CICHAMUZYKASZK
ZAWARCIE TRANSAKCJI OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW ZAWARTYCH NA STRONIE ''O MNIE''.
PRZEDMIOTEM AUKCJI JEST LIST ADAMA JÓZEFA HRABIEGO POTOCKIEGO
DO PRZYJACIELA TYTUŁOWANEGO "SĄSIADEM"
--
LIST JEST NAPISANY NA 1-EJ STRONIE 4-STRONICOWEGO OSOBISTEGO PAPIERU KOREPONDENCYJNEGO
SYG, ŚLEPYM TŁOKIEM W GÓRNYM .LEWYM ROGU.
TREŚC:
-
3°/5° bi. (lub 61)
KOCHANY SASIEDZIE !
DARÓJ ŻEM CI DŁUŻEK MÓJ JESZCZE NIE ODESŁAŁ ALE GOLIZNA ŚWIETA MI NA PRZESZKODZIE --
CONFERUIEMY BEZ USTANKU ALE STANOWCZEGO SIĘ IESZCZE NIC NIE STAŁO --
JUTRO BĘDZIE ZEJŚCIE SIĘ Z HRABIĄ U ....... (?) BEDE ZATYM Z KOLACYIĄ I PROSBĘ UDZIELENIA SWEGO ZDANIA U CIEBIE KOCHANY SASIEDZIE POIUTRZE
TYMCZASEM DARUJ GOŁEMU SASIADOWI NIEUISZCZENIE SIĘ Z MAŁEGO DŁUZKU, KTÓRE NIEBAWEM NASTĄPI.
DO ZOBACZYSKA.
POZDRAWIAM PO PRZYIACIELSKKU KOCHANEGO SASIADA ZOSTAIĄCY SZCZERZE PRZYCHILNYM
ADAM POTOCKI
PS. CO SIE DZIEJE Z SAWICKIM ??? !!!
-
LIST JEST W STANIE ZNAKOMITYM
-
FORMAT KARTY: OK. 22 X 14 CM
--
Adam hrabia Potocki herbu Pilawa (ur. 24 lutego 1822 w Łańcucie, zm. 15 czerwca 1872 w Krzeszowicach) – polski polityk galicyjski, jeden z twórców krakowskiego stronnictwa konserwatywnego i orędownik autonomii tego rejonu.
Syn Artura i Zofii Potockiej z Branickich. Poślubił Katarzynę Branicką 26 października 1847 w Dreźnie. Mieli dzieci: Różę Raczyńską, Artura, Andrzeja Kazimierza i Zofię Zamoyską.
Studiował w Edynburgu. W czasie powstania krakowskiego mieszkał w Paryżu, gdzie stał na czele Gwardii Narodowej i brał udział w rewolucji czerwcowej.
Posiadał liczne majątki ziemskie: Krzeszowice, Tenczynek, Mędrzechów, Góra Ropczycka, Strzechowskie, Pacanów, Spytków, Staszów. Był właścicielem folwarków wBużance i Daszkówce. Jego dobra obejmowały także Kresy: Kobryń, Żabianka, Jabłonówka, Zalesie i Olchowiec.
Brał udział w wypadkach 1848, posłował do parlamentu wiedeńskiego, za uczestnictwo w spiskach patriotycznych więziony 1851 przez władze austriackie we Lwowie iSpielbergu. Skupiwszy następnie około siebie grono polityków konserwatywnych zapatrywań, odegrał wybitną rolę w życiu konstytucyjnym Galicji jako przywódca "stańczyków", propagator pracy organicznej i oparcia się o Austrię.
Był prezesem rady powiatowej Chrzanowa i honorowym obywatelem Krakowa. Uczestniczył w życiu politycznym i społecznym jako członek licznych organizacji takich jak:
Zajmował się także publicystyką, będąc współzałożycielem pisma "Czas".
Prowadził pertraktacje z Hotelem Lambert w sprawie przeniesienia ośrodka polskiej polityki z Paryża do Krakowa. Około 1850 był prezesem krakowskiego Towarzystwa Rolniczego (Gospodarskiego), a później posłem do Sejmu Krajowego, członkiem Rady Państwa. Zwolennik zniesienia pańszczyzny. Zmarł wskutek paraliżu.
ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ: