Przeznaczona jest do osłaniania roślin zimujących w gruncie (iglaki, róże, winorośla, wrzośce, rododendrony) dla ochrony przed mrozami, wysuszającymi wiatrami, oraz przed utratą wilgoci.
Silne podmuchy mroźnego wiatru stanowią duże niebezpieczeństwo, wiatr powoduje intensywne parowanie wody z liści i igieł. Rośliny zaczynają wysychać, ponieważ nie są w stanie pobrać dostatecznej ilości wody z zamarzniętej gleby.
Z tego powodu igły u iglaków schną na mrozie, a na wiosnę są w bardzo złej kondycji. Większość z w/w roślin stopniowo się regeneruje, potrzeba im jednak kilku miesięcy zanim nabiorą ładnego wyglądu.
![](http://hubik.com.pl/public/assets/agrowl-11.jpg)
Nie wolno okrywać roślin zimozielonych czarną folią, ponieważ rośliny te wymagają światła, osłona nie powinna być całkowicie szczelna, gdyż konieczna jest wentylacja.
Ochronne działanie agrowłóknin spotęgowane jest przez wodę w szczelinach agrowłókniny, która zamarzając tworzy dość szczelna powłokę. Osłona zimowa jest szczególnie przydatna w bezśnieżne zimy, kiedy rośliny pozbawione są ochronnej warstwy śniegu.
W uprawach gruntowych osłony zimowe znajdują zastosowanie do osłaniania zimującej pietruszki, porów, szpinaku oraz roślin ozdobnych o ograniczonej mrozoodporności.
|