Wysyłka z Polski
Data ważności-06.2017r.
Dawkowanie-3 razy dziennie po 2 tabletki w trakcie posiłku
W medycynie ludowej od dawna wykorzystywano niezwykłe właściwości lecznicze lucerny (Medicago sativa), powszechnie kojarzonej raczej z rośliną pastewną.
Obecnie badania naukowe potwierdzają, że części lucerny znajdujące się nad ziemią, a zwłaszcza jej liście, zawierają znaczne ilości beta karotenu, witamin B, C, D, E i K oraz soli mineralnych: potasu, żelaza, wapnia i fosforu. Te dwa ostatnie składniki są bardzo pożyteczne dla kości i zębów rozwijającego się organizmu. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu - jednego z czterech znanych w przyrodzie najsilniejszych fitozwiązków przeciwnowotworowym, lucerna ma także działanie odtruwające a to oznaczać może, że zapobiega wielu chorobom.
Ponieważ wspomaga budowę śluzówki w przewodzie pokarmowym, może tym samym wzmacniać przewód pokarmowym i zapobiegać nowotworom układu trawienia: nowotwory jelita / okrężnicy, nowotwór odbytu, rak żołądka i przełyku.
Angielska nazwa lucerny brzmi alfalfa. To słowo pochodzenia arabskiego znaczy ojciec i prawdopodobnie ma związek z jej nadzwyczajnym działaniem wzmacniającym i a w starej medycynie ludowej miało związek z działaniem leczniczym.
Z sukcesem Indianie stosowali ją przy ostrych i przewlekłych zaburzeniach trawienia. Pomagała im w leczeniu wzdęć, wrzodów i braku apetytu zapewne dlatego, że podobnie jak surowa kapusta, jest bogata w witaminę U.
Alkalizujące właściwości lucerny wykorzystywali do leczenia wrzodów trawiennych powstających w miejscach, w których błona śluzowa traci odporność na trawiące działanie kwasów żołądkowych (w przełyku, żołądku lub w jelicie).
Zatem Indianie zwrócili uwagę na to, iż lucerna była dla nich dobrym, naturalnym środkiem przeczyszczającym, moczopędnym i obniżającym gorączkę. Poznali również jej działanie zapobiegające powstawaniu wola (powiększeniu tarczycy).
Jak twierdzą biochemicy, lucerna posiada 8 enzymów można zatem przypuszczać, iż lucerna wspomagała u Indian wchłanianie i przyswajanie węglowodanów, białka, wapnia, żelaza i innych pierwiastków śladowych.
Lucerna jako roślinne pożywienie działa szczególnie korzystnie na osoby w starszym wieku. Odżywiając organizm, wzmacnia system immunologiczny, spowalnia proces starzenia się.
U Indian zwiększała siłę życiową, wydolność fizyczną, zapewniała lepszy sen. Lucerna wspomagała leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego lub prostaty, zmniejszała też bóle reumatyczne i wspomagałą laktację (wydzielanie mleka). Swoje działanie rozwijała powoli, ale było ono gruntowne.
Biolog, Frank Bouer, nazwał lucernę wielkim uzdrowicielem. W zielonych liściach tej rośliny odkrył osiem enzymów niezbędnych dla naszego organizmu. Ponadto stwierdził, że w 100 gramach lucerny zawarte jest 8000 j.m. (jednostek międzynarodowych) witaminy A oraz od 20000 do 80000 j.m. witaminy K. Ta druga wspomaga krzepnięcie krwi i zapobiega zbyt dużej utracie krwi podczas miesiączkowania oraz podczas krwotoków lub w hemofilii.Również osobom, które często miewają krwotoki z nosa, może pomóc witamina K, zawarta na przykład w wyciągu z lucerny. Długo trwająca biegunka może być jednym z objawów niedoboru witaminy K.
UWAGA!Ponieważ lucerna zawiera duże dawki witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dłuższa kuracja Alfalfa w dawkach większych może spowodować ich kumulację. Dlatego po 2-3 miesiącach należy zrobić przerwę w kuracji.