Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ABRAMOWICZ URNY CERAUNIE KAMIENIE PIORUNOWE 1979

15-08-2014, 20:03
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 59.99 zł      Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4488572875
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 3   
Koniec: 15-08-2014 19:55:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1979
Epoka: Archeologia starożytna
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 10 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

ŁÓDZKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE
SOCIETAS SCIENTIARUM LODZIENSIS
WYDZIAŁ II - NAUK HISTORYCZNYCH I SPOŁECZNYCH
ANDRZEJ ABRAMOWICZ
URNY I CERAUNIE
ACTA ARCHAEOLOGICA LODZIENSIA
Nr 27
ŁÓDŹ 1979
Redaktor: KONRAD JAŻDŻEWSKI
Komitet Redakcyjny: ANDRZEJ ABRAMOWICZ, ANDRZEJ NADOLSKI
Sekretarz: TADEUSZ POKLEWSKI
Okładkę projektował: JANUSZ WIECZOREK
Redaktor Wydawnictwa Teresa Biernacka
Redaktor techniczny Maciej Szłapka





Spis treści

Wstęp..................... 7
Śladami Długosza.................. 9
Renesansowe tropy................. 25
Renesansowi peregrynanci............... 47
Miejsce Macieja Stryjkowskiego w dziejach starożytnictwa polskiego ... 65
Zainteresowanie starożytnicze Jana Jonstona.......... 83
Zainteresowanie starożytnicze Krzysztofa Jana Hartknocha..... 98
Urny sarmackie.................. m
Ceraunie czyli kamienie piorunowe............ 128
J. A. Helwing i zmierzch ceraunii............. 140
Na skrzyżowaniu tradycji czyli Gabriel Rzączyński........ 151
Résumé.................... 162





WSTĘP

Przedstawiona czytelnikom książka jest zbiorem szkiców na temat tego, co można by nazwać dziejami polskich zainteresowań starożyt-niczych. Ponieważ jednak zainteresowania starożytnicze są pojęciem szerokim, tematem węższym niniejszego zbioru są te elementy zainteresowań starożytniczych, które prowadziły do poznania tych kategorii źródeł, które potem stanowiły bazę archeologii w nowożytnym rozumieniu tego terminu. Stąd można by tę książkę traktować jako wstęp do historii archeologii polskiej, gdyby autor nie zrezygnował z formy wykładu systematycznego. Intencją autora było jednak danie zbioru szkiców, który stanowiłby rodzaj łańcucha, gdzie jedno ogniwo zahacza się o następne, lecz pozostawia możliwość doczepienia dalszych ogniw na prawie całej jego długości. Ta programowa otwartość pracy jest spowodowana intencją napisania w możliwie szybkiej przyszłości syntetycznego opracowania dziejów polskich zainteresowań starożytniczych. Aby było to możliwe, trzeba było najpierw przedsięwziąć wstępne rozejrzenie się po materiałach źródłowych. Okazało się, że są one wcale liczne, lecz jednocześnie trudne w interpretacji. Trzeba było przedrzeć się przez gąszcz niełatwych dla archeologa tekstów łacińskich i tutaj jestem bardzo zobowiązany mgr Jolancie Dankowej, która była mi w tym nieocenioną pomocą. Niemniej kłopotliwe były niektóre teksty w starej niemczyźnie. Ponieważ można przypuszczać, że archeolog zajmujący się bieżącą problematyką, jak i czytelnik z innych kręgów zawodowych lub zwykły miłośnik przeszłości nie będzie miał czasu i możności sięgnięcia do wielu cytowanych tu pozycji, postanowiłem w mej książeczce położyć nacisk na sam tekst i jego tłumaczenie.
Muszę jednak wyznać prawdę, że chodziło mi nie tylko o wygodę czytelnika. Mianowicie głęboko jestem przekonany, że klimat epoki najlepiej oddają własne słowa ludzi, którzy w niej żyli.
Pracując nad tematem, który wymaga przenoszenia się z jednego
wieku do drugiego, w naszym wypadku od czasów Długosza po czasy saskie, autor znajduje się w kłopotliwej sytuacji, ponieważ zdaje sobie sprawę, iż nie może się znać na wszystkim dostatecznie dobrze. Specjaliści od Długosza, od każdej wymienionej przeze mnie postaci, od poszczególnych odcinków chronologicznych i zagadnień mogą z pewnością dorzucić dalsze ważne materiały niedostrzeżone lub pominięte przez autora. Na swoją obronę mogę tylko to powiedzieć, że starając się uniknąć jaskrawych błędów i braków, miałem za przewodnika świadomość, że wiedziałem, czego szukam. Będąc archeologiem z wykształcenia i wykonywanego zawodu miałem większą możliwość dostrzegania wiadomości drobnych, ale istotnych z punktu widzenia historii uprawianej przeze mnie dyscypliny. Z drugiej strony nie opuszczała mnie myśl, że stoję dopiero u progu wielu zagadnień, które wymagają pogłębienia, oraz że między nimi są miejsca puste, które dopiero należy wypełnić. Stąd też i forma szkiców. Ich motywem przewodnim — jak już wspomniałem — jest proces poznawania podstawowych kategorii znalezisk, które w przyszłości staną się źródłami dla powstającej archeologii. Kategoriami tymi były przede wszystkim urny, a więc i cmentarzyska ciałopalne z całą ich problematyką, mogiły, a więc punkty znaczące w krajobrazie, łatwo obrastające legendą, pobojowiska, namacalne ślady bojów, grodziska - jako ślady drewnianych zamków i miast, kamienne narzędzia, długo opierające się interpretacji, miane za kamienie piorunowe (ceraunie), wreszcie monety, szczególnie ważne, bo dające datę.
Tytuł Urny i ceraunie ma więc charakter skrótu wskazującego na kategorie znalezisk, których dzieje są szczególnie burzliwe.
Jednak nie tylko z tego powodu popielnice i kamienie piorunowe (ceraunie) znalazły się w tytule niniejszej książeczki. Otóż obie kategorie zabytków łączy także fakt, że proces poznawania ich istoty odbywał się pod wyraźnym wpływem nauk przyrodniczych — względnie ich zalążków. Dla dziejów archeologii bardzo jest charakterystyczne to kolejne podleganie wpływom różnych nauk przy najczęstszym plasowaniu się między szeroko pojętą historią a historią naturalną.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.