PIJANY ANIOŁ (1948)
Młody gangster zostaje ranny, zjawia się w nocy u lekarza, aby ten opatrzył mu rany. Doktor odkrywa, że jego pacjent cierpi na gruźlicę. Losy obu mężczyzn splatają się. Wkrótce jednak gangster przerywa leczenie... Pijany anioł to zarazem debiut wielkoekranowy Toshirô Mifune, jego pierwsze zderzenie z Takashi Shimurą, dowódcą Siedmiu samurajów, a także narodziny niezwykłego tandemu aktor - reżyser, który zaowocował kolejnymi piętnastoma projektami filmowymi.
ZBŁĄKANY PIES (1949)
Młody policjant podczas jazdy autobusem zostaje okradziony z broni. Rusza w ślad za złodziejem, poznając świat kryminalnego podziemia. Musi stawić czoła własnym zbrodniczym instynktom. Kurosawa znajdujący się pod wpływem kina zachodniego, kręcił swój obraz, czerpiąc inspiracje z hollywoodzkiego "film noir". Zbłąkany pies stanowi niezwykle interesujące spojrzenie na powojenną Japonię i jej fascynację Ameryką.
PIĘTNO ŚMIERCI (1952)
Historia oddanego swojej pracy, starzejącego się urzędnika, u którego wykryto raka żołądka. Po usłyszeniu przerażającej diagnozy stara się zmienić swoje życie. Przechodzi kolejne etapy - od użalania się nad sobą do gorączkowego poszukiwania uciech na ulicach Tokio. W końcu angażuje się w budowę placu zabaw dla dzieci. Piętno śmierci to liryczne i poruszające dzieło, refleksja nad naturą istnienia i poszukiwanie sensu życia.
SIEDMIU SAMURAJÓW (1954)
Japonia, koniec XVI wieku. Co roku bezwzględni bandyci najeżdżają małą wioskę, zawłaszczając zebrane przez mieszkańców plony. Zagrożeni widmem śmierci głodowej, zdesperowani chłopi, decydują się na wynajęcie samurajów, którzy obronią ich przed napaścią. Jako zapłatę mogą zaoferować jedynie trzy skromne posiłki dziennie. Wydaje się, że w tej sytuacji znalezienie obrońców jest z góry skazane na niepowodzenie... Opowieść Kurosawy stała się kanwą dla kilku wybitnych dzieł jego naśladowców, które łączyły w sobie tak jak pierwowzór komedię, patos i elementy kina akcji. Na podstawie tej historii w 1960 roku nakręcono western Siedmiu wspaniałych.