Agrotkanina czarna to mocna i trwała tkanina polipropylenowa stosowana w rolnictwie, ogrodnictwie i szkółkarstwie do ściółkowania. Znakomicie eliminuje chwasty, bez konieczności używania środków chemicznych. Agrotkanina stosowana jest w szkółkach roślin iglastych, w uprawie truskawek, przy zakładaniu ogrodów, pokrywaniu skarp, pod kamienie, korę, itp.
Agrotkanina ogrodnicza wykonana jest z cienkich nitek polipropylenowych, dzięki czemu przepuszcza wodę i składniki mineralne oraz nie ulega procesowi gnicia.
Agtotkanina dzięki swoim właściwościom (wysoka gramatura 90 gram, inna struktura materiału) jest 2 razy trwalsza od agrowłókniny.
Właściwości i zalety stosowania
- zapobiega wzrostowi chwastów (bez konieczności stosowania środków chemicznych i usuwania ręcznego)
- utrzymuje właściwą wilgotność gleby (reguluje przepływ wody i powietrza oraz podnosi temperaturę gleby)
- agrotkanina stwarza dobre warunki dla roślin, co powoduje duży wzrost plonów
- ekonomiczna w użytkowaniu (długotrwałość) oraz bezpieczna dla środowiska naturalnego
Ochrona przed chwastami
Agrotkanina jest znakomita do ściółkowania gleby w celu poprawienia warunków rozwoju roślin. Idealnie eliminuje chwasty, bez konieczności używania środków chemicznych.
Wilgotność gleby
Agrotkanina ułatwia zachowanie optymalnej wilgotności gleby. Badania wykazują, że nawet w warunkach suszy wilgotność gleby pod agrotkaniną jest nadal optymalna dla wzrostu roślin. Jest to możliwe dzięki konstrukcji agrotkaniny pozwalającej przenikać wodzie opadowej przez jej powierzchnię, uniemożliwiając jednocześnie jej parowanie. Dzięki temu struktura gleby pod agrotkaniną jest wilgotna i pulchna, co sprzyja rozwojowi korzeni i lepszej kondycji roślin
Temperatura gleby
Czarna agrotkanina powoduje silniejsze ogrzewanie gleby w okresie wegetacji, co pozwala na wyższą aktywność systemu korzeniowego, lepsze pobieranie składników pokarmowych, a w konsekwencji lepszy wzrost drzew.
Nawożenie
Agrotkanina jest chemicznie obojętna dla gleby i nie zmienia - tak jak ściółki organiczne - potrzeb nawozowych roślin. Nie wpływa na pH gleby (nie ma potrzeby zwiększania dawek nawozów azotowych, ani dodatkowego wapnowania). Agrotkanina dzięki swojej konstrukcji nie hamuje - w sposób istotny - przenikania do gleby nawozów (tak jak grube warstwy kory). Nawozy rozsypywane na powierzchnię agrotkaniny przemieszczają się przez nią po rozpuszczeniu w kroplach pierwszego deszczu.