Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ABY DOCHOWAĆ WIERNOŚCI 11KDP wrzesień 1939

27-01-2012, 22:28
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 12 zł     
Użytkownik Darek_LASK
numer aukcji: 2059756631
Miejscowość Łask
Wyświetleń: 6   
Koniec: 25-01-2012 22:26:28

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1990
Język: polski
Rodzaj: wspomnienia
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
Bronisław Prugar-Ketling (1[zasłonięte]891-19), general dywizji Wojska Polskiego. W czasie I wojny światowej slużyl jako oficer rezerwy w armii austriackiej. Od 1918 r. w Wojsku Polskim. Na wojnie 1920 r. był majorem i dowódca batalionu. Później, jako pik dypl. pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji wojskowych, m.in. był dowódca 45. pp, w latach 1[zasłonięte]935-19 szef Departamentu Piechoty Ministerstwa Spraw Wojskowych. W czasie kampanii wrześniowej dowodził 11. Karpacka Dywizja Piechoty w składzie armii „Karpaty". Uniknął niewoli niemieckiej i internowania w ZSRR. Przedostał się do Francji, gdzie 11 listopada został powołany na stanowisko dowódcy 2. Dywizji Strzelców Pieszych; na czele tej dywizji walczył w czerwcu 1940 r. w poludniowo-wschodniej Francji. 20 czerwca przekroczył wraz z dywizja granicę Szwajcarii i został internowany. W 1945 r. powrócił do Polski. Pełnił m.in. funkcję szefa gabinetu Naczelnego Dowódcy i szefa Departamentu Wyszkolenia Bojowego Ministerstwa Obrony Narodowej.
Wspomnienia z walk 11. Karpackiej Dywizji Piechoty zostały napisane przez gen. Bronisława Prugara-Ketlinga w Szwajcarii w obozie internowanych żołnierzy polskich. Po raz pierwszy zostały wydane w 1941 r. w nakładzie 200 egzemplarzy techniką powielaczową.
Niniejsze wydanie jest pierwszym od tego czasu. Napisane stosunkowo niedługo (rok) po walkach wrześniowych jest bardzo wiernym przedstawieniem (we fragmentach nawet z minutową dokładnością) obrazu działań dywizji, której w udziale przypadły m.in. walki w obronie „najwierniejszego z miast" - Lwowa, w składzie armii gen. Kazimierza Sosnkowskiego.
Kierując się dokumentalną wartością wniosków w sprawie odznaczeń bojowych 11. Dywizji Karpackiej, wydawca postanowił dołączyć je do książki jako aneks.
Przegląd wniosków odznaczeniowych obejmuje 101 żołnierzy - oficerów, podoficerów i szeregowych.
Zamieszczone w książce sceny batalistyczne, rodzajowe, z okresu kampanii wrześniowej, zostały wykonane przez żołnierza 2. Dywizji Strzelców Pieszych, J. Gundlacha.

Stan książki dobry z dużym plusem.Dedykacja na stronie przedtytułowej.
Wyd.Odpowiedzialność i Czyn.
Przy zakupie więcej niż jednego przedmiotu (zestawu) proszę o kontakt w celu ustalenia kosztów wysyłki.
ZAPRASZAM NA MOJE POZOSTAŁE AUKCJE