PTAK ZDROWY WYLATANY Z WOLIERY
Żyje on w Afryce Środkowej i Wschodniej w Egipcie,na wyspie Mauritius,wyspie Zanzibar,w Tanzanii,w Adenie,Omanie,Kuwejcie,Iraku,Indiach,Indochinach,południowo-wschodniej części Chin i na Cejlonie.
Młode ptaki dożywiane przez człowieka przed rozpoczęciem fruwania dają się łątwo oswoić, mogą też naśladować głosy ludzi i wymawiać wyrazy.
Znany jest przypadek, kiedy aleksandretta obrożna nauczyła sie wymawania około 100 słów. Oswojone ptaki rzadko wdają głos, którym posługują się na wolności.Aleksandretta obrożna nie może być trzymana z innymi gatunkami papug,bo jest niezwykle agresywna i napastliwa.
Aleksandrettę obrożną żywi się nasionami słonecznika,owsem,miękką kukurydzą,pszenicą,gruboziarnistym prosem,wszystkimi owocami,marchwią i zieleniną.Ptak ten lubi obskubywać świeże gałązki.W okresie karmienia młodych pokarm ten uzupełnia się mieszanką jajeczną,namoczonymi biszkoptami,skiełkowanymi nasionami i dużą ilością zieleniny.
Nowo sprowadzonym ptakom powinno się zapewnić możliwość lęgów w wolierach pokojowych lub w większych klatkach.Lęgi odbywają się od stycznia do marca.Ptaki dobrze zaaklimatyzowane gniazdują w tym czasie w wolierach zewnętrznych.Do lęgów wystarcza skrzynka gniazdowa o wymiarach 30*30*50cm i z otworem wejściowym o średnicy 7cm.Dno jej należy wyścielić wilgotnymi trocinami wymieszanymi z torfem.
W okresie godowym samiec oblatuje wolierę,rozpościera przy siadaniu pióra ogonowe w kształcie wachlarza i wydaje donośny i melodyjny głos.Następnie zaczyna karmić samicę,muskając piórka jej głowy.Samica składa 3-5 jaj o wielkości 30,7*28,8mm,które wysiaduje przez 22 dni.
Młode opuszczają gniazdo po 6 tygodniach i są jeszcze około 2tyg. karmione przez rodziców.Młode papużki przypominają dorosłe,jednak brak im jest jakichkolwiek ozdób.Dojrzałość płciową oraz ubarwienie ptaków dorosłych osiągają one dopiero w trzecim roku życia.