Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ALTERNATYWNE TECHNOLOGIE GASZENIA REDUKCJA HALONÓW

17-05-2014, 20:04
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4250890656
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 1   
Koniec: 27-05-2014 19:49:49
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

ALTERNATYWNE TECHNOLOGIE GASZENIA REDUKCJA STOSOWANIA HALONÓW
Materiał szkoleniowy
pod redakcją Barbary Kucnerowicz-Polak
Warszawa 1998 Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Redaktor prowadzący Piotr Paprocki
Korekta
Krystyna Wysocka




SPIS TREŚCI

WPROWADZENIE 5
1. BARBARA J. KUCNEROWICZ-POLAK
Nowe technologie ochrony przeciwpożarowej, alternatywne w stosunku do stałych instalacji halonowych...................... 9
2. BARBARA J. KUCNEROWICZ-POLAK
Substytuty halonu stosowane w podręcznym sprzęcie gaśniczym ... 28
3. BARBARA J. KUCNEROWICZ-POLAK
Strategie redukcji emisji halonu. Właściwa obsługa i konserwacja urządzeń halonowych.................................... 36
4. JACEK ŚWIETNICKI
System certyfikacji w Polsce stałych urządzeń gaśniczych gazowych (zamienniki halonów i środki alternatywne).................. 50
5. JACEK ŚWIETNICKI
Ogólne zasady projektowania i odbioru urządzeń gaśniczych alternatywnych do urządzeń halonowych stosowanych w Polsce...... 72
6. JERZY CISZEWSKI
Systemy sygnalizacji pożarowej i automatyki pożarniczej....... 89
7. Słownik skrótów i terminów................................118




