Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

_ Adrian Frutiger, Człowiek i jego znaki, (nowa)

24-01-2012, 5:57
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 39 zł      Aktualna cena: 39 zł     
Użytkownik d2d_pl
numer aukcji: 2042372132
Miejscowość Kraków
Kupiono sztuk: 1    Licytowało: 1    Wyświetleń: 32   
Koniec: 17-01-2012 00:17:46
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Adrian Frutiger, Człowiek i jego znaki
książka nowa, zafoliowana folią termokurczliwą.
wysyłamy w kartonowym opakowaniu zabezpieczającym.

wydawca: d2d.pl
Cena okładkowa 49 zł
isbn 978-83-[zasłonięte]308-3-5
format: 165×240 mm
stron 296
oprawa broszurowa z obwolutą, blok szyty nićmi.

jeśli kupisz książki z kilku naszych aukcji, za przesyłkę płacisz jeden raz.
przesyłki krajowe o wartości  powyżej 200 zł wysyłamy gratis.

Odbiór osobisty możliwy i mile widziany.


Znaki, symbole, sygnety, sygnały

Porozumienie pomiędzy ludźmi możliwe jest dziś głównie dzięki mowie. Wyrażanie jej w formie graficznej poprzez pismo było przez wieki przywilejem elit. W przeszłości niepiśmienna większość utrwalała myśli i przekazywała komunikaty za pomocą rysunków, znaków, symboli, sygnetów i sygnałów. Te obrazy były zrozumiałe i w przeciwieństwie do pisma mogły być jeszcze postrzegane jako odzwierciedlenia przedmiotów i zjawisk istniejących w rzeczywistości. Rozwój zdolności abstrakcyjnego myślenia i związane z nim powstanie pisma alfabetycznego spowodowały, że ludzie przestali dostrzegać w znakach ich symboliczne znaczenie.

Możliwość ekspresji swoich myśli oraz zdolność rozumienia komunikatów innych członków wspólnoty są jednymi z najważniejszych warunków jej przetrwania. Gdy oglądamy obraz, rzeźbę, patrzymy na architekturę, czy też jakikolwiek ornament na przedmiocie codziennego użytku – od rysunków naskalnych do sztuki współczesnej – zawsze pojawia się pytanie, co było intencją autora. Jaki przekaz kryje się za daną formą? Znaki i obrazy bywają niejasne i trudne do odczytania. Oglądający czuje, że mają one jakieś ukryte znaczenie, więc próbuje je interpretować.

Do zatrzymania myśli, dla przekazania informacji już od dawna nie wystarczają same znaki alfabetu. Orientacja i komunikacja nie są dziś możliwe bez schematów, znaków i sygnałów. Wypowiedź pisana z konieczności uzupełniana jest obrazami. […] Znaki, symbole, sygnety i sygnały są w swej różnorodności językiem naszych czasów, utrwalającym się i przenikającym naszą codzienność. Obejmują i zachowują to, co było dawniej, i są wskazówką dla tego, co nastąpi. (Adrian Frutiger)

Adrian Frutiger należy do najlepszych europejskich specjalistów w zakresie komunikacji wizualnej. Jego prace uhonorowano m.in. moguncką Nagrodą Gutenberga (1986), a także prestiżową nagrodą «Designer 2007» przyznaną przez szwajcarski Urząd Federalny do spraw Kultury (BAK) «za wywarcie ogromnego wpływu na wizualne otoczenie milionów ludzi».