Kilka słów o Autorze z Wikipedii:
Jerzy Adam Stajuda (ur. 1 stycznia 1936 w Falenicy, zm. 21 marca 1992 w Warszawie) – polski malarz, rysownik, krytyk sztuki.
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, u prof. Bohdana Lacherta: dyplom uzyskał w 1959 roku. W latach 1[zasłonięte]957-19 zajmował się krytyką[1], publikując m.in.: w Przeglądzie Artystycznym, Przeglądzie Kulturalnym, Polsce, Więzi, Ty i Ja, a w latach 1[zasłonięte]959-19 we Współczesności. W 1968 roku zerwał z działalnością krytyka sztuki, na rzecz własnej twórczości. Pod koniec lat osiemdziesiątych prowadził pracownie rysunku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureat w 1991 roku prestiżowej nagrody Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku. Prace artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą[2].
Artysta prowadził studia nad chińską kaligrafią. Fascynację chińskim pismem zauważa się w jego malarstwie. Poprzez specyficzne, bliskie chińskiemu, pojmowanie roli kreski, oraz posługiwanie się w obrazie z funkcjonującym w estetyce i filozofii Chin pojęciem pustki jako znaku wśród znaków[2].
W 1992 roku ustanowiono Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy[3].
W kwietniu 2009 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie została zorganizowana wystawa obrazów, akwareli i rysunków Stajudy.
Był miłośnikiem i znawcą muzyki; dobrze grał na fortepianie. We wstępie do katalogu wystawy z 1988 roku napisał: "Ważna jest dla mnie muzyka. Może ważniejsza niż malarstwo"[4]