„Utalentowany artysta, wyznawca gorliwy sztuki, poszukiwacz nowych sposobów technicznych i chemicznych na pożytek grafiki”. Doskonały grafik, niezwykły pejzażysta. Profesor ASP w Krakowie. W czasie kilkunastoletniej pracy pedagogicznej Artysta wykształcił ponad stu uczniów.
Jan Józef Wojnarski (ur. 1 grudnia 1879 w Tarnowie zm. 14 października 1937 w Krakowie) – polski grafik, malarz.
Pochodził z rodziny kościelnego organisty. Od 1902 studiował na krakowskiej ASP pod kierunkiem prof. Floriana Cynka, Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego. W latach 1904 – 1905 odbył artystyczną podróż do Włoch. Po powrocie rozpoczął naukę grafiki warsztatowej w pracowni prof. Józefa Pankiewicza.
Od 1911 pracował na ASP w Krakowie, początkowo jako młodszy asystent, potem asystent a od 1929 jako profesor na Wydziale Grafiki.
W 1937 zdobył złoty medal na międzynarodowej wystawie w Paryżu. W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego pejzaże otrzymywały liczne wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych wystawach.
Malarstwo Wojnarskiego to przede wszystkim pejzaże, najczęściej niewielkich formatów, zdradzające duży wpływ szkoły Jana Stanisławskiego.
Szczególnie znane są prace graficzne Wojnarskiego, wykonywane najczęściej technikami akwaforty, miedziorytu i litografii.
Wykonana w latach dwudziestych XX w. barwna litografia Portret własny znajduje się w zbiorach Muzeum Brytyjskiego. Wiele prac Wojnarskiego znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozmiar 27x60
białe passaprtu
kredka (u góry kilka dziurek od pinezek)
531 [zasłonięte] 058
ZAPRASZAM
|