Dystrybutor: Best Film
Tytuł oryginału: Zezowate szczęście / Eroica / Pociąg / Krzyż walecznych / Nikt nie woła
Rok produkcji: 1957, 1958, 1959, 1960
Data premiery: 2[zasłonięte]008-05
Format: DVD
Ilość płyt: 5
Reżyseria: Andrzej Munk (współpraca reżyserska - Roman Polański), Andrzej Munk, Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Kutz, Kazimierz Kutz
Obsada: Zezowate szczęście - Bogumił Kobiela, Maria Ciesielska, Helena Dąbrowska, Barbara Kwiatkowska, Eroica - Edward Dziewoński, Barbara Połomska, Ignacy Machowski, Leon Niemczyk, Kazimierz Opaliński, Zofia Czerwińska, Roman Kłosowski, Bogumił Kobiela, Tadeusz Łomnicki, Teresa Szmigielówna, Witold Pyrkosz, Roman Polański, Pociąg - Zbigniew Cybulski, Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Teresa Szmigielówna, Helena Dąbrowska, Aleksander Sewruk, Ignacy Machowski, Roland Głowacki, Zygmunt Zintel, Tadeusz Gwiazdowski, Witold Skaruch, Michał Gazda, Zygmunt Malawski, Krzyż walecznych - Zygmunt Hobot, Zbigniew Nowosad, Jerzy Turek, Stanisław Milski, Władysław Dewoyno, Aleksander Fogiel, Bronisław Pawlik, Andrzej May, Henryk Hunko, Grażyna Staniszewska, Adolf Chronicki, Zbigniew Cybulski, Bogdan Baer, Halina Buyno, Zenon Burzyński, Jadwiga Hańska, Bohdana Majda, Zygmunt Molik, Czesław Piaskowski, Nikt nie woła- Zofia Marcinkowska, Henryk Boukołowski, Barbara Krafftówna, Halina Mikołajska, Aleksander Fogiel, Ryszard Pietruski, Laura Dębicka, Irena Jaglarz
Obraz (format): 16:9, 4:3
Dźwięk (format): Dolby Digital 2.0 polski, Dolby Digital 5.1 polski
Napisy: angielskie, francuskie, niemieckie, polskie (dla niedosłyszących), rosyjskie
Region: 2
50 lat Polskiej Szkoły Filmowej 2: Zezowate szczęście / Eroica / Pociąg / Krzyż walecznych / Nikt nie woła - opis
Zezowate szczęście - komedia
Eroica - dramat wojenny
Pociąg - dramat
Krzyż walecznych - wojenny
Nikt nie woła - dramat psychologiczny
Z okazji 50-lecia Polskiej Szkoły Filmowej Best Film Co przy ogromnym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wydaje okolicznościową kolekcję filmową przygotowaną specjalnie na tę okazję.
Kolekcja zostanie wydana jako ekskluzywny box wraz z pisanymi przez filmoznawców opracowaniami dotyczącymi każdego z pierwszych pięciu filmów z kolekcji Polskiej Szkoły Filmowej.
Zarówno filmy jak i opracowania są w językach polskim i angielskim (napisy), a do zrobienia poligrafii posłużyły oryginalne plakaty filmowe.
Jest to drugi z serii czterech specjalnych ekskluzywnych wydań najważniejszych filmów Polskiej Szkoły Filmowej.
Zezowate szczęście
Film opowiada o groteskowo - karykaturalnym ujęciu losów pechowego oportunisty, który w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Wszelkie te próby "dobrze widzianych" metamorfoz kończą się fiaskiem.
Piszczyk pozostaje antybohaterem, ponieważ kolejnych, bezkrytycznych przemian dokonuje za późno.
Piszczyk chce za wszelką cenę dostosować się do aktualnej sytuacji politycznej, lecz z różnych powodów mu się to nie udaje. Pragnie być wzorowym harcerzem ale kompromituje się na defiladzie. Podczas antysemickich ekscesów na uniwersytecie wzięty został za Żyda, kiedy zaś znalazł się wśród bojówkarzy niszczących sklepy żydowskie, pobili go policjanci.
Po wojnie los odwraca się wreszcie na korzyść pechowego Piszczyka.
