Wydawnictwo:
Puls Publications Ltd
ilość stron numerowanych:
253 + 34 ilustracje czarnobiałe
Oprawa:
miękka, lakierowana, format 13 x 20 cm
inne informacje:
przełożył Feliks Rutkowski
Stan:
DOBRY PLUS – książka używana z niewielkimi śladami użytkowania - może posiadać lekko zagięty grzbiet, zagięte krawędzie i rogi okładki i niektórych kartek, przytarcia oprawy, niewielkie przybrudzenia, przykurzenia krawędzi stron itp.
Opis/Spis treści:
Napoleon i jego marszałkowie to w ogromnej literaturze przedmiotu książka wybitna, wzbudzająca zazdrość zawodowych historyków, którym "amator" Macdonell dorównywał erudycją, a których przewyższał pisarskim talentem. Nic dziwnego, że wielu ściągało ukradkiem z jego pracy celne spostrzeżenia i charakterystyki. Macdonell nie uprawia kultu Napoleona, ale także nie próbuje go na siłę demaskować. Nie tworzy ani błękitnej, ani czarnej legendy. O wielkim wodzu, który podbijał Europę, i o jego najgroźniejszych "ludzkich pociskach", jak nazywano 26 marszałków Cesarstwa, opowiada zgodnie z historyczną prawdą i z taką pisarską intuicją, że w opowieści tej o wydarzeniach sprzed lat bez mała dwustu odnajdujemy obraz czasów nam współczesnych. Spoza błyskotliwych opisów epoki napoleońskich kampanii przebija rozprawa o rzeczach uniwersalnych: o mechanizmach władzy i rządzenia o nowej elicie wojskowej i politycznej, która szybko staje się elitą finansową o zawrotnych karierach, którym ci, co je zrobili, nie umieją sprostać o nuworyszach, żądnych sławy, znaczenia i pieniędzy, a potem dążących do obrony stanu posiadania. Jest to opowieść o tym, jak przegrywają niezwyciężeni i umierają nieśmiertelni.
Archibald Gordon Macdonell, (1[zasłonięte]895-19) szkocki pisarz, autor doskonałych nowel i powieści kryminalnych długoletni sekretarz londyńskiej Sherlock Holmes Society w czasie I Wojny Światowej porucznik Królewskiej Artylerii Pieszej 51 dywizji szkockiej po wojnie dyplomata, pracownik sekretariatu Ligii Narodów w Genewie.
(źródło:okładka)