-
Autor: ROGACKI TOMASZ
-
Wydawca: Inforteditions
-
Miejsce i rok wydania:2[zasłonięte]014-06
-
Ilość stron:104
-
Oprawa:MIĘKKA
-
Wymiary:165X235
-
ISBN: [zasłonięte]978-83023-36-1
-
Kod EAN: 978[zasłonięte][zasłonięte]40233
Pierwszego marca Menelik II i niemal wszyscy główni dowódcy zebrali się w kościele św . Jerzego w Adui. Był to bowiem dzień wielkiego święta dla Etiopczyków – dzień ich wojennego patrona św. Jerzego. Uroczystości rozpoczęto już od godz. 4.00 rano. Ich przebieg zakłóciła wieść o nadciąganiu Włochów. Biskup, wziąwszy krzyż w ręce, zwrócił się do zgromadzonych w te słowa: »Dziś, moje dzieci, zapadnie wyrok Boży. Idźcie więc i brońcie waszej wiary i waszego cesarza. Udzielam wam pełnego odpustu za wasze grzechy«. Tesehafi Tezaz Gabre Selassie tak opisał moment wejścia Etiopczyków do bitwy: »Wszyscy zebrali się do bitwy, gotowi umrzeć za swój kraj i za króla. Wszystkich, bez względu na status społeczny i dystynkcje, połączyła bitwa i powszechna obojętność wobec wrażej broni. Ci, którzy padli ranni, zachęcali swoich towarzyszy broni do dalszej walki, zamiast niesienia im pomocy, a ci, którym skończyła się amunicja, brali ją od rannych i kontynuowali walkę. Bitwa toczyła się z niezrównanym heroizmem«...
Spis treści:
Wstęp
I Chrześcijański kraj na czarnym lądzie
II Okres mesafyntu i rządów Teodora II
III Rządy Jana IV
IV Powstanie mahdystów i schyłek rządów Jana IV. Początki włoskiej penetracji
V Włoskie ambicje kolonialne
VI Menelik negusem negesti. Umocnienie Włochów w Erytrei i Somali
VIII Wojna włosko-etiopska (18941896)
VIII Amba Alagie i Mekelie
IX Bitwa pod Aduą (1 marca 1896 r.)
Aneksy
Ważniejsza bibliografia
Spis map i schematów
Notka o autorze:
Tomasz Rogacki (1959). Od lat zawodowo związany z Nakłem nad Notecią. Pracuje w tutejszym magistracie. Współzałożyciel Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego i Kapituły Generalnej Matki Bożej Góreckiej Królowej na Krajnie. Poza okresem napoleońskim, stanowiącym jądro jego zainteresowań, interesuje się też wybranymi epizodami z historii powszechnej. Takim właśnie jest prezentowana wojna włosko-etiopska 1896 r.
Od kilku lat zajmuje się biblistyką. Uważa, że minimum wiedzy religijnej jest niezbędne, aby zrozumieć nie tylko przeszłość, ale także teraźniejszość.
|