Akumulatory bezobsługowe żelowe wykonywane są obecnie w dwóch technologiach:
- Żelowej - elektrolit uwięziony jest w postaci żelu.
- AGM (Absorbed Glass Mat) - cały elektrolit uwięziony jest (wchłonięty) w separatorach z włókna szklanego o wielkiej porowatości, znajdujących się między płytami.
Akumulatory z technologią żelową przeznaczone są głównie do profesjonalnych zastosowań systemów, które wymagają dłuższego okresu eksploatacji przy nierównym ładowaniu i rozładowywaniu (np. przy korzystaniu z energii słonecznej). Z uwagi na nadzwyczajnie niski poziom samorozładowania akumulatory żelowe mają ponad 80% nominalnej pojemności po przechowywaniu ich przez okres 6 miesięcy, a po okresie 2 lat potrafią zachować nawet i 60% pojemności. Bez doładowywania! Stąd też akumulatory te często swoje zastosowanie znajdują w pojazdach stosowanych np. tylko sezonowo.
Tajemnica działania tych akumulatorów tkwi w elektrolicie, który nie występuję w postaci płynnej, a jest zamknięty w żelu. Konsystencja żelowa powoduje, iż elektrolit nie rozlewa się przy ewentualnym przebiciu obudowy i potrafi działać w najbardziej ekstremalnych warunkach
Każde ogniwo akumulatora bezobsługowego (6 woltowy - 3 ogniwa, 12 woltowy - 6 ogniw) posiada jednokierunkowy, samouszczelniający się zawór, który otwiera się w przypadku wzrostu ciśnienia wewnątrz akumulatora (np. przy przeładowaniu) i wypuszcza gazy na zewnątrz chroniąc pojemnik przed rozsadzeniem.
Akumulatory bezobsługowe wykorzystują proces rekombinacji czyli reakcje chemiczne, dzięki którym tlen i wodór powstające przy przeładowaniu i w klasycznym ogniwie wydalane do atmosfery, pozostają w akumulatorze w postaci wody i eliminują konieczność jej uzupełniania.
Charakteryzują się bardzo długą żywotnością ok . 10 - 12 lat przy prawidłowej eksploatacji , niskim samorozładowaniem , małą rezystancją wewnętrzną i bardzo dobrymi charakterystykami rozładowania dużym prądem.
Inne zalety to:
- konstrukcja zapewniająca szczelność
- całkowita bezobsługowość
- rekombinacja gazów
- praca w dowolnym położeniu
- praca w szerokim zakresie temperatur
- odwracalność parametrów po głębokim rozładowaniu
ZASTOSOWANIA
W pracy buforowej:
- oświetlenie awaryjne
- systemy bezpieczeństwa i antywłamaniowe
- sprzęt telekomunikacyjny
- systemy przeciwpożarowe
- systemy wykrywania gazów
- zasilacze bezprzerwowe
W pracy cyklicznej:
- przenośne video i tv
- oświetlenie awaryjne,
systemy solarne
elektrownie wiatrowe
- narzędzia zasilane elektrycznie
- przenośne urządzenia pomiarowe
- echosondy
- sprzęt laboratoryjny
- modele i zabawki
- przenośne komputery
- łodzie , jachty
- Wszelkie pytania proszę kierować na adres e-mail
[zasłonięte]@interia.pl
nasz nr. konta