WPROWADZENIE

Dynamiczny rozwój cywilizacyjny drugiej połowy XX wieku przyniósł wiele fascynujących osiągnięć, by wspomnieć tylko najbardziej spektakularne związane z transportem, czy przesyłaniem informacji. Osiągnięciom we wszystkich dziedzinach towarzyszy rozwój nowych technologii materiałowych. Niestety, rozwój ten przyniósł również skutki negatywne. Wprowadzenie do stosowania, a tym samym do środowiska, substancji będących wytworem ludzkiego intelektu, zakłóciło równowagę na Ziemi i w przestrzeni otaczającej. Obserwujemy zmiany atmosfery, zakłócenia klimatyczne, zaburzenia równowagi ekosystemów, niszczenie lasów tropikalnych, pustynnienie znacznych obszarów globu.
Społeczność międzynarodowa została zaalarmowana skutkami zmian równowagi i zagrożeniem jakie stwarzają dla życia na ziemi. W ostatnich latach intensyfikowane są wysiłki naukowców, polityków i grup środowiskowych, działaczy ekolo-giczno-społecznych. Z jednej strony zmierzają one do powstrzymania procesu degradacji środowiska naturalnego i przywrócenia go do stan poprzedniego, z drugiej zaś strony podejmowane są działania prewencyjne, aby zapobiec w przyszłości skutkom w takiej skali, jak to jest obserwowane obecnie. Zadanie jest niełatwe. Zanieczyszczenie i proces degradacji środowiska postępują szybko. Odtwarzania stanu poprzedniego jest procesem długotrwałym.
Jedną z form stymulujących działania w skali globalnej są porozumienia i konwencje międzynarodowe, takie jak Protokół Montrealski nt. substancji niszczących warstwę ozonową, Konwencja nt. zmian klimatu, czy podpisana na Szczycie Ziemi w Rio słynna Agenda 21 dotycząca ekorozwoju, czyli harmonijnego rozwoju społeczeństw w sposób nie zakłócający naszego środowiska naturalnego.
Protokół Montrealski nt. substancji niszczących warstwę ozonowąjest największąz dotychczasowych konwencji w zakresie ochrony środowiska, ratyfikowaną przez 162 państwa. Polska ratyfikowała PM w 1990 r., a w okresie późniejszym poprawki londyńskie i kopenhaskie, rozszerzające listę ODS i przyśpieszające proces ich wycofywania. Tym samym RP zobowiązała się do wdrażania w życie wszystkich dotychczasowych decyzji PM. Zasadniczym elementem Protokołu są harmonogramy wycofywania z produkcji i konsumpcji substancji niszczących warstwę ozonową,
tzw. ODS. Decyzje podejmowane przez Strony, zmierzające do ograniczenia do minimum emisji ODS do atmosfery, nakładają na rządy obowiązek wdrażania odpowiednich działań prawnych, organizacyjnych i ekonomicznych, prowadzących do zakończenia produkcji i konsumpcji, a w dalszej kolejności do całkowitego wycofania ODS z użycia i bezpiecznego dla środowiska zniszczenia pozostających nadmiarów.
Wdrażanie Protokołu Montrealskiego na terenie Polski nadzoruje Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Realizacja szczegółowych zadań wynikających z decyzji PM spoczywa na poszczególnych resortach, producentach i użytkownikach substancji niszczących ozon stratosferyczny. Użytkownicy halonów rozproszeni są praktycznie we wszystkich sektorach życia. Minister Spraw Wewnętrznych, na wniosek Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, powierzył współpracę w zakresie opracowania strategii wycofywania halonów Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej. KG PSP jako organowi właściwy dla zadań związanych z ochroną przeciwpożarową, w tym zakresie PM pracuje nad przede wszystkim nad strategią bezpiecznego dla ochrony przeciwpożarowej przejściem od zabezpieczeń opartych o halony do rozwiązań alternatywnych. Wspomożeniu realizacji tego zadania służy przygotowany w KG PSP projekt szkoleniowy w zakresie alternatywnych technologii gaszenia.
Z uwagi na swoje szczególne właściwości użytkowe halony stosowane były w ochronie przeciwpożarowej stosunkowo szeroko i chętnie. Jednocześnie jako substancje o najwyższym potencjale niszczenia ozonu objęte zostały najbardziej restrykcyjnymi decyzjami PM, a ich produkcja i konsumpcja w krajach rozwiniętych zakończona została w styczniu 1994 roku. Niestety, mimo intensywnych prac przemysłu i ośrodków badawczych, żaden z oferowanych na rynku nowych produktów nie jest równie doskonałym co halon środkiem gaśniczym. Ponadto, żaden nie jest jego bezpośrednim zamiennikiem, tzn. nie może być wprowadzany w istniejące instalacje halonowe bez ich modyfikacji. Nie ma również na rynku pojedynczego rozwiązania, które można by zalecić jako preferencyjne, w miejsce zabezpieczeń opartych o halon.
Wybór odpowiedniej technologii gaszenia w każdym przypadku musi być oparty o analizę zagrożenia w obszarze chronionym i uzyskiwanego przy wybranej technologii gaszenia stopnia bezpieczeństwa przeciwpożarowego, uwzględniając zarówno zalety jak i wady przyjętego rozwiązania. Obok aspektów bezpieczeństwa przeciwpożarowego należy uwzględnić wpływ przyjętej technologii gaszenia na środowisko. Umożliwi to uniknąć w przyszłości konsekwencji wynikających z rozwoju konwencji międzynarodowych, w postaci np. ograniczonego dostępu do środka gaśniczego wskutek zakazu jego produkcji, czy kosztów związanych z demontażem i wymianą systemów gaśniczych oraz zniszczenia nadmiaru środka.
Mając świadomość, że halony nadal stanowią substancje strategiczne dla zabezpieczenia obszarów krytycznych, Strony PM zaleciły organizowanie ich odzysku i recyklingu. Działania te pozwalają zabezpieczyć halon dla krytycznych potrzeb istniejących np. w lotnictwie, wojsku czy przemyśle petrochemicznym. Pozostawiono również „furtkę" w postaci możliwości udzielenia pozwolenia na dodatkową produkcję (essential use nomination), gdyby zasoby odzyskiwanych halonów okazały się niewystarczające. Do chwili obecnej nie udzielono pozwolenia na dodatkową produkcję halonów 1211 i 1301 uznając, że ich zasoby w skali globu są wystarczające dla pokrycia potrzeb krytycznych. Bardziej złożona jest sytuacja w przypadku halonu 2402, który nie był powszechnie stosowany w świecie i dla którego nie ma odpowiednich zasobów pozwalających na pokrycie potrzeb krytycznych.
Decyzje w sprawie wyboru nowych zabezpieczeń alternatywnych są niełatwe. Zachowanie odpowiedniego poziomu ochrony przeciwpożarowej w okresie przejściowym związanym z wycofywaniem halonów, wymaga szeregu przedsięwzięć opartych o rzetelną wiedzę. Przekazując Państwu niniejszy materiał wyrażamy nadzieję, że zarówno kurs szkoleniowy jak i zebrane przez ekspertów PSP informacje, przyczynią się do świadomego i bezpiecznego przeprowadzenia ochrony przeciwpożarowej w Polsce przez ten okres.
Dr inż. Barbara Kucnerowicz-Polak
Doradca Komendanta Głównego PSP
Współprzewodnicząca Technicznego Komitetu ds. Halonów
Programu Ochrona Środowiska Narodów Zjednoczonych



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.