Witamy na aukcji sklepu
biedronka.net.pl
Nasiona
AKSAMITKA ROZPIERZCHŁA CARMEN 1g.
Opis:
Aksamitki, to bardzo popularne kwiaty w naszym kraju, należące do rodziny astrowatych, które przywędrowały z cieplejszych rejonów Ameryki, gdzie obejmują około 20 gatunków jednorocznych. Mają one silnie rozgałęzione pędy, liście ustawione naprzeciwlegle, charakteryzujące się intensywnym zapachem. Obecnie można nabyć odmiany również bezwonne. Aksamitki różnią się między sobą pokrojem, wyglądem liści, wysokością, budową jak i osadzeniem koszyczków kwiatowych. Najczęściej spotykane są aksamitki o barwie żółtej i pomarańczowej w różnych odcieniach, choć dostępne są również w barwie białej. W Polsce uprawiamy gatunki pochodzące z Meksyku, są to: • aksamitka wyniosła (wzniesiona)- Tagetes erecta- której wysokość waha się od 20 do 100 cm, koszyczki kwiatowe osadzone pojedynczo na szczytach pędów, charakteryzujące się sporym rozmiarem dochodzącym nawet do 15 cm średnicy o barwach od żółtej po intensywną pomarańczową; • aksamitka rozpierzchła- Tagetes patula- w przeciwieństwie do aksamitki wzniesionej jest nieco niższa (20- 60 cm) o mniejszych wąskoeliptycznych liściach, które jednak mają najbardziej intensywny zapach ze wszystkich aksamitek. Kwiaty o średnicy 4- 6 cm, są języczkowate i dwubarwne ( złotożółte z purpurową plamką u nasady lub ciemnobrunatne z żółtym brzegiem); • aksamitka wąskolistna- Tagetes tenuifolia- może osiągać nawet 70 cm wysokości, jednak uprawiane są głównie formy niskie, których wysokość waha się między 15-25 cm. Ten gatunek ma cieńsze łodygi i delikatniejsze liście oraz mniejsze koszyczki średnicy 1-2 cm, które zbudowane są z pięciu kwiatów barwy złotożółtej lub szafranowej, zebranych w baldachy.
Uprawa:
Nasiona aksamitki wysiewamy w marcu do inspektu, a optymalna temperatura kiełkowania wynosi 15 0C. Gdy zastosujemy wczesny siew, wówczas wymagane jest pikowanie siewek do doniczek, inspektu itp., jednak gdy siew wykonamy później (kwiecień), to pikowanie nie jest konieczne. Na miejsce stałe wysadzamy w drugiej połowie maja w rozstawie 20- 25 cm dla odmian niższych i 30- 45 cm dla wyższych. Kwitnienie następuje w 12 tygodni po wysiewie. Aksamitki, to jedne z najmniej wymagających roślin ozdobnych, które bardzo dobrze znoszą suszę i upały. Nie mają wygórowanych wymagań, co do gleby i rosną nawet w jałowej glebie, choć mają wówczas uboższe kwitnienie. Najlepiej czują się na stanowisku słonecznym, ale również dobrze znoszą półcień. W uprawie, musimy zwracać uwagę na to, aby nie przenawozić zwłaszcza azotem, który powoduje, że rośliny stają się zbyt wybujałe a konsekwencją jest słabsze kwitnienie.
Zastosowanie:
Fakt, że aksamitki są bardzo dekoracyjne sprawił, że mają one wszechstronne zastosowanie. Uprawiane są zarówno jako rośliny okrywowe, kwietnikowe i obwódkowe, poza tym stosowane są do obsadzania skrzynek na balkonach, mis i wszelkich pojemników. Odporność na suszę pozwala na umieszczenie tych roślin w większych ogródkach skalnych, stanowią piękny element dekoracyjny każdego ogrodu czy działki i bardzo dobrze się prezentują zarówno pojedynczo jak i grupowo.
Kwitnienie:
Od lipca do pierwszych przymrozków.
Uwagi:
Sąsiedztwo aksamitek wpływa korzystnie na inne rośliny ze względu na zapach, który odstrasza szkodniki glebowe (nicienie). Aksamitki są narażone na ślimaki, zwłaszcza w wilgotnych miejscach. Autor opisu – Sargon.