AFRO KOLEKTYW:
Afro Kolektyw to polska grupa muzyczna wykonująca hip hop z wpływami acid jazzu. Sami muzycy określają wykonywany styl muzyczny jako organiczny hip hop jazz.
Grupa początkowo występowała pod nazwami Shit Lives Forever (1[zasłonięte]994-19), Kawiarnia (1[zasłonięte]997-19), Funk Dyrekcja oraz Spliff Radio. Nazwa Afro Kolektyw powstała na podstawie wstępu do płyty pt. Negatywne wibracje, gdzie pojawia się cytat: witam Państwa w imieniu kolektywu. Afro dołączono dla odzwierciedlenia muzycznych inspiracji zespołu.
Zespół w umiejętny sposób łączy rapujący wokal podbarwiony chórkami z żywą, rozbudowaną (instrumenty dęte, gitara, instrumenty klawiszowe, bas, perkusja) jazzowo-funkową sekcją instrumentalną.
Inteligentne teksty, ironiczne ("śmieszno-smutne") i z dużą dozą dystansu do świata, samych siebie i własnej muzyki. Często oparte na zaskakujących i absurdalnych skojarzeniach i zabawach słownych.
( http://pl.wikipedia.org/wiki/Afro_Kolektyw)
SKŁAD:
Afrojax. - mikrofon, beatmaszyna, syntezatory
Wielki Sztu - gitary
Miły - rhodes, syntezatory, piano, clavinet, hammond
Marian - bas
Łukasz Poprawski - alto sax
Robert Murakowski - trąbka, flugelhorn
Artur Chaber - perkusjonalia
Marcin Masecki - kongi
Marcin Zalewski - akordeon
Duże Pe - mikrofon
Lilu - mikrofon
|
PŁYTA PILŚNIOWA :
Za info niech posłużą fragmenty recenzji obu płyt:
„Najczarniejsze rytmy na polskiej ziemi. ‘Płyta Pilśniowa’ jest przepełniona doskonałym, nieplastikowym funkiem, ze spora domieszką jazzu. (...)
Mają niebywałe poczucie humoru i są autoironiczni. Dlatego ich płyta to doskonała czarna komedia z prawdziwie murzyńskim soundtrackiem.” (Machina)
„Być może najprawdziwszy obraz kondycji polskiej młodzieży, której horyzonty wykraczają poza wystawanie przed blokiem.” (Tylko Rock)
„Czy ktoś nie słyszał jeszcze gorącego przeboju tej przeraźliwie mroźnej zimy o młokosie, który bił w kokos? To najlepszy dowód na to, że hip hop da się połączyć z disco czy funkiem i wcale nie trzeba mieć na głowie afro. Wystarczy być członkiem Afro Kolektywu.” (City Magazine)
„Muzycy Afro Kolektywu wśród źródeł inspiracji częściej wymieniają jazzmanów i mistrzów funku i soulu niż artystów hip hopowych. Taka jest też muzyka Kolektywu.”
(Gazeta Co Jest Grane)
|