Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ADAM KRZYŻANOWSKI SZKIC BIOGRAFICZNY ZWEIG 1937

18-05-2012, 15:26
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2349689034
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 11   
Koniec: 25-05-2012 19:51:46
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

WYDAWNICTWA TOWARZYSTWA EKONOMICZNEGO W KRAKOWIE
______________________________TOM 94._________________________
FERDYNAND ZWEIG
ADAM KRZYŻANOWSKI
(ODBITKA Z „PRZEGLĄDU EKONOMICZNEGO", ORGAN POLSKIEGO TOWARZYSTWA EKONOMICZNEGO WE LWOWIE)
KRAKÓW 1937
NAKŁADEM TOWARZYSTWA EKONOMICZNEGO W KRAKOWIE
ADAM KRZYŻANOWSKI





Szkic niniejszy poświęcony jest Adamowi Krzyżanowskiemu, jako pisarzowi, a mówiąc ściślej pisarzowi ekonomicznemu. Szkic mój nie jest zarysem biograficznym — ale jest próbą krytycznego rozbioru 40-lecia działalności naukowej i publicystycznej Krzyża-nowskiego, wniknięcia w przewodnie idee i zasady, które ją ożywiają, przedstawienia jej roli i funkcji w rozwoju polskiej myśli ekonomicznej z jednej strony, polskiej polityki ekonomicznej z drugiej.
Nie uwzględniłem tu Krzyżanowskiego, jako człowieka, jako pedagoga, jako polityka i praktyka, a raczej uwzględniłem tylko o tyle, o ile to było konieczne dla zrozumienia sylwetki duchowej pisarza 1).
I.
Skala zainteresowań Adama Krzyżanowskiego jest bardzo rozległa. Nie ogranicza się do zagadnień mechaniki wymiennej, do zagadnień czystej teorii. Interesują go problemy ekonomiczne w ich związku z polityką, etyką i całokształtem życia społecznego. Stąd żywość i plastyka przedstawienia.
Jest teoretykiem, ale nie uchyla się od odważnego wartościowania. Nie ogranicza się tylko do czystej teorii, ale wyciąga z niej wnioski praktyczne. Niema u niego sztucznego przedziału pomiędzy teorią a polityką gospodarczą. Problemy polityczno - gospodarcze traktuje z całym aparatem teorii, — przy rozpatrywaniu problemów czystej teorii nie zapomina o ich aspekcie praktycznym.
Pisma jego mają wyraźną tezę programową, którą zawsze wyłuskać można pomiędzy argumentacją jednej a drugiej strony, szeroko przez niego przytaczaną i rozwijaną. Teoria i program spadają się u niego w jedną całość, żywą i pulsującą krwią.
Przesłanki teoretyczne prowadzą do konkretnych tez programowych — z drugiej strony jego nastawienie światopoglądawe jest głęboko fundowane w teorii. I temu swoistemu połączeniu teorii z praktyką zawdzięczają pisma Krzyżanowskiego swą popularność, swój oddźwięk w społeczeństwie i swą siłę.
Pisma jego, nawet te najbardziej teoretyczne, budzą u czytelnika oddźwięk prawdziwego przekonania i rzetelnej troski o sprawę publiczną.
Krzyżanowski jest teoretykiem, ale ma silnie rozwinięty zmysł historyczny. Szereg jego prac ma charakter ściśle historyczny, częściowo i historyczno - polityczny i socjologiczny. Do nich należy pierwsza jego praca naukowa: „Die Grundbesitz Verteilung in Gali-zien" (1895), poświęcona analizie struktury własnościowej rolnictwa galicyjskiego, albo rozprawka historyczno - gospodarcza, będąca przyczynkiem do dziejów kredytu włościańskiego w XVIII w. pt. „Zakładka na sprzężaj w Pabjanicach" (1897).
Historyczno - polityczny charakter ma rozprawa o „Wojnach bałkańskich w r. 1912 i 1913" (Kraków 1914), studium o „Rządach Marszałka Piłsudskiego" (1927). Ściśle socjologiczny charakter ma rozprawa o „Socjologii wojny" (1918), socjologiczno - ekonomiczny charakter mają „Założenia ekonomiki" (1914).
Łączność kryteriów polityki i gospodarstwa w swych pracach uwydatnił sam Krzyżanowski w tytule zbioru swych prac z okresu 1920 — 1931 „Polityka i gospodarstwo".
Krzyżanowski jest ekonomistą, do pewnego stopnia historycznym i socjologicznym. Zagadnienia ekonomiczne interesują go jako zagadnienia współżycia ludzkiego. Nie bawi się w Robinsonadę, nie mate-matyzuje i psychologizuje, nie nadużywa metody abstrakcji i izolacji. Teoria jest dla niego dobrym opisem, jakto wywodzi w „Założeniach ekonomiki". Do teorii chce dojść przez staranny, selektywny,
ostry opis. To też większość prac teoretycznych Krzyżanowskiego ma charakter ściśle opisowy. Tu należy „Pieniądz" albo „Pieniądz i kredyt", albo „Nauka skarbowości". Uprawia teorię, dając dobry opis — unika natomiast bezpłodnego żonglowania pojęciami, albo sporów metodologicznych, nigdy się nie kończących.
