Opis
Udźwig maksymalny: ~ 80,0 [kg]
Uchwyty magnetyczne to proste obwody magnetyczne złożone z magnesu i stalowej obudowy. W związku z tym, że w uchwytach magnetycznych wykorzystane są oba bieguny magnesu (jeden działa bezpośrednio, a drugi nasyca obudowę, przez co również działa na element przyciągany), charakteryzują się one stosunkowo dużym udźwigiem przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu zasięgu działania.
W tym uchwycie magnetycznym zastosowano magnes neodymowy. Maksymalna temperatura pracy dla uchwytów magnetycznych z magnesami neodymowymi wynosi 80°[C].
Podany udźwig jest udźwigiem maksymalnym zmierzonym w warunkach optymalnych, to znaczy: z użyciem jako zwory magnetycznej blachy ze stali niskowęglowej (St3S) o grubości 10 [mm], o gładkiej powierzchni, przy zerowej szczelinie, przy prostopadłym działaniu siły, w temperaturze pokojowej.
Uwaga: podawany udźwig jest wartością wyłącznie porównawczą. Rzeczywisty udźwig zależy od następujących czynników:
- szczeliny pomiędzy uchwytem magnetycznym a zworą magnetyczną (w pewnych warunkach nawet bardzo mała szczelina np. 0,5 [mm] może spowodować spadek udźwigu o połowę)
- materiału, z którego jest wykonana zwora magnetyczna (im większa zawartość węgla w stali tym mniejszy udźwig)
- powierzchni zwory (im gładsza powierzchnia tym większy udźwig)
- kierunku działania siły odrywającej (największy udźwig uzyskujemy przy prostopadłym działaniu siły odrywającej)
- grubości zwory magnetycznej (zwora nie może być zbyt cienka, ponieważ część strumienia magnetycznego nie jest wykorzystana do zamknięcia obwodu)
- temperatury pracy (im wyższa temperatura tym mniejszy udźwig).
Zasadniczo polecamy samodzielne sprawdzenie uchwytu magnetycznego w konkretnych warunkach pracy.
średnica zewnętrzna: 40 mm
wysokość: 8,5 mm
gwint wewnętrzny: M6
wysokość razem z tuleją: 15,5 mm
udźwig: max. 80 kg
Zasady ostrożności: Nie używaj magnesów neodymowych NdFeB :
- w środowiskach kwasowych, zasadowych albo organicznych czy rozpuszczających (chyba że hermetycznie odizolujesz magnes od środowiska) ani promieni radioaktywnych,
- w wodzie albo oleju (chyba że odizolujesz magnes od środowiska albo jesteś przygotowany na to, iż magnes w krótkim czasie straci swoje magnetyczne własności),
- w elektrycznie przewodzącym płynie - elektrolicie zawierającym wodę,
- w atmosferze zawierającej wodór.
Magnes neodymowy to spiek sproszkowanych metali z rzadkim pierwiastkiem z grupy lantanowców - neodymem, odkrytym w 1885 r. Po namagnesowaniu jego działanie jest kilkakrotnie mocniejsze od powszechnie znanego magnesu ferrytowego np. zwykły magnes ferrytowy (taki jak w głośnikach) podniesie kilkugramowy odważnik, a neodymowy o takiej samej wielkości - 10-krotnie większy. Właśnie dzięki swoim rozmiarom ale i zdolności do pracy w stosunkowo szerokim zakresie temperatur, a także rozpowszechnieniu się stosowania rozmaitych uchwytów, już pod koniec lat 80-ych magnesy neodymowe zaczęły zyskiwać na popularności.
Magnesy neodymowe są skłonne do korozji w wilgotnych środowiskach. Dlatego pokrywane są cienką warstwą niklu, srebra, złota, złota-niklu lub epoksydu. Magnetyczne właściwości magnesów neodymowych NdFeB ulegają znaczącemu pogorszeniu w temperaturze przekraczającej 130°C i są w dużym stopniu uzależnione od materiału z jakiego wykonane są magnesy - czy to jest N - stustopniowy z niską permanencją czy też np. M - H - SH - UH - EH działający nawet do 210°C. Z reguły magnesy NdFeB z wyższym współczynnikiem permanencii wytrzymują wyższe temperatury bez straty magnetycznych własności.
Polecamy inne nasze aukcje. Kupując kilka przedmiotów za przesyłkę płacisz tylko raz !
|