anthony J. Handley, Michael C. Colquhoun, T.r. Evans
Dodatkowe informacje
ISBN:838[zasłonięte]9412liczba stron: 125Okładka: miękkaWydawnictwo: Wydawnictwo Medyczne GórnickiWymiary: 210 x 295 mmRok wydania: 2006 Opis
Pierwsze wydanie polskiej wersji ABC resuscytacji z 2002 roku spotkało się z ogromnym zainteresowaniem czytelników. Książka ta stała się podstawowym źródłem wiedzy o zasadach resuscytacji krążeniowo-oddechowowej nie tylko dla studentów i młodych lekarzy, ale również dla instruktorów kursów pierwszej pomocy i nauczycieli zawodu.
W ciągu minionych kilku lat miał miejsce dalszy postęp w wielu obszarach wiedzy medycznej, w tym również w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wieloośrodkowe międzynarodowe badania eksperymentalne i kliniczne skorygowały wiele ustaleń dotyczących resuscytacji. Zaowocowały one nowymi wytycznymi procedur resuscytacyjnych, które opublikowano zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Nowy konsensus w tym zakresie został wypracowany i przedstawiony na spotkaniu ILCOR (International Liaison Committee on Resuscitation), które odbyło się w Dallas w styczniu 2005 roku.
Oddawane obecnie do rąk polskiego czytelnika kolejne wydanie ABC resuscytacji oparte jest już na tych nowych rekomendacjach. Czytelnik, korzystając z bardzo przystępnie przedstawionej treści, w wielu miejscach mającej charakter swobodnej narracji, z łatwością wychwyci wszystkie te nowości. Są one także odpowiednio zaznaczone w tekście.
W standardach nauczania podstawowej, rozszerzonej i kwalifikowanej pierwszej pomocy - opracowanych przez Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej - podręcznik ten jest zalecany jako jeden z materiałów dydaktycznych.
Spis treści:
1. Podstawowe czynności resuscytacyjne
2. Migotanie komór
3. Automatyczny defibrylator zewnętrzny
4. Asystolia i czynność elektryczna bez funkcji hemodynamicznej (rozkojarzenie elektro-mechaniczne)
5. Postępowanie w zaburzeniach rytmu towarzyszących lub prowadzących do nagłego zatrzymania krążenia
6. Utrzymanie drożności dróg oddechowych, wentylacja płuc i natlenienie
7. Opieka nad pacjentem po resuscytacji
8. Resuscytacja kobiety ciężarnej
9. Resuscytacja noworodka
10. Resuscytacja niemowląt i dzieci
11. Resuscytacja w wykonaniu zespołu ambulansu resuscytacyjnego
12. Resuscytacja w warunkach szpitalnych
13. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w praktyce lekarza ogólnego
14. Resuscytacja pacjenta po ciężkim urazie
15. Podtopienie
16. Leki i sposób ich podawania
17. Elektrostymulacja serca i wszczepialne kardiowertery-defibrylatory
18. Ryzyko zakażenia a resuscytacja
19. Nauczanie resuscytacji
20. Manekiny do nauczania resuscytacji
21. Etyka resuscytacji