Krzyżanowski procesy gospodarcze rozpatruje w regule, jako zespoły psychologiczno - polityczno - etyczno - gospodarcze na tle całości. Przy rozpatrywaniu problemów rzeczywistości społeczno - gospodarczej porzuca metodę izolacji, a człowieka rozpatruje nie jako „człowieka ekonomicznego", ale jako całego człowieka, uwzględniając przede wszystkim jego stronę moralną.
Krzyżanowski nie jest historykiem, ale uwzględnia historyczną stronę każdego zagadnienia ekonomicznego (wspaniale zastosował tę metodę w „Pieniądzu" (1911) i w „Pieniądzu i kredycie" (1919).
Krzyżanowski nie jest i moralistą, ale uwzględnia moralną stronę każdego zagadnienia ekonomicznego. Argumenty etyczne pojawiają się u niego niesłychanie często.
Gdy w „Pieniądzu i kredycie" i innych pismach walczy z inflacją, wytacza przeciwko niej najsilniejsze działo w argumencie etycznym. „Inflacja jest oszustwem". Inflacja ma niską etykę, demoralizuje ludność, niszczy nie tylko gospodarstwo, ale i psychikę i etykę człowieka. Gdy walczy z etatyzmem, ten sam najsilniejszy argument wytacza przeciwko niemu w niskiej etyce etatyzmu. W kapitalnej swej pracy pt. „Moralność współczesna" podkreśla silnie związek pomiędzy upadkiem moralnym społeczeństwa a rozrostem etatyzmu. I ten argument jest dla niego najbardziej przekonywujący, bo wszak człowiek jest ostatnim celem wszelakiego gospodarowania. Gdy w polityce demograficznej podkreśla niebezpieczeństwo przeludnienia, silnie podkreśla stronę etyczną zagadnienia (np. w przedmowie do „Prawa Malthusa"). Niższa rozrodczość daje w efekcie wyższą etykę rodzinną i wyższą obyczajowość społeczną, niż lekkomyślne mnożenie źle odżywionego i źle wychowanego potomstwa. Gdy w „Towarzystwach i stowarzyszeniach rolniczych" kreśli korzyści współdziałania gospodarczego i rozwija program ruchu spółdzielczego — rozwój tego ruchu uzależnia od stanu moralnego spółdzielców. Gdy w „Pauperyzacji Polski współczesnej" kreśli społeczeństwu obraz rzeczywistości w ciemnych barwach, podkreśla równie silnie pauperyzację moralną, jak gospodarczą. W rozdziale I-ym tego dzieła zatytułowanym „Upadek moralny i ekonomiczny" czytamy na wstępie:
„Zjawiska gospodarcze są nierozerwalnie związane z moralnemi, z całokształtem rozwoju psychicznego i fizycznego ludności. Dobrobytem jest w znacznej mierze warunkowane zdrowie fizyczne i moralne, niemniej jak postęp intelektualny społeczeństwa. Jakże niewielu zdaje sobie sprawę z etycznej pauperyzacji, która ogarnęła ziemie polskie skutkiem wojny i zubożenia. Przerażający wzrost przestępczości jest notoryczny" i).
I znowu ten właśnie proces uważa za najbardziej bolesny, za źródło największych szkód na przyszłość.
Gdy w wykładzie swym o Stanach Zjednoczonych, wygłoszonym w Klubie Społecznym w Krakowie (1937) zastanawia się nad tym, dlaczego prohibicja zawiodła w Stanach Zjednoczonych, wysuwa jako najsilniejszy argument przeciw niej, argument etyczny. Prohibicja zawiodła, bo zamiast podnieść moralnie społeczeństwo amerykańskie, wzmogła przestępczość i obniżyła etykę. Wszędzie argument etyczny jest dla niego argumentem najsilniejszym w rozpatrywaniu problemów społecznych.
Nie wyczerpuje to jednak charakterystyki sylwetki pisarskiej Krzyżanowskiego. Powiedziałem, że Krzyżanowski jest ekonomistą historycznym i socjologicznym tylko do pewnego stopnia. Łączy zmysł dla historii, a więc zmysł dla relatywizmu ze zmysłem dla teorii, a więc dla dogmatyzmu.
Jego sylwetka światopoglądowa jest wyraźnie zarysowana. Jest do pewnego stopnia i ekonomistą naturalistycznym, uznającym prawa naturalne w ekonomji i prawom tym hołdującym, jest neo - klasykiem, który buduje na gruncie wzniesionym przez Ricarda i Malthusa.
Możnaby dopatrywać się w tym sprzeczności. Wszak historycyzm skłania do relatywizmu, naturalizm do dogmatyzmu. Krzyżanowski potrafił sprzeczności te pogodzić w organicznej syntezie. Instytucje i urządzenia społeczeństwa ludzkiego, jego technika i aparatura podlegają ciągłemu, nieprzerwanemu rozwojowi, a raczej zmianie. Instytucjonalizm historyczny narzuca się każdemu wnikliwemu badaczowi rzeczywistości społecznej z nieodpartą koniecznością. Ale w tym nieustannym rozwoju jest punkt stały nieulegający rozwojowi, względnie zmieniający się w minimalnej mierze: natura ludzka, jej psychika, jej właściwości i zdolności reaktywne. I w tej naturze
...



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.