Olejek ten ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Badania mikrobiologiczne wykazały, że olejek z drzewa herbacianego niszczy wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, w tym bakterie odpowiedzialne za choroby dróg oddechowych. Dlatego też inhalacje z wykorzystaniem tego olejku polecane są przy zapaleniu zatok, chorobach gardła, uciążliwym kaszlu.
Substancja ta znalazła też szerokie zastosowanie w dermatologii, szczególnie w leczeniu grzybic i trądziku. Często stosuje się olejek z drzewa herbacianego w leczeniu grzybicy stóp w formie nierozcieńczonej, a także jako składnik maści i zasypek. Działa leczniczo, a stosowany regularnie, zapobiega nawrotom grzybicy i likwiduje nieprzyjemny zapach przy nadmiernej potliwosci stóp. W jednym z badań porównywano skuteczność działania olejku z drzewa herbacianego i 1-proc. maści z klotrimazolem (syntetyczny lek przeciwgrzybiczny) w leczeniu głębokiej grzybicy podpaznokciowej. Oba preparaty stosowano 2 razy dziennie przez 6 miesięcy. Stwierdzono całkowite wyleczenie u 16% chorych stosujacych olejek z drzewa herbacianego i u 11% pacjentów stosujacych maść z klotrimazolem.
Kolejna zaleta olejku z drzewa herbacianego jest to, że łatwo przenika przez skórę i działa bakteriobójczo na bakterie beztlenowe wywołujace zmiany trądzikowe. Z tego powodu firmy kosmetyczne wykorzystuja go jako składnik preparatów do pielegnacji skóry trądzikowej, takich jak środki do oczyszczania twarzy czy kremy pielęgnacyjne. Kosmetyki te sa zwykle dobrze tolerowane przez skórę, nie powodują zbytniego wysuszenia i podrażnienia. Niektórzy specjalisci medycyny naturalnej polecają stosowanie olejku z drzewa herbacianego w formie nierozcieńczonej bezpośrednio na zmiany trądzikowe. Jednak przy takim jego aplikowaniu trzeba zachowac szczególną ostrożność, bo u niektórych wrażliwych osób olejek stosowany bezposrednio na skórę może wywołac podrażnienie lub zmiany alergiczne.
Zapach olejku z drzewa herbacianego odstrasza owady, a stosowany na miejsce ukąszenia, np. komarów, łagodzi świąd i przyśpiesza gojenie. Można używac go do leczenia wszawicy, dodając kilka kropli do zwykłego, łagodnego szamponu.
Po rozcieńczeniu wodą może byc stosowany do płukania jamy ustnej, szczególnie przy skłonnosci do zapaleń dziąseł.
Olejku z drzewa herbacianego nie mogą stosować kobiety w ciąży i dzieci poniżej 3 lat. Dużą ostrożność powinni zachować również alergicy i osoby, u których wcześniej wystąpiły uczulenia przy stosowaniu innych olejków eterycznych.
Polecany: • przy problemach skórnych • przy problemach jamy ustnej i paradontozie • przy infekcjach i chorobach górnych dróg oddechowych • przeciwko owadom • do pielegnacji stóp
Jak stosować:
Przy problemach z dziasłami i paradontozie: 1 krople olejku nakładac razem z pasta na szczoteczke. Przy zanieczyszczeniach skóry: 3 krople dodawac do mleczka podczas mycia. Przy pryszczach, wągrach, użądleniach, małych skaleczeniach, grzybicy stóp: miejscowo nakładać wacikiem. Przy przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli itp.: 2–3 krople wymieszac z ciepła woda i płukac gardło. Można też 3-5 kropli dodać do mleczka do ciała i nacierac plecy i piersi. Do pielegnacji i kapieli stóp: dodac 10–20 kropli na 5–10 litrów ciepłej wody lub wody z mydłem. Proponujemy mieszać wodę z mineralną kąpielą stóp Alva.
UWAGA! Olejek z drzewa herbacianego jest 100% koncentratem, dlatego nierozcieńczonego należy używać bardzo ostrożnie.
Unikać kontaktu z oczami. Jeżeli preparat dostanie sie do oczu przemyć mlekiem i natychmiast udać się do lekarza! Przechowywac w ciemnym i chłodnym miejscu! Chronić przed dziećmi
|