AHYDROSIL K Silikonowy preparat hydrofobowy do impregnacji mineralnych materiałów budowlanych
CHARAKTERYSTYKA AHYDROSIL K jest wodnym roztworem związków silikonowych w formie koncentratu.
DANE TECHNICZNE Wygląd jednorodna ciecz o barwie od jasnosłomkowej do brunatnej Rozcieńczanie wodą Gęstość w 20°C ok. 1,26 g/ml Lepkość w 20°C wg kubka Forda nr 3 ok. 35 s
PRZEZNACZENIE AHYDROSIl K przeznaczony jest do powierzchniowej impregnacji wodoodpornej cegły silikatowej (niekolorowej), bloczków gipsowych, betonu, tynków cementowo-wapiennych, fug oraz jako dodatek do hydrofobizacji w „masie”. Z powodzeniem stosowany również do impregnacji i ochrony antykorozyjnej: - mostowych konstrukcji betonowych, żelbetowych i sprężonych, - w budownictwie drogowym takich konstrukcji jak: tunele, ściany oporowe i dźwiękochłonne, balustrady, osłony itp., - betonowych płyt lotniskowych i dróg wykonanych z betonu. Ahydrosil K może być stosowany do iniekcyjnej metody osuszania murów.
STOSOWANIE AHYDROSIL K może być stosowany zarówno do zewnętrznej powierzchniowej impregnacji, jak i do hydrofobizacji w „masie” poprzez dodanie do mas tynkarskich, gipsowych i betonu. Preparat należy rozcieńczyć wodą: - przy hydrofobizacji powierzchniowej w stosunku 1:6 do 1:8 (stopień rozcieńczania zależy od chłonności materiału), - do zabezpieczania fug w stosunku 1:10 - w impregnacji betonowych nawierzchni lotniskowych w proporcji 1:6. Do impregnacji w „masie” środek należy stosować w formie koncentratu (nie rozcieńczony), dodając ok. 2 kg Ahydrosilu K na każde 100 kg cementu lub gipsu użytego do produkcji betonu, mas tynkarskich czy zaprawy gipsowej, zmniejszając jednocześnie w mieszance ilość wody o 10%.
Przygotowanie podłoża Podstawowym warunkiem impregnowania jest odpowiednio przygotowana powierzchnia podłoża. Powierzchnia ta powinna być równomiernie porowata, czysta, sucha, a zwłaszcza nie zatłuszczona. Nowe tynki cementowo-wapienne, beton można impregnować nie wcześniej niż po upływie 21–28 dni od wykonania tych prac. Podłoża naprawiane zaprawami lub szpachlówkami typu PCC można impregnować po upływie 6 dni. Zaleca się, aby prace impregnacyjne wykonywać przy suchej pogodzie, w temperaturze od +5 do +30°C, przy względnej wilgotności powietrza do 80%. Powierzchnia uzyskuje pełne własności hydrofobowe po ok. 24 godzinach. W tym czasie należy ją chronić przed deszczem i zabrudzeniem. Przed przystąpieniem do prac należy starannie zabezpieczyć wszystkie powierzchnie, które nie będą impregnowane (np. szyby, części metalowe, drewniane, polerowane kamienie itp.). W przypadku ich zanieczyszczenia natychmiast zmyć wodą.
Nakładanie Impregnację można wykonać przy użyciu pędzla, natrysku, a także przez zanurzenie małych elementów w roztworze gotowym na ok. 5 minut. Zaleca się przeprowadzenie dwukrotnej impregnacji w krótkich odstępach czasu metodą „wilgotne na wilgotne”. Drugą warstwę nakładać w zależności od temperatury otoczenia i porowatości materiału nie później niż po upływie 30 minut, tj. dopóki powierzchnia jest wilgotna. Impregnowana powierzchnia powinna być nasycona dokładnie i równomiernie. Ograniczenia stosowania Ahydrosilu K nie należy stosować do impregnacji: - marmuru, granitu, piaskowca, ceramiki kolorowej, ponieważ może pozostawić biały, trudno usuwalny osad, - kolorowych tynków wrażliwych na alkalia, - zbiorników wodnych, basenów oraz miejsc, gdzie przewiduje się stałe działanie (napór) wody.
Wydajność: 10–15 m2 z 1 kg środka rozcieńczonego wodą w podanych proporcjach i dwukrotnej impregnacji. Zużycie środka zależy od rodzaju i chłonności impregnowanego materiału oraz techniki nanoszenia. Przy impregnacji płyt lotniskowych średnia wydajność z 1 kg koncentratu (przy rozcieńczeniu 1:6) wynosi 17,5 m2.
Magazynowanie: Przechowywać tylko w oryginalnych opakowaniach w temperaturze od -5 do +30°C, w miejscach niedostępnych dla dzieci, z dala od produktów spożywczych, naczyń na żywność. Okres gwarancji: 12 miesięcy od daty produkcji. Opakowania: 1000, 60, 30, 1 l.
Uwaga! Ahydrosil K w postaci handlowej jest roztworem alkalicznym o działaniu żrącym. Wszystkie prace należy wykonywać stosując: okulary, rękawice i odzież ochronną. W przypadku kontaktu ze skórą należy skażone miejsce obficie spłukać zimną wodą, natrzeć rozcieńczonym octem i ponownie spłukać wodą. Przy metodzie natryskowej należy stosować maskę zabezpieczającą drogi oddechowe. Po użyciu impregnatu należy dokładnie umyć ręce i twarz. Ahydrosilu K nie wolno rozcieńczać w naczyniach z cynku, aluminium lub w naczyniach lutowanych. Należy bezwzględnie zapoznać się z Kartą Charakterystyki tego produktu.
Aprobaty i Atesty: Atest PZH Nr HK/B/1449/01/2009 Aprobata Techn. ITB Nr AT-15 /4013/2006 Aprobata Techn. IBDiM Nr AT/2[zasłonięte]007-0327 Badania Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu Badania Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych
|