(BEST FILM)
Eroica
Jedno z czołowych osiągnięć "szkoły polskiej", będące swoistym rozrachunkiem z mitologizowaniem wojennej przeszłości. Film należy do rzadko spotykanego gatunku - składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel.
Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie Warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w niemieckim oflagu i po raz pierwszy przedstawiono w niej życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny.
Do legendy urasta tu ucieczka por. Zawistowskiego. Tylko najbardziej wtajemniczeni wiedzą, że cały czas jest on w obozie - ukryty w przewodzie wentylacyjnym. Mimo starań i opieki kolegów bohater umiera - z zimna i samotności. A wszystko po to, by zachować legendę, która podtrzymywała na duchu wszystkich stłoczonych w obozie żołnierzy.
(BEST FILM)
Pociąg
Kameralne studium psychologiczne penetrujące intymne stany uczuciowe ludzi spędzających noc we wspólnym przedziale wagonu sypialnego, którzy pochłonięci własnymi dramatami - pozostają wewnętrznie samotni. Kupiony przypadkowo bilet na miejsce sypialne w pociągu z Warszawy na Hel łączy niespodziewanie młoda kobietę z nieznajomym mężczyzną.
Marta ma za sobą jakiś dramat uczuciowy, Jerzy nie może się otrząsnąć po śmierci kilkunastoletniej pacjentki - samobójczyni - na stole operacyjnym. Trzecią osobą dramatu jest chłopak, Staszek zakochany w Marcie i podążający za nią, choć jak można się domyślać, ona traktowała ich związek tylko jako przelotny romans.
Są tu jeszcze stary adwokat z młodą, kokietującą mężczyzn żoną, kierownik pociągu flirtujący z konduktorką, ksiądz. Wiadomość o morderstwie i obecności zabójcy w pociągu powoduje, że dochodzi w pewnym momencie do, nieudanego na szczęście samosądu...
(BEST FILM)
Krzyż walecznych
Debiutancki film Kazimierza Kutza, złożony z trzech nowel: "Krzyż", "Pies" i "Wdowa", będących adaptacjami opowiadań Józefa Hena. Akcja toczy się w czasie II wojny światowej i tuż po niej.
Krzyż
Franek Socha to wiejski fajtłapa i poczciwina. Podczas wojny wykazuje się jednak bohaterstwem i zostaje odznaczony Krzyżem Walecznych. Ma nadzieję, że po powrocie do rodzinnej wsi odzyska uznanie w oczach rodziny i znajomych. Wojnę postrzega jednak tylko jako działania frontowe. Po powrocie do domu przeżywa szok, gdy okazuje się, że wojna dotarła także tu, a z jego wsi zostały jedynie zgliszcza.
Pies
Studium duchowej patologii spowodowanej przez wojnę. Do oddziału polskich żołnierzy przyplątuje się bezpański pies. Okazuje się jednak, że zwierzę zostało wyszkolone przez esesmanów do pilnowania jeńców w Oświęcimiu. Polacy wyładowują na nim swą nienawiść.
Wdowa
Film pełen humoru i łagodnej satyry. Po wojnie, w małym miasteczku na Ziemiach Zachodnich ludzie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Do miasteczka przybywa wdowa po bohaterze wojennym. Miejscowi traktują ją niemal jak obiekt kultu. Mało kto dostrzega, że jest ona wciąż młodą i atrakcyjną kobietą, która chętniej niż o żałobie, myśli o przyszłości.
Krzyż walecznych
Dramat psychologiczny, rozgrywający się na Ziemiach Odzyskanych, tuż po wyzwoleniu.
Historia człowieka, który szuka ucieczki przed konsekwencjami wojny i chce rozpocząć nowe życie.
Nie wykonał rozkazu. Ucieka i osiedla się w małym miasteczku, gdzie szuka zapomnienia i samotności. Poznaje tam Lucynę - dziewczynę dojrzalszą od niego.
Kiedy członkowie organizacji podziemnej wpadają na jego trop, opuszcza pospiesznie miasteczko. Wszystko wskazuje jednak na to, że wróci do Lucyny, bo łączy ich prawdziwa miłość...
WSPÓŁPRACUJEMY Z: