Podstawowe właciwoci:
- współczynnik przewodzenia ciepła 0,034 W/mK
- zastępuje 10 cm wełny lub styropianu
- współczynnik odbicia ciepła promieniowania 85%
- obecność wilgoci w powietrzu nie ma wpływu na sprawność termoizolacji
- likwiduje punkt rosy
Dodatkowe zalety:
- bezpieczna w montażu (nie sypie się do oczu ani za kołnierz)
- łatwa do instalowania (wystarczy pistolet zszywający lub klej silikonowy, nożyczki i tama aluminiowa samoprzylepna)
- ekonomiczna
- nie jest toksyczna ani rakotwórcza
- nie uciska się, nie kurczy się i nie kruszy się
- jest odporna na rozwój grzybów, pleni i bakterii
- jest barierš dla wszystkich zjawisk fizycznych strat ciepła, a w szczególnoci dla promieniowania cieplnego
- nie absorbuje wilgoci z podłoża
- najmniej kłopotliwa w transporcie (mało waży i około 20 razy mniejsza objętoć od innych termoizolacji)
- łatwo ją naprawiać
Rewolucyjna termoizolacja (gruboć 5mm) działajšca w oparciu o zjawisko promieniowania cieplnego, które stanowi aż 75% strat ciepła.
ALUmata powinna być stosowana wszędzie, gdzie zależy nam na komforcie termicznym (latem chłodniej, zimą cieplej)
Jedna rolka tej termoizolacji (60 m2/ 15 kg / 0,3 m3) zastępuje 6 m3 wełny lub styropianu.
Szerokoć rolki (120 cm) została dostosowana do technologii płyt gipsowo-kartonowych co ułatwia i przypiesza montaż jak również obniża jego koszt.
Alumata doskonale nadaje się jako:
- termoizolacja strychów, poddaszy, sufitów
- termoizolacja dachów (pod dachówkę)
- termoizolacja elewacji (cegła, siding, płyty kamienne i metalowe)
- termoizolacja rur i zbiorników
- termoizolacja drzwi garażowych
- termoizolacja podłóg układanych na betonie
- termoizolacja podłóg (pod ogrzewanie podłogowe)
- termo i paroizolacja posadzek i stropów
- termoizolacja okien
Sposoby mocowania:
- do drewna - zszywki
- do metalu - silikon, klej, blachowkręty
- do posadzki - układanie pod ciężarem własnym izolacji
Zjawisko start ciepła
Ze stratami ciepła związane są trzy zjawiska fizyczne: promieniowanie (radiation), przewodzenie (conduction) i przenoszenie (convection). Udział poszczególnych zjawisk w procesie strat ciepła wyjanią rysunki.
Zjawisko promieniowania cieplnego, które stanowi aż 75% strat ciepła spowodowanych różnymi zjawiskami fizycznymi, w przypadku tradycyjnych termoizolacji jest pomijane, czego dowodem jest ich budowa. Tylko ekran aluminiowy jest w stanie ograniczyć promieniowanie cieplne do 97%.
Ciepło promieniowania przechodzi przez tradycyjne materiały termoizolacyjne niemal w 100% i gdyby ustawić je wagonami jeden za drugim, to nie wpłynie to na zmniejszenie strat spowodowanych zjawiskiem promieniowania cieplnego. Analiza zjawisk zwišzanych ze stratami ciepła pozwoliła zminimalizować grubość termoizolacji do 0,5 cm i stworzyć konstrukcję adekwatną do znaczenia poszczególnych zjawisk w procesie strat ciepła. Każde zjawisko zostało tak potraktowane jak na to zasługuje.
Zwiększenie gruboci termoizolacji w ogólnym bilansie jest nieopłacalne. Najistotniejsze w budowie termoizolacji sa dwa ekrany aluminiowe odizolowane od siebie odpowiednio grubą warstwą pianki polietylenowej, gdzie powietrze zamknięte jest w maleńkich przestrzeniach, co minimalizuje zjawisko przenoszenia. Natomiast polietylen z którego zbudowana jest termoizolacjia i znajdujšce się w nim powietrze minimalizują zjawisko przewodzenia ciepła.
Aby łatwiej zrozumieć genialnoć budowy termoizolacji porównajmy ją do okna. Proszę wyobrazić sobie, że ekrany aluminiowe termoizolacji, to dwie szyby okienne. Jeli byłby tylko jeden ekran aluminiowy (jedna szyba), to bezporedni kontakt ciepłego i zimnego doprowadza szybko do stanu równowagi termicznej, co skutkuje pojawieniem się pary na ekranie (szybie). Jeli mamy ekran aluminiowy z pianką, to zjawisko jest podobne tylko nieco wolniej przebiega. Jeli mamy dwa ekrany aluminiowe (okno dwu szybowe) wówczas para nie wystąpi, ale hulają zjawiska przenoszenia i przewodzenia.
Dopiero wprowadzenie pianki polietylenowej wypełnionej pęcherzykami powietrza pomiędzy dwa ekrany aluminiowe, minimalizuje zjawiska przewodzenia i przenoszenia. Taka budowa termoizolacji gwarantuje komfort termiczny. Nie ma znaczenia pora roku (minimalizuje kierunek przepływu ciepła). Po żadnej stronie nie skropli się rosa.