A Vampyre Story to klasyczna gra przygodowa (point & click) zrealizowana przez zespół fachowców, którzy w latach 90-tych stworzyli szereg największych przygodowych hitów wszech czasów, w tym Monkey Island czy Day of the Tentacle. Gdy po latach spadło zainteresowanie tego typu produkcjami, musieli oni opuścić szeregi firmy LucasArts. Szczęśliwie dla miłośników tego rodzaju gier pod szyldem Autumn Moon Entertainment zdecydowali się nadal robić to, co kochają najbardziej, tj. gry przygodowe z ładną, kolorową, ręcznie rysowaną grafiką oraz znakomitą i zabawną fabułą. A Vampyre Story to pierwszy owoc ich wysiłków.
Na wstępie należy zaznaczyć, że produkcja ta podobnie jak choćby słynna Syberia wykorzystuje silnik graficzny „Virtools”. Wszystkie tła zrealizowano przy pomocy grafiki 2D, zaś postacie to modele trójwymiarowe (by lepiej wkomponowały się w tła, użyto filtru „celshaded 2D”). Wszelkiego rodzaju animacje to również grafika 3D. Całość utrzymano w tonie podobnym do dawnych produkcji LucasArts czy też gier w stylu Runaway: A Road Adventure. Jeżeli chodzi o zastosowany interfejs, to nie mogło być innego aniżeli wariacja znakomitego i sprawdzonego SCUMM.
Fabuła gry umiejscowiona jest w Europie około roku 1880, czyli w tzw. epoce wiktoriańskiej. Bohaterką jest młoda francuska gwiazda operowa o imieniu Mona, która stała się obiektem obsesji obłąkanego wampira. Pewnego dnia ów krwiożerczy osobnik porywa ją do swego zamczyska i zamienia w wampirzycę. Gracz musi pomóc jej uciec z zamku, wrócić do Paryża i zrealizować marzenia o staniu się sławną śpiewaczką operową. Rzecz jasna, biorąc pod uwagę fakt, że Mona jest wampirzycą, jest to zadanie niełatwe i zabawne zarazem. Akcję gry podzielono na dwa rozdziały. W każdym z nich nasza bohaterka staje przed licznymi problemami i zagadkami do rozwiązania, a ponadto zyskuje jedną wampirzą moc: zamianę w nietoperza i wysysanie krwi istotom żyjącym (wbrew pozorom gra nie jest brutalna i Mona nie zabija ludzi).
A Vampyre Story to gra przepełniona dobrym humorem i licznymi gagami, z których słynęły przygodówki LucasArts. Autorzy zapewniają, że do jej ukończenia wymagana jest mniejsza ilość czasu niż do przejścia Curse of Monkey Island, ale zarazem większa niż w przypadku Full Throttle.