Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

4CD ANDRZEJ HIOLSKI Mistrz Maestro * Monografia

11-02-2014, 20:45
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 74.99 zł     
Użytkownik tune_up
numer aukcji: 3938796980
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 3   
Koniec: 11-02-2014 20:08:36

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Liczba płyt w wydaniu: trzy i więcej
Opakowanie: w folii
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

                               Zapraszam
    Koszt przesyłki na terenie Polski jest stały, niezależnie od ilości kupionych płyt.



 
Wydawca: Polskie Nagrania PNCD BOX 0006 A/D
Rok wydania: 2013



                           ANDRZEJ HIOLSKI baryton

                 Monografia   4CD

         


CD1: Arie operowe
Moniuszko, Mozart, Gounod, Offenbach, Giordano, Rossini, Leoncavallo, Tchaikovsky, Wagner, Verdi

CD2: Pieśni kompozytorów polskich
Chopin, Karłowicz, Moniuszko

CD3: Pieśni
Schubert, Mahler

CD4: Bach i kompozytorzy polscy XX wieku
Bach, Baird, Bloch, Szymanowski, Penderecki 


Andrzej Hiolski (1[zasłonięte]922-20) osiągał artystyczne szczyty jako śpiewak operowy, interpretator pieśni; jako wykonawca muzyki współczesnej oraz partii wokalnych w licznych dziełach oratoryjno-kantatowych. Tak się szczęśliwie złożyło, że znacząca część Jego dokonań została zachowana na płytach „Polskich Nagrań", które dziś publikujemy w formie 4-płytowego albumu.

Pierwszą z czterech płyt albumu poświęcamy nagraniom operowym Andrzeja Hiolskiego. Rozpoczynamy ją od ról, którymi śpiewak rozpoczynał karierę, a rozpoczęła się ona na dobre w Krakowie, gdzie zadebiutował w partii Janusza w Halce, reżyserowanej przez Adama Didura (25 listopada 1944). W 1945 był już solistą Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu. Tam 14 czerwca 1945 wziął udział w inauguracyjnym przedstawieniu również Halki. Kilka miesięcy później śpiewał Scarpię w Tosce i następnie Silvia w Pajacach, Geronta w Traviacie, Miecznika w Strasznym dworze, Escamilla w Carmen, Marcelego w Cyganerii, Figara w Cyruliku sewilskim, Valentina w Fauście, doktora Malatestę w Don Pasquale. Stąd zasłużone miano „Miecznika drugiej połowy XX w.". Z trzech różnych nagrań tej opery znajdujących się w fonotece Polskich Nagrań (pod dyr. Witolda Rowickiego, Jerzego Semkowa i Jana Krenza), wybieramy to ostatnie z roku 1978 r. Następnie mamy jakże znakomitą ekspozycję dziesięciu ról operowych Hiolskiego. Od Mozarta do Wagnera, poprzez Gounoda, Offenbacha, Verdiego, Giordana, Rossiniego, Leoncavalla, Czajkowskiego (to już czasy współpracy z Operą Warszawską).

Płyta nr 2 zawiera pieśni kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.
W 1971 roku Polskie Nagrania wydały płytę (XL 0695) z pełnym cyklem czternastu pieśni Franza Schuberta - Schwanengesang. Andrzej Hiolski, dla którego liryka wokalna tworzyła świat „sam w sobie", a w którym to świecie zaistniał jako artysta wybitny, nagrał na płyty ten cykl przy znakomitym partnerstwie pianisty Jerzego Marchwińskiego. Włączamy tu również pieśni na głos i orkiestrę Gustawa Mahlera: Rückert Lieder i Lieder eines fahrenden Gesellen. Cztery Pieśni do słów Rückerta.

Czwartą płytę, prawie w całości wypełnia muzyka oratoryjno-kantatowa. Otwiera ją Kantata „Ich habe genug" Bacha, po czym następuje prezentacja polskiej muzyki XX wieku. Andrzej Hiolski ściśle współpracował z polskimi twórcami muzyki współczesnej, którzy wielokrotnie powierzali mu prawykonania. Tak było m.in. ze światowym prawykonaniem Pasji według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w Münster w 1966 roku. Utwory swe dedykowali Hiolskiemu m.in. Tadeusz Baird i Augustyn Bloch.

Gdy w połowie lat sześćdziesiątych Polskie Nagrania przystąpiły do pierwszej płytowej realizacji Króla Rogera Karola Szymanowskiego (XL 0250/1), Andrzej Hiolski wziął udział w tym nagraniu. Była to wielka kreacja roli tytułowej, która wciąż pozostaje niedościgłym wzorem.


Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana, kartonowe pudełko.