Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

40 DENARÓW KALISKICH Z ETUI MENNICA POLSKA+4Denary

22-02-2014, 23:09
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 161.30 zł     
Użytkownik 1Andriej
numer aukcji: 3971770913
Miejscowość Kalisz
Licytowało: 7    Wyświetleń: 113   
Koniec: 22-02-2014 22:56:34
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

                                                                           W I T A M !!!!

 

                Dziś wystawiam na licytacje 40 Denarów Kaliskich + 4 denary kaliskie  wybite w mosiądzu z Mennicy Polskiej.

 

 

 

Przedmiotem aukcji jest jedyna na allegro najpiękniejsza, zdaniem wielu,

moneta zastępcza wyemitowana dotąd w Polsce, tj.:

srebrna moneta z bursztynem o nominale

„40 Denarów Kaliskich”,

z certyfikatem o nr 408,

w oryginalnym etui, w którym mieści się moneta w menniczym kapslu ochronnym.

 

Nominał: 40 Denarów Kaliskich

Materiał: srebro Ag 500

Nakład: 500 sztuk

Średnica: 38.61 mm

Moneta została wybita w:  MENNICY POLSKIEJ S.A.

 

Więcej o monecie i najstarszym mieście w Polsce:

Historia Kalisza sięga czasów środkowej epoki kamienia ? z tak zamierzchłymi czasami są bowiem identyfikowane najstarsze ślady działalności ludzkiej z terenów dzisiejszego miasta i jego okolic.

Natomiast udokumentowana historia Kalisza ma swój początek w II w n.e. - wtedy to właśnie aleksandryjski uczony Klaudiusz Ptolemeusz zamieścił w swoim dziele Geographia wzmiankę o Kalisii utożsamianej przez współczesnych badaczy z Kaliszem. Miejscowość ta była jedną z kluczowych na szlaku bursztynowym, który biegł od wybrzeży Adriatyku aż do Bałtyku. Mieszkańcy imperium rzymskiego podążali nim w poszukiwaniu bursztynu nazywanego "złotem Północy". Historycy podkreślają, że niektóre ze zjawisk występujących w starożytności, doprowadziły do utworzenia się miasta Kalisza w kształcie, znanym z czasów średniowiecznych. W okresie od IX/X do XIII w. gród na Zawodziu należał do największych piastowskich ośrodków grodowo-miejskich. Po 1233 r. książę Śląski Henryk Brodaty przeniósł centrum osadnicze Kalisza na północ od Zawodzia, w miejsce, gdzie dziś mieści się centrum Kalisza z centralnie umieszczonym ratuszem. Około 1257 r. książę Bolesław Pobożny nadał Kaliszowi prawa miejskie.

Średniowieczny układ urbanistyczny miasta przetrwał do dziś. Z lotu ptaka zaobserwować można charakterystyczny wrzecionowaty układ ulic. Miasto zwykło być otoczone murami obronnymi, które w większości rozebrane zostały w okresie rządów pruskich (1[zasłonięte]793-18). Do dziś przetrwały tylko fragmenty a wśród nich ten, z basztą zwaną "Dorotką".

Słynna baszta "Dorotka" znajdzie się na jednej ze stron denara, który Miasto Kalisz postanowiło wydać z okazji wielkiego jubileuszu 1850-lecia swojego istnienia ? tyle bowiem lat minie w 2010 roku, odkąd powstała Geographia Ptolemeusza. "Denar kaliski" z wizerunkiem baszty z jednej i bawołu z drugiej strony, nawiązujący do monety Kazimierza Wielkiego, będzie charakterystyczny dla pierwszej emisji, zaplanowanej na 2009 r. Natomiast w 2010 r. - w drugiej emisji wydana zostanie moneta nawiązująca do czasów rzymskich.

 

Monetę mogę wysłać paczką priorytetową Poczty Polskiej z zadeklarowaną wartością, na koszt kupującego.