję. Smak jest natomiast łagodny i słodki o lekko orzechowy smaku. Wszechstronny w użyciu, może być stosowany na gorąco i zimno, w formie ciasteczek, do pikantnych jak i słodkich dań. Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, najlepiej szklanym słoiku, w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu
1 szklankę ziaren wsypać do gotującej się wody (500 ml) i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 20 – 25 minut. Po zdjęciu z ognia odstawić na 15 minut.