Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

50 LAT KRAKOWSKA SZKOŁA POŻARNICZA 1[zasłonięte]960-20 ALBUM

25-04-2014, 18:23
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4156818230
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 25-04-2014 18:29:09
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, KSIĄŻKA ZAWIERA DEDYKACJĘ NA STRONIE PRZEDTYTUŁOWEJ) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

50 LAT KRAKOWSKIEJ
SZKOŁY POŻARNICZEJ
1[zasłonięte]960-20
Kraków 2010
Opracowanie:
Zespół redakcyjny
pod kierunkiem Krzysztofa T. Kociołka
Fotografie: Zofia Balcer-Stoch, Tomasz Janecki, Henryk Kaliciecki, Karol Klima, Krzysztof T. Kociołek,
Czesław Kosiba, Michał Mzyk, Adam Raudnitz, Archiwum SA PSP
oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych Adama Banachowicza, Feliksa Dęli,
Krystiana Janosza i Jana Nocunia
Publikacja powstała na bazie książki autorstwa Piotra R Bielickiego „Krakowska Szkoła Pożarnicza w latach 1[zasłonięte]960-19" wydanej przez SA PSP w Krakowie w 1995 roku




Spis treści

Wstęp - 5
U zarania - 7
Szkoła Podoficerów pożarnictwa 1[zasłonięte]960-19 - 7
Szkoła Chorążych Pożarnictwa 1[zasłonięte]973-19 - 17
Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej - 33
Komendanci Krakowskiej Szkoły Pożarniczej - 86
Wspominają o Szkole - 87
Nota biograficzna - płk poż. Eugeniusz Rusiecki - 116
Zatrzymane w kadrze - 118 Wykaz funkcjonariuszy pożarnictwa
i pracowników dydaktycznych zatrudnionych w latach 1[zasłonięte]960-20 - 119
Obecna Kadra Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie - 127
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza SA PSP w Krakowie - 132
Wykaz absolwentów SCh i SA PSP - 134
Zatrzymane w kadrze - 200




WSTĘP

Szkołę Podoficerów Pożarnictwa powołano, a właściwie przeniesiono z Nysy do Nowej Huty w 1960 roku na osiedle Zgody, do nowo wybudowanych obiektów straży pożarnej. Początkowo w Szkole kształcono podoficerów pożarnictwa, a od 1973 roku uzyskała status policealnej technicznej szkoły, w której przygotowywano do zawodu techników pożarnictwa, zmieniając jednocześnie nazwę na Szkołę Chorążych Pożarnictwa. Była to nowa forma przygotowywania średniej wysokokwalifikowanej kadry dowódczej straży pożarnej. Po dwóch latach do jednostek terenowych trafili pierwsi chorążowie pożarnictwa, których wpływ na wizerunek straży pożarnej był bardzo istotny. Oficerowie zyskali znaczne wsparcie w nowym korpusie chorążych - techników pożarnictwa, profesjonalnie przygotowanych do objęcia odpowiedzialnych stanowisk w terenowych i zakładowych strażach pożarnych. Był to zasadniczy przełom w dziejach Krakowskiej Szkoły Pożarniczej.
Do Szkoły zaczęła napływać nowa kadra, z reguły byli to już oficerowie inżynierowie pożarnictwa, absolwenci Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, która tworzyła człon wykwalifikowanych wykładowców i instruktorów. Szkoła zaczęła zmieniać swoje oblicze, co było wynikiem pracy całej kadry, kierowanej przez doświadczonych komendantów. Rok 1986 przyniósł nowy sposób przygotowania praktycznego kadetów do służby, wskutek podpisania porozumienia między Komendantem Wojewódzkim Straży Pożarnych w Krakowie płk. poż. Mieczysławem Feliksem i Komendantem Szkoły Chorążych Pożarnictwa płk. poż. Feliksem Delą. Szkoła przejęła zadania operacyjnego zabezpieczenia obszaru Nowej Huty, co spowodowało, że kadeci w ramach odbywanej praktyki pełnili w sposób ciągły służbę w jednostce interwencyjnej. W tym roku rozpoczął się proces przejmowania budynków i terenów sąsiadujących z dotychczas zajmowanym obiektem szkolnym. W1987 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego budynku dydaktycznego, który oddano do użytku w 1993 roku.
Kolejnym przełomem w działalności szkoły był rok
992. W następstwie przemian w strukturach straży
pożarnych, było utworzenie Państwowej Straży Po-
żarnej. Powstająca nowoczesna formacja ratownicza z nowymi zadaniami, wymagała również nowego spojrzenia na przygotowanie kadr.
W Krakowie w miejsce SChP powołana została Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Nastąpiła zasadnicza przebudowa programów kształcenia techników pożarnictwa, który ukierunkowany został na przygotowanie dowódcy-ratownika. Absolwenci, którzy uzyskali stopień młodszego aspiranta, z uwagi na sposób przygotowania, kierowani byli głównie do służby w jednostkach ratowniczo-gaśni-czych PSP. Stworzony system motywacyjny spowodował również znaczne zainteresowanie kształceniem przemiennym, który kierowany jest do strażaków pełniących już służbę, legitymujących się szkołą średnią i posiadających wyszkolenie podoficerskie. Mimo, że w wielu województwach nasycenie kadrą aspirancką osiąga pułap 25%, zainteresowanie kształceniem nie słabło. Dotyczyło to zarówno systemu dziennego, jak i zaocznego. Każdego roku o przyjęcie do szkoły ubiega się blisko 600 kandydatów, a kształcenie zaoczne jest limitowane dla każdego województwa. W swej 50-letniej historii Krakowska Szkoła Pożarnicza zawsze kierowała się stałym doskonaleniem metod i technik kształcenia, by absolwent, który opuszcza mury naszej uczelni wychodził z przeświadczeniem, że jego wiedza pozwoli mu w sposób pełny realizować powierzone zadania w jednostkach, do których trafia.
Szkoła to nie tylko mury, lecz przede wszystkim Kadra oraz Absolwenci, którzy o wysokim poziomie kształcenia w Krakowskiej Szkole Pożarniczej dają na co dzień świadectwo swoim profesjonalizmem w służbie. Krakowska Szkoła Pożarnicza miała szczęście nie tylko być kierowana przez wspaniałych Komendantów - moich poprzedników - lecz także posiadała i posiada nadal wspaniałą, profesjonalną Kadrę, nie szczędzącą zaangażowania i trudu w szlifowaniu diamentów pożarniczych i budowaniu wizerunku Szkoły. Od pięćdziesięciu, a w zasadzie od sześćdziesięciu lat - wliczając w ten czas okres 10 lat działalności Szkoły Podoficerów Pożarnictwa w Nysie.
bryg. mgr inż. Bogusław Kogut Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie




Redakcja techniczna: Stanisław Bukowiec
Fotoskład i łamanie Karol Klima
Opracowanie graficzne: Kazimierz Bukowiec
Korekta: Zespół
Tekst oraz fotografie opracował i przygotował zespół redakcyjny Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
Treści zawarte w rozdziale „Wspominają o Szkole" odzwierciedlają wyłącznie poglądy ich autorów.
Wydawnictwo dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania niniejszej publikacji.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.