Mam do sprzedania około 20 prac artysty malarza Zygfryda Wieczorka, awangardzisty członka awangardowej grupy poznańskiej 4F+R z lat powojennych. Działalność grupy w latach młodej Polski powojennej budziła sporo kontrowersji wśród środowiska recenzentów malarstwa bardzo awangardowego na były system ustrojowy Polski Ludowej (socjalistycznej). Dzisiaj wystawiam na aukcje akwarelę :
"Przed urodzeniem dziecka" o wymiarach - szerokość 30cm x 21cm, namalowaną na kartonie w roku 1955 krótko przed urodzeniem się oczekiwanych córek bliźniaczek .
Akwarela jest oryginałem sygnowanym przez artystę Z.Wieczorka
Szerszy opis nie żyjącego artysty jak i zdjęć kolekcji w moim posiadaniu jego prac, przeznaczonych do sprzedaży można obejrzeć na portalu:
POZNAŃSKA WIKI/Zygfryd Wieczorek http://poznan.wikia.com/wiki/Zygfryd_Wieczorek
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zygfryd Wieczorek - artysta plastyk.
Ojcem był Wincenty Wieczorek, matka Marianna z domu Heyt. Ukończył Szkołę Sztuk Zdobniczych w Poznaniu. Był wychowankiem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pochowany na cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.
Na początku lat 50. poślubił Stefanię Englehardt (tłumaczkę angielskiego), z którą miał 2 córki - Małgorzatę ur. 13 grudnia 1956 r. oraz Katarzynę które 5 maja 1961 r. wraz z matką wyjechały do USA. Małgorzata w 1979 roku ukończyła Wittenberg University w Springfield. Wyszła za mąż za Jon Reynard w marcu 1980 roku. Mają dwie córki. Mieszkają w Upper Darby, Pensylwania. Małgorzata Reynard (Wieczorek) pracuje jako artysta w 2003 Boardwalk Ocean Grove. Wystawia sztukę sprzedając w Ocean Grove, New Jersey. Małgorzata nadal tworzy duże akryle do domów i biur.[1]
Wieczorek należał razem z Alfredem Lenicą, Ildefonsem Houwaltem i Feliksem M. Nowowiejskim do powstałej w 1947 r. grupy 4F+R (forma, farba, faktura, fantastyka plus realizm). Zygfryd Wieczorek założył przedszkole artystyczne; powołał do życia Teatr Młodego Widza; brał udział w wielu ekspozycjach ogólnopolskich i zagranicznych. Wykładał w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych i Liceum Sztuk Plastycznych. Pracował jako plastyk w Akademii Wychowania Fizycznego.
I Nagroda za projekt odznaki Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich
W słowie wstępnym broszury wystawy malarstwa Zygfryda Wieczorka w roku 1974 w Towarzystwie Miłośników Miasta Poznania tak opisuje Feliks Maria Nowowiejski działalność artysty: „Jest wychowankiem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tutaj otrzymał dyplomy w pracowniach prof. Tadeusza Pruszkowskiego (pedagogika 1939) oraz prof. Felicjana Kowarskiego (malarstwo 1948). Po wojnie organizuje z delegatem Rządu prof. Zygmuntem Lisickim w Poznaniu Wydział Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, następnie Wydział Oświaty, Kultury i Sztuki miejski - z referatem ochrony zabytków (inicjującym w szczególności odbudowę Starego Rynku). Jednocześnie Wieczorek współpracuje przy konstytuowaniu Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Poznańskiego. Zakłada przedszkole artystyczne. Powołuje do życia teatr młodego widza przy ul. Armii Czerwonej (obecnie „Marcinek”). Stwarza stałą placówkę wystawową p.n. Salon ZPAP, a także Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Oddział w Poznaniu. Zostaje kierownikiem BWA od 1949 r. do sierpnia 1954 r. Bierze udział w ekspozycjach ogólnopolskich (Poznań, Warszawa, Radom), w okręgowych, dalej w grupach 4F+R i Marynistów (Poznań, Zielona Góra, Warszawa, Gdańsk, Kilonia w RFN) oraz na pokazach indywidualnych (Poznań, Olsztyn). W konkursach ogólnopolskich uzyskuje m.in I nagrodę za projekt odznaki Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, II nagrodę za projekt scenografii (z A.Lenicą) i II nagrodę za odznakę Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wykłada kolejno w PWSSP w Poznaniu (1946 - 49), w Liceum Sztuk Plastycznych tamże (1949-51) oraz w Społecznym Ognisku Plastycznym w Gostyniu (1952-54). Upowszechnia sztukę na łamach prasy. W twórczości malarskiej awangardzista z lat 4F+R obecnie nawiązuje programowo do Młodej Polski i prawie ze secesyjnego linearyzmu przy zachowaniu wrażliwości na kolor.”
„Mikołaj Kopernik” Z. Wieczorek 1971 drzeworyt 10cm x 15cm (ofoliowane)
„Fryderyk Chopin” Z. Wieczorek 1972 drzeworyt 10cm x 15cm (ofoliowane)
„Edward Raczyński” Z. Wieczorek ekslibrys linoryt 7cm x 10cm (ofoliowane)
Dodano 2[zasłonięte]014-02 17:47 Wszelkie pytania odnośnie wystawionych przedmiotów oraz ewentualne uzgodnienia odnośnie wyboru dostawy przez kuriera proszę wysyłać na mojego meila [zasłonięte]@wp.pl gdzie również podam numer kontaktowy telefoniczny dla uzgodnień pomiędzy godziną od 18 do 22 każdego dnia tygodnia.
|