acc optima
ułatwia odkrztuszanie
Opis
Pobudza produkcję śluzu. W niskich stężeniach pobudza czynność rzęsek oskrzeli, podczas gdy w wysokich hamuje. Wykazuje działanie ochronne w płucach w stosunku do wolnych rodników i aktywnych metabolitów, prawdopodobnie przez zapobieganie spadkowi stężenia glutationu. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Metabolizowana jest głównie w wątrobie, TQ 5 wynosi 1-2 h
Wskazania: Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, którym towarzyszy obfita i lepka wydzielina z drzewa oskrzelowego. Ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli lub oskrzelików, rozstrzenie oskrzeli, przewlekły spastyczny nieżyt oskrzeli, mukowiscydoza, rozedma płuc, astma oskrzelowa przebiegająca z gęstą wydzieliną, długotrwała sztuczna wentylacja w leczeniu niewydolności oddechowej. Ostre i przewlekłe zapalenie zatok, wysiękowe zapalenie ucha środkowego. W radiologii przed bronchografią. Zatrucia paracetamolem. Preparat ACC Hot wskazany jest jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na acetylocysteinę lub pozostałe składniki preparatu. Nietolerancja laktozy, nietolerancja fruktozy. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Ostry stan astmatyczny Środki ostrożności: Ostrożnie stosować w astmie oskrzelowej (możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli), u osób w wieku podeszłym lub z niewydolnością oddechową. Acetylocysteiny nie należy stosować u pacjentów ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania (z osłabionym odruchem kaszlowym) o ile nie zapewni się choremu w czasie leczenia fizykoterapii oddechowej. Ciąża i okres karmienia piersią: Kategoria bezpieczeństwa stosowania w ciąży - B. Leku nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią (brak doświadczeń w stosowaniu).
Działania niepożądane: Nadwrażliwość na lek, skurcz oskrzeli (szczególnie u osób z nadreaktywnością oskrzeli), nudności, biegunka, zaburzenia łaknienia, rzadko wymioty. Może wystąpić wodnisty wyciek z nosa. W nielicznych przypadkach donoszono o występowaniu reakcji alergicznych objawiających się dreszczami, pokrzywką, wzrostem temperatury ciała. Nadwrażliwość na acetyiocysteinę może objawiać się zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej i nosa. Interakcje: W przypadku jednoczesnego leczenia acetylocysteiną i niektórymi antybiotykami (penicyliny półsyntetyczne, tetracykliny, niektóre cefalosporyny, aminoglikozydy) należy zachować dwugodzinną przerwę pomiędzy przyjmowaniem tych preparatów. Nie dotyczy to doksycykliny, amoksycyliny, cefuroksymu, erytromycyny i tiamfenikolu. Przy jednoczesnym stosowaniu leków przeciwkaszlowych może dojść do zalegania rozrzedzonej wydzieliny w wyniku zmniejszania odruchu kaszlowego. Istnieją doniesienia o nasileniu działania rozszerzającego naczynia nitrogliceryny i hamowaniu agregacji płytek przy jednoczesnym stosowaniu acetylocysteiny. Antidotum w zatruciu paracetamolem. Zapobiega krwotocznemu zapaleniu pęcherza moczowego podczas podawania leków alkilujących.
Dawkowanie: Doustnie.