CAŁY W RÓŻOWYCH KWIATACH TAMARYSZEK
|
|
|
Tamarix parviflora - TAMARYSZEK DROBNOKWIATOWY
jest to jeden z najczęściej uprawianych tamaryszków w Polsce. Występuje w Europie południowo-wschodniej i Azji Mniejszej.
Kwiaty delikatne, różowe, pięciokrotne, obupłciowe, zebrane w duże, szczytowe wiechy, złożone z wydłużonych gron długości 3-8 cm, pojawiają się w maju.
|
|
Krzew lub małe drzewo wysokości 4 m, o ciemno purpurowo-czerwonych zwisających pędach, po kilku latach zwykle pokrój nieregularny, korona luźna, ażurowata. Krzew rozrasta się do 2 m. Najmłodsze boczne pędy opadają jesienią razem z liśćmi. Pędy cienkie. Liście lancetowate, niebieskawo-zielone, nasadami do połowy obejmują pędy, silnie zredukowane, łuskowate lub igiełkowate, gęsto, dachówkowato osadzone, opadają na zimę.
Dobrze rośnie na glebach zasadowych, lekkich piaszczystych a nawet na hałdach popiołowych, pozbawionych innej roślinności, jak również na glebach przydrożnych zanieczyszczonych solą.
Można je sadzić pojedynczo lub po kilka w luźnych grupach, na wolnej przestrzeni. Polecane do parków, zadrzewień osiedlowych, przydomowych ogródków, również do umacniania wydm piaszczystych i suchych, słonecznych zboczy.
Może rosnąć również na terenach leśnych i nadmorskich. Wymaga miejsc nasłonecznionych, wytrzymały na mrozy. Gdy jednak przemarznie, łatwo odbija po silnym przycięciu. Co kilka lat wskazane jest silnie cięcie w celu odmłodzenia krzewu, nadania bardziej regularnego pokroju i bardziej obfitego kwitnienia. Cięcie wykonuje się po kwitnieniu skracając o 2/3 przekwitłe gałęzie. Tamaryszki źle znoszą przesadzanie.
Tamaryszek należy do jednej z nielicznych roślin , która zazwyczaj nie jest atakowana przez choroby ani szkodniki.
|